Politics

400 tys. odbiorcw nadal bez prdu, tysice uszkodzonych domw. Naprawianie szkd po Eunice [ZDJCIA]


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że do godziny 6 rano Państwowa Straż Pożarna na terenie kraju interweniowała 24 972 razy. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w woj. mazowieckim (6037), wielkopolskim (3452), zachodniopomorskim (3122) i kujawsko-pomorskim (3014).

Według danych RCB na godzinę 6 rano, 20 lutego bez dostaw prądu nadal jest 406 586 odbiorców. Najwięcej awarii nadal nie zostało naprawionych w województwach: mazowieckim – 146,4 tys., zachodniopomorskim – 74,5 tys., warmińsko- mazurskim – 37,6 tys., podlaskim – 49 tys. i wielkopolskim – 36 tys.

Eunice nad Polską. Ogrom zniszczeń

W sobotę po południu zablokowany został także numer alarmowy 112, który nie radził sobie z setkami połączeń, które dotyczyły m.in. powalonych drzew i zerwanych dachów. Do godziny 15 bez prądu było  ponad milion odbiorców w całym kraju. Uszkodzonych zostało łącznie 5177 budynków. Najczęściej straż pożarna interweniowała w powiecie gryfińskim – odnotowano tam ponad 300 zdarzeń.

Mapa wiatru w Polsce - sobota 19 lutegoPogoda. Silny wiatr nie ustanie. Pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia IMGW

Odnotowano także cztery ofiary śmiertelne. Dwie osoby poniosły śmierć w wyniku upadku wiatrołomów na samochód, który był w drodze, jedna osoba zginęła podczas joggingu, druga podczas spaceru. Dziewięć osób zostało rannych.

W niedzielę 20 lutego IMGW również planuje wydanie alertów dotyczących silnego porywu wiatru dla części regionów – ale wiatr według przewidywań nie będzie już tak silny, jak w sobotę. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnolskim, opolskim, śląskim, dzkim, małopolskim, witokrzyskim i podkarpackim. Na tym obszarze może wiać w porywach do 60-65 km/h.

Prognoza zagrożeń IMGW – od poniedziałku kolejne wichury

W poniedziałek żółte alerty dotyczące silnego wiatru mają zostać wydane dodatkowo w województwach lubelskim, mazowieckim oraz w części powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Z map pogodowych można wyczytać, że 21 lutego będzie wiało w porywach do 80 km/h, a na wybrzeżu może wiać w porywach do 90-100 km/h.

Więcej na ten temat można przeczytać w materiale poniżej:

Mapa pogodowa - poniedziałek 21 lutego; porywy wiatruPogoda – kiedy przestanie wiać? Od poniedziałku kolejne wichury w PolsceSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close