Politics

Andrzej Duda polecia³ na spotkanie Trójk±ta Weimarskiego. “Jedno¶ci potrzeba tak¿e wewn±trz Polski” | Polityka


Do spotkania Andrzeja Dudy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem dojdzie we wtorek wieczorem. Na godzinę 19 zaplanowane jest wspólne oświadczenie przywódców dla mediów.

Zobacz wideo
Czy mamy do czynienia z przebudzeniem prezydenta Dudy? Hołownia komentuje

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przed wylotem do Berlina prezydent spotkał się z mediami. Jak powiedział, obecna sytuacja związana z konfliktem wokół Ukrainy jest trudna.

– Potrzebne nam jest działanie konstruktywne, wspólne, zakopanie niepotrzebnych sporów, oderwanie się od bieżącej polityki, która rodzi spory wewnętrzne w kraju. Jest trudna sytuacja. Dzisiaj cała wspólnota europejska i NATO są w impasie w związku z sytuacją na Ukrainie, w związku z agresywną postawą Rosji.  stwierdził Andrzej Duda. Wtrącił także: “Musimy być razem, jednością, tej jedności potrzeba także wewnątrz Polski“.

– Bardzo się cieszę, że po wielu latach oczekiwania wreszcie odbywa się spotkanie w tym formacie z panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, z nowym kanclerzem Niemiec – powiedział prezydent przed wylotem do Berlina.

Jak zaznaczył, rozmowy będą dotyczyć sytuacji wokół Ukrainy, sytuacji na Białorusi, ale też bezpieczeństwa granic całej UE. Andrzej Duda podkreślił, że w obliczu napiętej sytuacji na granicy z Ukrainą Polska powinna się konsultować nie tylko z przywódcami krajów sąsiednich. Zdaniem polskiego prezydenta Trójkąt Weimarski zbyt długo czekał na swoje ożywienie.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia w sierpniu 1991 roku przez ówczesnych szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji. Po kilkuletniej przerwie, w 30. rocznicę powstania formatu, władze tych krajów zapowiedziały jego reanimację.

Andrzej Duda odbywa szereg spotkań dyplomatycznych ws. Ukrainy

W poniedziałek w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami instytucji unijnych i podkreślił znaczenie jedności europejskiej w obliczu ryzyka eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie. Prezydent rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Andrzej DudaDuda: Moja inicjatywa zmian w sądownictwie KE przyjęła z aprobatą

Andrzej Duda powiedział, że rozmowy zdominowała tematyka bezpieczeństwa na wschodzie Europy – Zgodziliśmy się, że przede wszystkim to, czego potrzebujemy, to jest jedność europejska. Jedność i jeszcze raz jedność, że zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim – po pierwsze – powinniśmy działać wspólnie i w porozumieniu co do każdego działania, które podejmujemy, tak wszyscy razem, jak i każdy z osobna. A po drugie, że przede wszystkim potrzebujemy jedności, że cały świat, że także i ci, którzy z nami prowadzą różnego rodzaju dyskusje, jak również i ci, którzy tworzą pewne napięcia międzynarodowe, muszą tutaj widzieć jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój – podkreślał prezydent.

Joe Biden i Olaf Scholz prezentują wspólny front wobec Rosji

Podczas swojej poniedziałkowej wizyty w USA kanclerz Olaf Scholz zaznaczył, że rozmowy w formule Trójkąta Weimarskiego będą dobrą okazją do omówienia wspólnych strategii deeskalacji konfliktu między Kijowem a Moskw±. Zarazem podtrzymał swoje stanowisko w sprawie dostaw broni na Ukrainę.

– Rząd federalny od lat utrzymuje stały kurs polityki rozbrojeniowej. Moja poprzedniczka zachowałaby się tak samo, nie wprowadzam tu nic nowego. Nie będziemy dozbrajać Ukrainy. Zresztą większość Niemców myśli podobnie – zapewnił Olaf Scholz.

Prezydent Andrzej Duda.Duda zaprosił PiS i opozycję do pałacu. Tematem rozmów zmiany w SN

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, budowa kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 zostanie zamknięta.

– Jeśli Rosja wtargnie na Ukrainę, to znaczy rosyjskie czołgi lub ¿o³nierze przekroczą ponownie granice Ukrainy. wówczas nie będzie już Nord Stream 2 – oświadczył Joe Biden na spotkaniu z dziennikarzami po rozmowach z kanclerzem Niemiec. – Obiecuję wam, że zakończymy to – podkreślił amerykański prezydent.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close