Politics

Andrzej Duda zapowiada wnioski do trybuna³ów ws. zbrodni katyñskiej. “Sprawcy musz± zostaæ nazwani”


Andrzej Duda podkreślił, że najpierw Związek Radziecki, a teraz putinowska Rosja od dziesięcioleci zakłamują sprawę odpowiedzialności za zamordowanie dziesiątek tysięcy polskich jeńców, gloryfikując Stalina i jego oprawców. Prezydent nawiązał także do współczesnych rosyjskich zbrodni w Ukrainie. – Katyń, Miednoje, Charków, Bucza, Hostomel, Mariupol. Ludobójstwo. Ponad 80 lat temu i dziś. Mordowali bezbronnych wtedy i dziś, zacierali ślady wtedy i dziś, kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmienili – powiedział prezydent. 

Zobacz wideo
Zniszczenie porzuconego rosyjskiego czołgu przez ukraińskich spadochroniarzy

Andrzej Duda: Zbrodnia katyńska musi zostać ostatecznie osądzona

Duda podkreślił, że trzeba walczyć z zakłamywaniem historii i odwracaniem roli kata i ofiary. – Zło trzeba nazwać złem, a zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią. Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało otrute owoce. Przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską. Ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami, złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski, ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani – mówił prezydent.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Opolu Lubelskim.Opole Lubelskie. Pomnik Lecha Kaczyńskiego oblany farbą

Andrzej Duda zapowiedział, że będzie też podejmował wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców. – Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, ale jesteśmy to również winni tym, którzy przez lata walczyli o pamięć o Katyniu – dodał.

Prezydent zapewnił, że Polska będzie też wspierać Ukrainę we wszystkich działaniach prawnych i dyplomatycznych, których celem będzie ukaranie sprawców zbrodni, popełnianych obecnie przez Rosjan. -Zrobimy wszystko, aby ofiary ukraińskie nie musiały czekać na sprawiedliwość aż 80 lat – dodał.

Andrzej DudaDuda wspomina katastrofę smoleńską. “Stają przed oczyma te obrazy”

Andrzej Duda podkreślił, że “ze zbrodnią katyńską już na zawsze nierozerwalnie związana jest katastrofa smoleńska, której 12. rocznicę obchodzimy dzisiaj”. – W Smoleńsku, podobnie jak w Katyniu, zginęły polskie elity. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie, marszałkowie, ministrowie, posłowie i senatorowie, duchowni różnych wyznań, szefowie wielu urzędów centralnych, przedstawiciele rodzin katyńskich, genera³owie, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, piloci i cała załoga samolotu – mówił.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.