Politics

Antygen do nowej szczepionki o nazwie Nuvaxovid produkuje spółka Mabion z Konstantynowa Łódzkiego – Zdrowie
Szczepionka Nuvaxovid produkowana w spółce Mabion


Jak przekazali PAP przedstawiciele spółki, w zakładzie w Konstantynowie Łódzkim wyprodukowano już pierwszą pełną serię antygenu dla Novavax.


– Produkcja w skali komercyjnej dla Novavax realizowana jest według założonego harmonogramu. Rozpoczęliśmy produkcję kolejnej serii i w następnych tygodniach planujemy wyprodukować coraz więcej serii, aby dojść do pełnej mocy w drugim kwartale 2022 r. Można powiedzieć, że na naszym odcinku frontu walki z koronawirusem prowadzimy operację wzorowo – podkreślił prezes zarządu Mabion SA Krzysztof Kaczmarczyk.


Zapewnił przy tym, że w podłódzkim zakładzie wytwórczym uzyskiwane są znaczne ilości produktu, do tego spółka może pochwalić się jego wysoką jakością. – Wszystko zgodnie ze specyfikacją wymaganą przez Novavax. Za kolejne etapy procesu obrotu szczepionką odpowiada nasz partner – dodał.


Polska firma dostarcza bowiem substancję czynną, która następnie jest przelewana do fiolek w innym zakładzie na terenie Europy.


Jak zaznaczyli przedstawiciele Mabion SA, szczepionki białkowe, takie jak preparat Novavax, są nowoczesną, ale już sprawdzoną technologią, od lat obecną w medycynie.


– To znaczący krok i kolejne narzędzie w globalnej walce z pandemią. Mam nadzieję, że rejestracja szczepionki Novavax będzie czynnikiem, który przekona kolejne grupy pacjentów do skorzystania z możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, właśnie ze względu na wieloletnią i pozytywnie zweryfikowaną historię tej klasy preparatów – przyznał dr Sławomir Jaros z firmy Mabion.Spółka produkująca nową szczepionkę


Mabion specjalizuje się w produkcji rekombinowanych białek, które są dziś najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych. Produkty spółki są m.in. wykorzystywane w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory.


Jak podkreślił członek zarządu Mabion SA ds. operacyjnych i naukowych dr Sławomir Jaros, dzięki kilkunastoletniemu działalności w branży biotechnologii, firma posiadała już większość kluczowego sprzętu do produkcji antygenu białkowego oraz procesów analitycznych. Aparatura wytwórcza została doposażona o pojedyncze urządzenia specyficzne dla procesu firmy Novavax.


Wskazał, że zakład w Konstantynowie Łódzkim na potrzeby umowy z Novavax zamierza wykorzystywać całość dostępnych mocy wytwórczych. – Aktualnie jest to jedna linia, natomiast mamy już zaplanowany program inwestycyjny, który przewiduje dodanie drugiej linii – poinformował PAP.


Mabion został utworzony w 2007 r. przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma, Polfarmex, IBSS Biomed oraz Genexo. Przedmiotem jego działalności jest opracowywanie i rozwój leków najnowszej generacji opartych na technologii białek rekombinowanych (np. przeciwciał monoklonalnych).Badania nad Nuvaxovid


Z badań klinicznych wynika, że szczepionka firmy Novavax jest bezpieczna, dobrze tolerowana i posiada wysoką, ponad 90-procentową skuteczność w ochronie przed objawami COVID-19.


Badanie kliniczne trzeciej fazy, którego rezultaty zostały opublikowane niedawno w czasopiśmie medycznym „New England Journal of Medicine”, wykazało 90,4 proc. skuteczności przeciwko zachorowaniom na COVID-19 o dowolnym nasileniu oraz 100 proc. ochrony przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem COVID-19.


Skuteczność względem nowych odmian wirusa wyniosła 92,6 proc. i nie różniła się od ogólnych wyników. Działania niepożądane po przyjęciu szczepionki były w większości łagodne lub umiarkowane i utrzymywały się średnio przez jeden dzień albo krócej.Nuvaxovid w UE i Polsce


Nuvaxovid została dopuszczona do stosowania na terenie Unii Europejskiej 20 grudnia, po po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków. Zakończone sukcesem testy w laboratoriach obu partnerów doprowadziły do zawarcia przez Mabion wartego 1,5 mld zł kontraktu z amerykańskim koncernem w zakresie komercyjnej produkcji antygenu szczepionkowego, będącego najważniejszym składnikiem nowego na rynku preparatu przeciw wirusowi SARS-CoV-2.


W ramach umowy Komisji Europejskiej z amerykańskim koncernem państwa członkowskie UE zakupią ok. 100 mln dawek nowej szczepionki. Do Polski ma trafić 4 mln dawek. Pierwsze z nich mają dotrzeć do kraju na początku przyszłego roku.


Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania Covid-19. Preparat został stworzony w oparciu o połączenie technologii nanocząsteczek i antygenu odpowiadającego białku S koronawirusa, jak też opatentowanego adjuwantu Matrix-M opartego o saponinę, pobudzającego odpowiedź immunologiczną i wywołującego produkcję wysokiego poziomu przeciwciał.


Czytaj również: Ekspert: Piąta fala pandemii COVID-19 jest już za rogiem. Kiedy i z jaką siłą uderzy?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close