Politics

Artemisia Gentileschi. Kim była prekursorka emancypacji? – HistoriaUrodziła się w Rzymie 8 lipca 1593 r. w domu przy ulicy Ripetta jako córka znanego artysty Orazia Gentileschiego. Ojciec był bliskim przyjacielem Caravaggia i stał się również naśladowcą jego stylu. Jej matka, Prudenzia Montone, zmarła przedwcześnie, gdy Artemisia była jeszcze dzieckiem. Orazio opiekował się nią i dziewczyna spędzała z nim cały czas w warsztacie – przypatrywała się, jak ojciec miesza kolory, przygotowuje pędzle i płótna oraz maluje.


To najprawdopodobniej miało wpływ na rozwój jej wielkiego talentu. Gentileschi mieszkał w tak zwanej dzielnicy artystów. Ciągnęła się ona od placu Hiszpańskiego do Via Margutta, gdzie koncentrowała się cała ówczesna cyganeria artystyczna Rzymu, która przewijała się przez jego warsztat i dom. Już jako dziecko Artemisia odwiedzała pracownię Caravaggia, który wywarł na nią ogromny wpływ. Wraz z ojcem i Caravaggiem uczestniczyła w egzekucji ojcobójczyni Beatrice Cenci i jej rodziny 11 września 1599 r. Wyroki papieskie były dla artystów okazją, by obserwować na żywo cierpienie i śmierć, co wykorzystywali później, malując sceny męczeństwa świętych. Z tego też powodu mogli zajmować miejsca w pierwszych rzędach, tuż pod szafotem, aby widzieć dokładnie każdy szczegół, czasami wykonując szkice.


Talent Artemisi ujawnił się, gdy pewnego dnia ojciec musiał nagle wyjechać. Zostawił w pracowni nieukończony obraz, nad którym pracował. Przykazał córce, aby niczego nie dotykała do jego powrotu. Artemisia nie dotrzymała słowa i dokończyła dzieło. Gdy ojciec wrócił, spodziewała się, że ją skrzyczy i zbije, ale Orazio pochwalił ją, zaskoczony jej niezwykłymi umiejętnościami. Od tego czasu dawał jej regularne lekcje rysunku i technik malarskich. Dziewczyna wychowana tylko przez ojca w warsztacie była analfabetką, bluźniła, nie znała dobrych manier i nie dbała o siebie. Rodzinne nazwisko Artemisi brzmiało Lomi, ale ponieważ także jej brat uczył się na malarza i stawiał już pierwsze kroki w tym zawodzie, ona przyjęła pseudonim po ojcu – Gentileschi. Malowała wraz z ojcem niektóre jego obrazy i pozowała mu także jako modelka. Była bardzo urodziwa, o pełnych kształtach, kobieca. Zachwycały jej długie, miedziane loki. Orazio Gentileschi stał się o nią chorobliwie zazdrosny. Obawiał się potencjalnych absztyfikantów, ale także jej talentu, którym najwidoczniej go przewyższała. Ograniczał wyjścia dziewczyny z domu, a pod jego nieobecność pieczę nad nią piastowała sąsiadka Tuzia, ich lokatorka z drugiego piętra, która dla osieroconej Artemisi była jedyną przyjaciółką i pozowała jej czasem do szkiców.


Artemisia Gentileschi nie była rzecz jasna pierwszą artystką w historii sztuki. Choć rzemiosło artystyczne przez wiele stuleci, aż do XIX w., stanowiło męską domenę, rzymska malarka miała poprzedniczki i rówieśniczki, może nawet bardziej znane w jej czasach niż ona: Plautilla Nelli, Lucrina Fetti, Sofonsiba Anguissola, Lavinia Fontana (pierwsza malarka na dworze papieskim), Fede Galizia. Sława Artemisi przetrwała jednak, stając się ponadczasowa, jak ta Caravaggia.Gwałt


Gdy Artemisia Gentileschi nauczyła się już dostatecznie dużo w ojcowskim warsztacie, Orazio postanowił w 1611 r., że powinna pobierać dalsze nauki. Ojciec wkładał dużo energii w promocję swojej córki, między innymi wystosował list do wielkiej księżnej Toskanii Krystyny Lotaryńskiej, prosząc o ułatwienie jej dostępu do pełniejszego wykształcenia. Po odmowie Akademii Malarskiej, według niektórych źródeł Orazio zwrócił się do swojego kolegi Agostino Tassiego, mistrza perspektywy w technice trompe-l’oeil, który niedawno przybył do Rzymu. Rozpoczął z nim współpracę przy realizacja loggii w holu Kasyna Muz, w rzymskim pałacu Rospigliosi. Tassi, brawurowy profesjonalista w swojej dziedzinie, był jednak bezdusznym awanturnikiem i miał więcej niż burzliwą przeszłość (jego trzy siostry trudniły się prostytucją, on sam popełnił kazirodztwo ze swoją szwagierką, za co był sądzony; miał też dwóch braci przestępców, z których jeden został powieszony, a drugi skazany na wygnanie za bycie sutenerem sodomitów). Na wszystko to jednak przymykano oko ze względu na jego szczególne umiejętności. Sam zaś podawał się za kawalera.


Tassi próbował kilkakrotnie nakłonić Artemisię do romansu. Jego awanse były jednak odrzucane. Pewnego dnia, podczas nieobecności Orazia, zgwałcił młodą malarkę w jej rodzinnym domu przy Via della Croce, nieopodal placu Hiszpańskiego. Udało mu się to dzięki przychylności kwatermistrza izby apostolskiej, niejakiego Cosimo Quorli, oraz sąsiadki Tuzii, którą przekupił. Również Quorli zabiegał o względy pięknej malarki, wielokrotnie podważając jej reputację przed innymi, a także rozpowiadając, że to on jest jej prawdziwym ojcem.


Brutalny gwałt zszokował 17-letnią dziewczynę i odbił się na jej życiu osobistym i twórczości. Poza tym utrata dziewictwa w tamtych czasach łączyła się z utratą honoru rodziny, zwłaszcza że nastąpiła w rodzinnym domu. Taką plamę można było zmyć tylko poprzez małżeństwo naprawcze. Tassi obiecał, że ożeni się z Artemisią, aby jej nie pohańbić i nawet roztaczał przed nią obietnice wspólnej pracy.


Nie ma pewności, czy Artemisia ukryła gwałt przed ojcem, czy też on, dowiedziawszy się o nim, sam namawiał córkę, aby zaakceptowała propozycję, była miła dla jego kolegi po fachu i dalej zaspakajała jego zachcianki. Gwałt nie był traktowany jako krzywda wyrządzona osobie. Ogólną moralność naruszała jednak defloracja. Ale skoro sprawca chciał zadośćuczynić ofierze, mawiano, że w sumie nic wielkiego się nie stało…


Wszystko trwało do czasu, gdy dziewczyna dowiedziała się, że Tassi był już żonaty i nawet najął płatnego mordercę, aby zamordować żonę. A w międzyczasie popełnił kazirodztwo ze swoją szwagierką. W tej sytuacji nie mogło być mowy o małżeństwie naprawczym. Orazio Gentileschi dopiero wtedy, po kilku miesiącach romansu, skierował skargę do papieża Pawła V, domagając się kary dla swojego kolegi, który perfidnie rozdziewiczył jego córkę.


Według niektórych historyków sztuki jeden z pierwszych obrazów Artemisi „Zuzanna i starcy” z kolekcji Pommersfelden, powstał pod wpływem tych wydarzeń, ale później został antydatowany przez artystkę na 1610 rok. Naga, biblijna Zuzanna, która wyraźnie odgania się od natarczywych mężczyzn, którzy nie są aż tak starzy, ale knują coś w zmowie, przypomina samą Artemisię. Pod postacią ciemnowłosego mężczyzny został przedstawiony Tassi. Temat Zuzanny i starców Artemisia podjęła jeszcze kilka razy w swojej twórczości.Proces


Proces, który był jednym z najsłynniejszych w XVII wieku, rozpoczął się w marcu 1612 roku i trwał siedem miesięcy. Przesłuchania prowadzili prokuratorzy papiescy Francesco Bulgarello i Porzio Camerarlo. Opinia publiczna nie sprzyjała Artemisi. Powód: bo cała historia została przemilczana przez zbyt długi czas, zanim Gentileschi złożył skargę, jego córkę traktowano więc z podejrzeniem, uważając, że do stosunku doszło za przyzwoleniem i to ona później oskarżyła mężczyznę o gwałt. Dodatkowym przedmiotem sporu była kopia obrazu „Judyta odcinająca głowę Holofernesa” zachowana dziś w Hartford i datowana na 1610-1612, w której posiadanie w niewyjaśnionych okolicznościach weszli Tassi i Cosimo Quorli.


Artemisia złożyła zeznanie pod przysięgą, że ​​6 maja 1611 r. padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony Tassiego. Na polecenie sędziego dwie położne Diambra i Caterina odwiedziły malarkę, aby upewnić się, czy nadal jest dziewicą, a jeśli nie, jak dawno straciła cnotę. Kobiety oświadczyły, że „została pozbawiona błony i nie wygląda to świeżo”, pogrążając tym samym dziewczynę. Agostino Tassi był kilkakrotnie przesłuchiwany w więzieniu Corte Savella, gdzie go osadzono. Podczas każdego przesłuchania zaprzeczał, jakoby odbywał stosunki cielesne ze swoją uczennicą. Przedstawiał ją jako nienasyconą kobietę, „równą matce” (której nie znał, gdyż Artemisia została osierocona w dzieciństwie, zanim on przybył do Rzymu). Próbował zrobić z niej nierządnicę, która od dawna zadawała się z wieloma mężczyznami. Oskarżył również Orazia o to, że był winny mu pieniądze i że domniemany gwałt na jego córce został ukartowany jako zemsta z tego powodu.


Sześciu świadków złożyło zeznania na korzyść Tassiego, rujnując reputację nastoletniej malarki i robiąc z niej kobietę lekkich obyczajów, która oddawała się wszystkim. Ponieważ pozowała ojcu nago, oskarżano ją również o to, że popełniła z nim kazirodztwo. Także przyjaciółka Tuzia, przesłuchiwana dwukrotnie i przetrzymywana w więzieniu Tor di Nona, na początku zeznała fałszywie, że Artemisia miała wcześniejsze relacje z mężczyznami, choć nie była tego pewna. „Kilka razy widziałam Agostino samego w pokoju ze wspomnianą Artimisią, która była w łóżku naga, a on był ubrany (…). Próbowałam ją nakłonić do innego zachowania, a ona powiedziała do mnie: ’Czego chcesz! Dbaj o siebie i nie zawracaj sobie głowy tym, co cię nie dotyczy!’” – mówiła. Zeznania z procesu zachowały się w aktach Kamery Apostolskiej, przechowywane w Archiwach Watykańskich.Zaręczyny


W końcu 14 maja 1612 r. doszło do konfrontacji sądowej pomiędzy Tassim i Artemisią. Malarka była przesłuchiwana w jego obecności i poddano ją torturze Sybilli, polegającej na przeciągnięciu sznura pomiędzy palcami i zaciskania go kołowrotkiem. To ona musiała udowodnić, że została zgwałcona i pozbawiona dziewictwa, a wartość zeznań potwierdzały tylko katusze. Na szczęście tortura nie doprowadziła do kalectwa.


Tassi zaprzeczył każdemu słowu Artemisi. Twierdził, że dowiedział się, iż dziewictwo straciła z Pasquino da Fiorenza (malarzem, który zmarł i nie mógł zostać wezwany na świadka). W odpowiedzi Artemisia pokazała Tassiemu i sędziom pierścionek, twierdząc, że to prezent od niego i obietnica małżeństwa, a wskazując na poranione palce na skutek tortury, rzekła: „Takie oto zaręczyny mi zgotowałeś!”.


Wyrok zapadł 27 listopada 1612 r. Sąd uwierzył świadkom rodziny Gentileschich. Agostino Tassi został skazany za deflorację Artemisi Lomi Gentileschi, korupcję świadków oraz zniesławienie Orazia Gentileschiego. Sędzia Gerolamo Felice dał mu wybór: pięć lat robót przymusowych lub wygnanie z Rzymu. Tassi wybrał wygnanie, ale nie opuścił Wiecznego Miasta, chroniony przez swoich potężnych mecenasów, którzy zlecali mu dekoracje pałaców.


Wyjechać musiała za to Artemisia, której reputacja została całkowicie zszargana. Po wyroku i skandalu, jaki wywołał proces, Orazio Gentileschi zorganizował dla swojej córki małżeństwo naprawcze, by odzyskała utraconą godność. Jej mężem został florencki malarz Pierantonio Stiattesi (być może krewny Giovana Battisty, który zeznawał przeciwko Tassiemu w obronie malarki). Artemisia poślubiła go 29 listopada 1612 r. w kościele Santo Spirito in Sassia dwa dni po wyroku sądowym. Potem opuściła Rzym na zawsze.


Stała się uznaną artystką i utrzymywała się ze sztuki wszędzie tam, gdzie mieszkała: we Florencji, Wenecji i Neapolu. W 1638 r. Artemisia dołączyła do swojego ojca, który został zatrudniony jako malarz na dworze króla Karola I w Anglii, a w kolekcji tego władcy znalazł się jej słynny „Autoportret”, na którym uwieczniła się jako alegoria malarstwa. Po procesie i towarzyszącym mu skandalu wróciła do nazwiska Lomi. Na kartach historii sztuki pozostała jednak już na zawsze Artemisią Gentileschi.


Czytaj też: Anja Rubik: Wierzę, że kobiety są lepszymi liderkami na dzisiejsze czasy niż mężczyźniSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close