Politics

“Bandyci wywa¿aj± drzwi, zmuszaj± do g³osowania”. Tak maj± wygl±daæ rosyjskie pseudoreferenda | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


O przymusowym uczestnictwie w pseudoreferendum donoszą m.in. mieszkañcy obwodu ługańskiego Jak wyjaśnia szef ukraińskiej administracji obwodu Serhij Hajdaj, przedstawiciele Rosjan chodzą po domach i mieszkaniach z urną i zmuszają do oddania głosu.

Pseudoreferenda. “Mężczyźni jeżdżą z bronią po wioskach”

Podobne doniesienia spływają z obwodu chersońskiego. Agencja Ukrinform cytuje szefa administracji państwowej w Chersoniu. – Otrzymujemy liczne głosy od mieszkańców obwodu na temat fałszywego referendum. Ludzie masowo są sprowadzani z Krymu, aby głosowali. Bandyci z bronią jeżdżą po wioskach, zmuszając mieszkańców do głosowania. W Chersoniu, Czornobajiwce i innych miastach wyważają drzwi i zmuszają ludzi do głosowania – twierdzi Jarosław Januszewicz. Jak relacjonuje “uzbrojeni ‘asystenci’ urządzają ‘głosowania w domach'”.

Zobacz wideo
Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. “Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę”

Doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował na Twitterze wideo, na którym widzimy klatkę schodową w jednym z bloków. Po schodach idą cywile z dokumentami – zapewne kartami do głosowania (jedna z kobiet trzyma przezroczysty pojemnik, który wygląda jak przenośna urna) oraz mężczyźni w wojskowych ubraniach i z długą bronią. Rozlega się głośne pukanie do drzwi, a po krótkiej chwili cywile i wojskowi wracają na dół. 

Informację o zmuszaniu ludzi do udziału w pseudoreferendach na okupowanych terenach podaje też ukraiński sztab generalny. Jak poinformowano w komunikacie, mieszkańcom Starobielska (obwód ługański) zabroniono opuszczać miasto między 23 a 27 września. Na miejscu mają być też formowane uzbrojone grupy, których zadaniem, według doniesień, będzie zmuszanie ludzi do udziału w fikcyjnym głosowaniu. 

Granica Fińsko-RosyjskaUciekają przed mobilizacją do Finlandii. Helsinki ograniczają wjazd

Z kolei z obwodu zaporoskiego spływają doniesienia o rzekomych nagrodach za udział w głosowaniu. Według Ukrinformu mieszkańcom obiecuje się m.in. pieniądze za dostarczenie danych paszportowych i przyjęcie obywatelstwa rosyjskiego. 

Rosja organizuje “referenda” na okupowanych terenach. “Grzebie możliwość rozmów”

W czterech okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodach rozpoczęły się pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Zdaniem Kijowa działania Moskwy zamykają drogę do dyplomatycznych rozwiązań. 

Plebiscyty odbywają się w obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim z inicjatywy okupacyjnych władz tych regionów. Głosowania mają potrwać do wtorku zarówno na okupowanych terytoriach, jak i w Rosji. Jednak ani społeczność międzynarodowa, ani tym bardziej Kijów, nie uznają legalności działań Moskwy.

Prezydent Wo³odymyr Ze³enski ocenił zapowiedź referendów, jako eskalację sytuacji. “Rosja sama grzebie możliwość rozmów” – dodał ukraiński prezydent. W 2014 roku po pseudoferendum na Krymie Rosja zajęła półwysep i do dziś go okupuje, choć nie uznaje tego znakomita większość społeczności międzynarodowej.

W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że po przeprowadzeniu referendum okupowane terytoria Rosja będzie uważała za swoje i atak na nie będzie traktować jak atak na Federację Rosyjską.

Mychajło DianowObrońca z Azowstalu po powrocie z niewoli. Wychudzony, z ubytkiem kościSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.