Politics

Bruce Liu, zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego dla Newsweeka. Rozmowa – Kultura
Nie wierzę.


– Jeśli chodzi o mój stan ducha, na początku wszystko przypominało tsunami… Ale już się przyzwyczaiłem. Z powodu tych wszystkich koncertowych podróży bardziej niż kiedyś doceniam przebywanie w domu. Podczas pandemii wszyscy chcielibyśmy wychodzić, podróżować. Ja teraz wolę leniuchować w domu.Udało ci się znaleźć czas na odpoczynek?


– Tak. Gdy po trasie po konkursie wróciłem do domu, okazało się, że schudłem trzy kilogramy. A teraz po dwóch tygodniach już to nadrobiłem. To pokazuje, że dobrze wypoczywam.Mówisz, że nic się nie zmieniło, ale widziałem twój grafik: Seul, Tokio, Petersburg, Paryż… Twoje życie chyba jednak zmieniło się całkowicie?


– Oczywiście. Kiedy mówiłem, że nic się nie zmieniło, chodziło mi o mój sposób myślenia. Nie chcę, żeby wpływało na mnie to, co dzieje się wokół. Ale te miesiące po konkursie to naprawdę niezapomniane doświadczenie. Ciągle latam po całym świecie. Kiedyś obudziłem się w hotelu i nie wiedziałem, w jakim jestem mieście. To było niewiarygodne.Wróćmy do konkursu. Jest już po północy, 10 młodych artystów czeka na ogłoszenie wyników. Za chwilę dla jednego z was mają otworzyć się drzwi do nowego życia, wspaniałe możliwości kariery. Było między wami napięcie czy raczej solidarność? Jak opisałbyś ten nastrój?


– Był to jeden z najbardziej przyjaznych konkursów, w jakich brałem udział. To oczywiście zależy od uczestników, ale wydaje mi się, że dodatkowo przez pandemię tęskniliśmy za kontaktami społecznymi. Ja nie odczuwałem napięcia. Nawet w wywiadach widać, że dobrze się bawiliśmy. Za kulisami razem z Aimi Kobayashi robiliśmy magiczne sztuczki. Fajnie było.


Nie spodziewałem się wygranej. Dla mnie samo dostanie się do finału było wielką ulgą, bo udało mi się zagrać cały przygotowany repertuar. Już jako finalista byłem szczęśliwy.Bruce, proszę cię! Przecież wszyscy spodziewali się, że wygrasz. Byłeś zdecydowanym faworytem.


– Naprawdę? Pierwsze słyszę. Nie śledziłem wiadomości, a przed ogłoszeniem wyników nikt ze mną o tym nie rozmawiał. Dobrze wiedzieć.Przez lata uważano, że aby dobrze grać Chopina, trzeba mieć polską, a przynajmniej słowiańską duszę. A tymczasem trzech z ostatnich pięciu zwycięzców Konkursu Chopinowskiego jest pochodzenia azjatyckiego. Na czym, twoim zdaniem, polega tajemnica Chopina?


– To bardzo trudne pytanie. Oczywiście ważne są kwestie kulturowe. Urodziłem się w Paryżu, pochodzę z Chin, ale wychowywałem się w Kanadzie. Taka wielokulturowość sprawia, że jestem otwarty na różne rzeczy. W muzyce to niezwykle ważne. Aby grać Beethovena albo muzykę rosyjską, niemiecką czy włoską, wcale nie musimy być Włochami czy Niemcami. Można przystosować się do różnych kultur, a mnie to przychodzi wyjątkowo łatwo.Odwiedzałeś w Paryżu miejsca związane z Chopinem? Place Vendôme, czyli miejsce jego śmierci, kościół de la Madeleine, w którym odbyła się jego msza żałobna, czy cmentarz Père-Lachaise, na którym jest pochowany?


– Tak. Dwa lata przed konkursem byłem na cmentarzu Père-Lachaise, aby położyć kwiat na grobie Chopina w rocznicę jego śmierci. Teraz, gdy byłem w Paryżu, znowu przyniosłem mu kwiaty. Gdy tam jestem, zawsze chodzę na ten cmentarz, aby odwiedzić grób Chopina, ale też innych artystów.


Czytaj też: Jej stroje i fryzury naśladują nastolatki z całego świata. Na czym polega fenomen Billie Eilish?Znalazłem ciekawe zdjęcie z 2020 r., na którym jesteś ty i chyba z 40 butelek wina, whisky i koniaku oraz pytanie: „Co robić przez resztę roku?”. Wygląda na to, że przygotowując się do konkursu, darowałeś sobie te butelki i skupiłeś się na graniu.


– Nie. To się nie wyklucza. Do końca roku chyba wszystko wypiłem, bo teraz mój barek jest pusty. To wcale nie przeszkadzało mi w przygotowaniach.Możliwe, że to tylko głupi stereotyp, ale można by pomyśleć, że pianiści pochodzenia azjatyckiego są bardzo pracowici, wstają o godzinie 6 rano, ćwiczą od 7 i kończą o 22. Jak to wygląda w twoim przypadku?


– Jestem zupełnym przeciwieństwem. Zgodnie z chińską kulturą można by uznać mnie za…Leniwego?


– Osobę o małych ambicjach. Jednak sztuki nie można traktować w ten sposób. W sztuce efekt wcale nie zależy od tego, ile czasu się na nią poświęca. Bardzo istotny jest za to sposób pracy i wydajność. Dlatego w czasie przygotowań do konkursu nie skupiałem się jedynie na graniu, ale też na pływaniu, kartingu i innych moich hobby. Dla mnie to nie są rozpraszacze. Wręcz przeciwnie – te zajęcia jeszcze bardziej inspirują mnie do gry.W przyszłości chciałbyś być pianistą pokroju Marthy Argerich, Artura Rubinsteina lub Krystiana Zimermana? Czy raczej widzisz siebie w roli artysty celebryty jak Lang Lang?


– Nie wiem. Za wcześnie, żeby to stwierdzić, przede mną bardzo długa droga. Teraz, gdy otrzymałem taką możliwość, chcę czerpać z całej wiedzy, którą zgromadziłem, i starać się zostać poważnym artystą. Ale nigdy nie wiadomo, kiedy w życiu nastąpi zmiana. Nie wiem nawet, czy za 20 lat nadal będę grał na fortepianie.Szczerze mówiąc, to brzmi jak żart. Kiedyś powiedziałeś, że gra na fortepianie to twoje hobby. Poświęcasz temu ogromną część życia. Jestem pewny, że w ciągu ostatnich miesięcy stałeś się profesjonalistą.


– Od kilku miesięcy z powodu licznych występów mniej czasu poświęcam na ćwiczenie. Mówię, że to moje hobby, ale tak samo interesują mnie karting czy szachy. Kiedyś poświęciłem kartingowi dwa czy trzy miesiące, trenując we Francji i w Chinach. Spędzałem w ten sposób o wiele więcej czasu niż na grze na fortepianie. Tak, to hobby. Mówię o tym w ten sposób, bo nie chcę popaść w rutynę. Chcę zachować to zamiłowanie tak długo, jak to możliwe. Nawet przed konkursem zastanawiałem się, czy poza grą na fortepianie mógłbym robić coś jeszcze. Oczywiście po tym, jak wygrałem w Warszawie, mogę spokojnie jeszcze długo się temu poświęcać. Ale to nie oznacza, że to zajęcie na całe życie. Nigdy nie wiadomo, co się stanie. Podoba mi się, że przyszłość może przynieść niespodzianki.Lubisz szachy błyskawiczne, pływanie i gokarty. Traktujesz to jako zabawę czy zastrzyk adrenaliny?


– Gdy chcemy się rozerwać, poświęcamy się temu, co lubimy. Nie zdawałem sobie sprawy, że te wszystkie zajęcia mają związek z prędkością (śmiech). Sam nie wiem. Karting, tak jak szachy błyskawiczne, wymaga też silnej koncentracji. Dzięki tym zajęciom jestem bardziej skupiony. Zapominam o wszystkim, co mnie otacza.Kanadyjczycy całkiem nieźle sobie radzą w Formule 1. Może powinieneś spróbować swoich sił w tym sporcie?


– Dla mnie już za późno. Dzieciaki zaczynają trenować w wieku 10 lat.A ty w jakim wieku zacząłeś ćwiczyć grę na fortepianie?


– Miałem chyba osiem albo dziewięć lat.Urodziłeś się w Paryżu, mieszkasz w Kanadzie, czyli funkcjonujesz na pograniczu dwóch kultur. Uważasz się bardziej za francuskojęzycznego Québécois czy za anglojęzycznego Kanadyjczyka?


– Nie wiem. Jestem też Chińczykiem. Nie postrzegam siebie w kategoriach tylko jednej narodowości. W pewien sposób wszystkie są sobie równe. Całe wykształcenie zdobyłem w szkołach francuskojęzycznych, dlatego może trochę więcej we mnie tej kultury. Angielskiego uczyłem się raczej z otoczenia.A mówisz płynnie po chińsku?


– Tak. Czytam też i piszę po chińsku.Podobno regularnie odwiedzasz dziadków w Chinach?


– Przed pandemią byłem u nich praktycznie co roku. Grywam też koncerty w Chinach. Zawsze czułem związek z tym krajem.Planujesz mieszkać w Montrealu?


– Na razie będę uczyć się w Montrealu. Nie miałem jeszcze czasu, aby zająć się przeprowadzką, ale chciałbym mieć też swój kąt w Europie. Bardzo możliwe, że w Paryżu. A później zobaczymy.


Czytaj też: Dua Lipa. Jak dziewczyna z Kosowa stała się królową muzyki popZastanawiam się, co powiedział ci twój profesor Dang Thai Son, gdy spotkaliście się po twoim powrocie do Montrealu po konkursie.


– Nie pamiętam nawet, żebyśmy świętowali. Wydaje mi się, że rozmawialiśmy po prostu o przyszłości. Przede mną mnóstwo nauki. Nagle moje życie zmieniło się ze studenckiego w zawodowe. Kiedyś skupiałem się tylko na muzyce i normalnym życiu, a teraz muszę zajmować się też innymi sprawami: agenci, wkraczanie w świat biznesu… Nigdy nie rozmawiałem z tak wieloma osobami w tak krótkim czasie jak w ciągu dwóch czy trzech tygodni po konkursie. I setki e-maili dziennie.Czy prof. Dang Thai Son miał dla ciebie jakieś rady na przyszłość?


– Obaj podążaliśmy tą samą drogą. Dostałem wiele rad. Chyba najważniejsza dotyczyła tego, jak wybierać koncerty. Trzeba pamiętać, żeby się nie przepracować i zostawić sobie wystarczająco dużo czasu na naukę nowego programu. Żeby wieść normalne życie, a nie cały czas tkwić w takim tsunami. Inaczej za pięć lat byłoby po mnie. Ale gdy on wygrał Konkurs Chopinowski w 1980 r., rzeczywistość była zupełnie inna.Ja powiedziałbym, że wasze drogi były zupełnie inne. On był biednym chłopakiem z Wietnamu, podobno nie miał nawet własnego garnituru. Ty pochodzisz z dobrze sytuowanej rodziny z Montrealu. Inne doświadczenia, inne miejsca.


– Nie uważam się za bogacza. Po prostu w obecnych czasach warunki życia są ogólnie lepsze. Wtedy to były czasy komunizmu, teraz żyjemy w zupełnie innym świecie. I też przed konkursem wiemy znacznie więcej. Mój nauczyciel przystąpił do niego nieświadomy wielu rzeczy.Jeśli chodzi o repertuar, to wybierasz utwory takie jak sonatę Hammerklavier Beethovena czy Wariacje B-dur Chopina. Ich wykonanie jest niewiarygodnie trudne. Czy to właśnie stopień trudności cię przyciąga?


– Nie. Zawsze wybieram utwory, które niosą ze sobą jakieś znaczenie. To jest dla mnie najważniejsze. Czasami chcę coś wyrazić za pomocą danego utworu, zaczynam się go uczyć, ale okazuje się, że utwór jest o wiele trudniejszy, niż przypuszczałem. I muszę włożyć w naukę o wiele więcej wysiłku. W muzyce trudno jest określić stopień trudności. Utwór może być trudny ze względu na technikę albo styl. Czasami jest trudny po prostu dlatego, że się go nie czuje. Gram takie utwory, które pozwalają mi coś wyrazić i które do mnie przemawiają.Czy w przyszłości widzisz siebie jako pianistę, który gra utwory jednego kompozytora?


– Do tej pory nie znalazłem jednego kompozytora, któremu chciałbym się poświęcić.


Czerpię przyjemność z grania przeróżnych utworów. Lubię różnorodność. Możliwe, że kiedyś to się zmieni. Może nagle uzależnię się od muzyki jednego kompozytora.Na razie twoi faworyci to Chopin i Skriabin?


– Teraz jest tego dużo. W tym muzyka francuska: Rameau, Ravel… Oczywiście Chopin. Ale też Beethoven i wielu innych. Jestem też wielkim fanem muzyki współczesnej.Masz swojego ulubionego pianistę?


– Trudno powiedzieć. Ale ostatnio uzależniłem się od muzyki starszego pokolenia – pianistów takich jak Cortot, Michelangeli i inni. Z technicznego punktu widzenia trudno porównać do nich dzisiejszych młodych pianistów. Dla mnie najważniejsze jest to, że tamci zawsze swoją muzyką przekazywali jakąś historię. Dzisiaj tego brakuje.Jaką historię masz na myśli?


– Słuchając muzyki, każdy z nas może zrozumieć taką historię w inny sposób. Ale najważniejsze, że ta muzyka inspiruje do tworzenia własnej historii. Zamiast jedynie dążyć do perfekcji podczas występu, można przekazywać tę historię. To inspiruje i pobudza wyobraźnię.Czy gdy wychodzisz z domu w Montrealu, ludzie rozpoznają cię jako pianistę Bruce’a Liu?


– Nie tak często jak w Warszawie.Nawiązałeś jakieś przyjaźnie podczas konkursu? Widziałem twoje zdjęcia z Evą Gevorgyan w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.


– Jasne, mam wielu nowych przyjaciół. Właśnie dlatego ten konkurs jest tak niesamowity – inaczej nigdy bym nie poznał tak wielu wspaniałych muzyków w jednym momencie.Czytałem, że zostałeś Bruce’em Liu dwa lata temu. Zrezygnowałeś z chińskiego imienia, bo bałeś się, że ludzie nie będą go poprawnie wymawiać. To celowe nawiązanie do Bruce’a Lee?


– Można tak pomyśleć.Biorąc pod uwagę to, co zrobiłeś z butelką… Ile czasu potrzebowałeś, aby nauczyć się otwierać butelkę nogą?


– Byłem wtedy na torze kartingowym. Czekaliśmy na naszą kolej, trwało to pewnie godzinę. Próbowałem chyba z 30 razy. To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy być cierpliwym.Pianiści muszą dbać o dłonie. Czy karting nie jest zbyt niebezpieczny?


– Wcale nie jest taki niebezpieczny. To sport, którego każdy może spróbować. Narty są bardziej niebezpieczne niż gokarty. Wydaje mi się, że dyrygent Daniel Harding jest również pilotem. Być może to będzie mój nowy cel.Oglądasz sport w telewizji?


– Oczywiście Formułę 1, praktycznie każdy wyścig. Kiedyś oglądałem też piłkę nożną, ale ostatnio nie jestem na bieżąco. Tak samo z graniem w gry. Kiedyś bardzo dużo grałem w FIFĘ i w F1.Miałeś czas na FIFĘ w Warszawie podczas konkursu?


– Nie… A szkoda! Podczas konkursu miałem dużo wolnego czasu, bo praktycznie w każdym etapie grałem jako ostatni. Ale głównie zwiedzałem Warszawę. Spacerowałem po parkach i innych ciekawych miejscach. A teraz będę u was wiosną.W pewnym momencie narzekałeś, że wciąż musisz grać na koncertach Chopina i już masz tego dosyć. Jaką muzykę będziesz grać tym razem w Warszawie?


– To będzie koncert solowy, co bardzo mnie cieszy. Odbędzie się z okazji urodzin Chopina. Minęło już sporo czasu, odkąd grałem te utwory. To będzie miły powrót. Wcale nie narzekałem, to był tylko żart. Już samo to, że gram z inną orkiestrą, w innej sali, z innym dyrygentem i dla innej widowni, sprawia, że mam wrażenie, iż gram zupełnie nowy utwór.Bilety na twoje koncerty 1 i 2 marca rozeszły się jak bilety na finał Ligi Mistrzów.


– Świetnie, że ludzie nadal chcą chodzić do filharmonii. To naprawdę niesamowite.Wielu melomanów uważa, że grasz Chopina w sposób magiczny. A do tego wiele kobiet, z którymi rozmawiałem, uważa, że jesteś superprzystojny.


– (śmiech).Z okazji walentynek trzeba o tym wspomnieć.


– To zróbmy z tego program randkowy. Możecie napisać, że ciągle jestem singlem i mam 24 lata.

Premiery 8/2022


Premiery 8/2022

Fot.: Newsweek


Czytaj też: PRO8L3M: Jeśli ktoś uważa, że nawijamy tylko o narkotykach, dziwkach i melanżach, to znaczy, że nie słuchał naszych płytSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close