Politics

Bunt nastolatków. Jak rodzice powinni się w nim odnaleźć wychowując dziecko? – PsychologiaMieszając w odpowiednich proporcjach te trzy składniki, zyskujemy przepis na eliksir szczęścia: życie, w którym czujemy się wartościowi, sprawczy i osadzeni w bliskich relacjach. Wystarczy jednak zaburzyć proporcje, by eliksir stracił magiczne działanie, a może nawet stał się trucizną. Ograniczanie autonomii rodzi frustrację i chęć jej odzyskania. Niskie poczucie kompetencji łatwo może przełożyć się na doświadczanie uczucia bezsilności oraz poczucie bycia kimś gorszym, mniej sprawnym od innych.


Jedną z konsekwencji niedoborów w zakresie przywiązania jest przełożenie na trudności w tworzeniu relacji: skłonność do przesadnego poszukiwania bliskości, nawet za cenę autonomii, lub drugą skrajność – izolowanie się bądź dystansowanie, ponieważ relacje mogą jawić się jako zbyt zagrażające czy przytłaczające. Proporcje są ważne.Laboratorium adolescencji


Przejście z dzieciństwa w adolescencję to czas ogromnych zmian, nie tylko fizycznych. Osoby w okresie dojrzewania patrzą na siebie jako na kogoś już prawie dorosłego. Potrzeba autonomii i kompetencji manifestuje się coraz silniej – młode osoby chcą mieć więcej swobody i decyzyjności, wracać później do domu, mieć prawo do prywatności. Rodzice przestają kojarzyć się z bezpieczną bazą, a zaczynają być postrzegani jak siły porządkowe totalitarnego państwa, które pod hasłem dbania o bezpieczeństwo we wspólnym domu czyhają tylko na okazję, by ograniczać prawo do samostanowienia. Rówieśnicy, którzy są w podobnej sytuacji, świetnie to rozumieją. Łatwiej więc przy nich realizować potrzebę autonomii, łatwiej też wśród nich poczuć swoją kompetencję. Zatem naturalne jest przekierowanie swojej potrzeby przywiązania na grupę rówieśników. A im ważniejsza staje się więź z rówieśnikami, tym mniej istotne wydają się więzi z rodziną. Trudno stworzyć własne gniazdo, nie opuszczając tego, które stworzyli rodzice. Adolescencja to czas nauki latania.


Co z eliksirem szczęścia? Nastoletni bunt to okres, kiedy dziecko przestaje opierać się na odmierzanych przez rodziców proporcjach poszczególnych składników. Zamiast tego we własnym alembiku próbuje eksperymentować z proporcjami. Trudniej wtedy o dłuższe okresy szczęśliwości, choć krótka euforia jest wciąż w zasięgu możliwości. No i łatwo stworzyć miksturę grożącą wybuchem. Czas adolescencji i powiązanego z nią nastoletniego buntu jest niezwykle trudny nie tylko dla przyszłych dorosłych, ale również dla ich rodziców. Nasze dziecko zaczyna mieć coraz więcej tajemnic. Rówieśnicy stają się ważniejsi, a my, rodzice, zaczynamy czuć się jak połączenie bufetu z bankomatem.


Jeszcze niedawno mogliśmy głosić tezy ex cathedra – wystarczała powaga rodzicielskiego majestatu. Teraz coraz rzadziej (o ile w ogóle) uchodzi nam to na sucho. Krystalizująca się na naszych oczach tożsamość naszego dziecka rozjeżdża walcem każdą z trzech potrzeb rodziców: autonomii – bo coraz mniej mamy wpływu na nasze dziecko, kompetencji – nowe wyzwania związane z wychowywaniem nastolatka ustawiają rodzicielstwu poprzeczkę coraz wyżej, oraz przywiązania – w końcu wyraźnie widać, że czas spędzany z rówieśnikami stał się atrakcyjniejszy od tego w rodzinnym gronie. Ponadto potrzebujemy zmienić perspektywę. Wciąż mamy w pamięci karmienie łyżeczką i zmienianie pieluch. A nasz dzidziuś zaczyna mieć coraz więcej chronionych wstydem i złością sekretów.Kurs pływania dla rodziców w okresie nastoletniego buntu swojego dziecka


Przypisywana Heraklitowi z Efezu maksyma mówi, że nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki. Wszystko wokół nas się zmienia. Działanie wbrew naturalnej kolei rzeczy jest jak zawracanie Wisły kijem – wysiłek ogromny, efekt marny. Sztuka dobrego rodzicielstwa w okresie nastoletniego buntu nie opiera się na próbach podtrzymania status quo, lecz na umiejętnym płynięciu z nurtem rzeki. Niech ona nadaje nam prędkość. My skupmy się na nawigowaniu. Zadanie polega na tym, by utrzymać nasz kajak w głównym nurcie, z dala od mielizn, kamieni i pływających konarów. Tu również koncepcja Ryana i Deci może dać nam wiele cennych wskazówek. Rodzicu, co jako sternik możesz dla siebie zrobić? Użyjmy wyobraźni i prześledźmy możliwości.

  • Potrzeba autonomii, czyli płyniemy z nurtem


Na początek zmieńmy skalę – niech nie będzie to Wisła, a któraś z mniejszych rzek znanych ze spływów kajakowych. Temperament dziecka określa, na ile rwący będzie nurt. Są dzieci o temperamentach spokojnych niczym Krutynia w letni dzień. Są też takie jak Słupia na odcinku rynny sulęczyńskiej. Temperament jest w dużej części dziedziczony po rodzicach, więc jak łatwo się domyślić, naszą metaforyczną Krutynią będą spływać rodzice o raczej spokojnym temperamencie, zaś Słupia jest udziałem tych, którzy sami bywają impulsywni i żywiołowi. Wpływy zewnętrzne (ze szkoły, grupy rówieśniczej, społeczeństwa itp.) to zwalone drzewa, głazy i mielizny spotykane na trasie. Kombinacja tych dwóch czynników – nurtu rzeki oraz przeszkód na szlaku – odzwierciedla poziom wyzwań, z jakim przychodzi nam się mierzyć. Im spokojniejszy nurt, tym łatwiej się płynie. Z kolei dużo przeszkód czy wartki nurt wymaga od nas częstszej pracy wiosłami i korygowania kursu.


Tu sprawdzają się dwie uniwersalne mądrości: doświadczeni kajakarze nie walczą z nurtem, lecz wykorzystują go. Zamiast walczyć z rzeką, lepiej jest przewidzieć, którędy poprowadzi nas prąd, a potem tylko korygować kurs, nieznacznie przyspieszając bądź hamując wiosłem wtedy, kiedy jest to potrzebne. Mniej się zmęczymy i mniej zamoczymy, a rzeka i tak będzie płynąć dalej.


Jeśli nasz kajak to dwójka (innymi słowy – w wychowanie dziecka zaangażowane jest dwoje rodziców bądź też rodzic i jego partner), warto upewnić się, że mamy podobny pomysł na dany odcinek trasy. Optimum to para pracująca wiosłami we wspólnym rytmie i celu. Nie zawsze bywa jednak tak dobrze. Jeśli partner nie chce bądź nie potrafi zaangażować się w pracę wiosłami, spróbujmy to nazwać. W takim wypadku niech przynajmniej nie przeszkadza.


Dużo łatwiej realizować potrzebę autonomii, próbując wpływać na kajak zamiast na rzekę. Oczywiście możliwe są prace inżynieryjne w rodzaju umacniania nabrzeża czy nawet zbudowania tamy. Tym również warto się zająć. Miejmy jednak w pamięci jedno pytanie: czy chcemy w przyszłości cieszyć się naturalnym pięknem rzeki, czy też cieszyć się pięknie wybetonowanym, lecz odartym z naturalnego uroku nabrzeżem?

  • Potrzeba kompetencji, czyli do przodu


Spływając rzeką adolescencji, możemy wpaść kajakiem na przeszkodę. Co wtedy? Ustalanie, kto zawinił, nie pomoże nam uporać się z nią. Skoro utknęliśmy na konarze, to utknęliśmy. Kropka. Ustalanie, czyja to wina, zapewne podgrzeje atmosferę, ale nie przybliży nas do uwolnienia się z przeszkody. Dlatego dużo lepiej jest myśleć do przodu. A to stawia przed nami dwa zadania: przede wszystkim potrzebujemy opuścić przeszkodę. Możemy próbować wygenerować własne rozwiązanie lub podpatrzeć, jak w takich sytuacjach radzą sobie inni.


Ustalenie przyczyn, które doprowadziły do utknięcia na przeszkodzie (podkreślam: przyczyn, nie winnych!), zwykle pozwoli wyciągnąć wnioski na przyszłość. Być może dzięki temu następnym razem szybciej zorientujemy się, że znów znajdujemy się na kursie kolizyjnym.


Dobrą praktyką, która sprawdza się również w tym przypadku, jest nazwanie sobie swoich mocnych stron i obszarów kompetencji. Pozwala to podtrzymać zdrową samoocenę. Ponadto, jeśli robimy to w parze, zyskamy dodatkowe możliwości. Nie każdy musi znać się na wszystkim. Być może jeden z rodziców lepiej czyta nurt rzeki, zaś drugi potrafi sprawniej pracować wiosłami? Uzupełnianie się w kompetencjach działa dużo lepiej niż ich dublowanie.

  • Potrzeba przywiązania, czyli nie trzymać


Kluczowe pytanie: czy sensem naszego życia jest ten jeden, konkretny spływ? Dużo lepiej radzą sobie w życiu te osoby, dla których bycie kajakarzem jest jedną z ról, nie zaś podstawą ich tożsamości. Co to znaczy w praktyce? Podobnie jak brak zaangażowania również zbytnie zaangażowanie jest przepisem na katastrofę, nie na dobre rodzicielstwo. Rodzice zbyt angażujący się w wychowanie dziecka mają tendencję do podejmowania działań, które są szkodliwe zarówno dla dziecka, jak i dla relacji. Mogą trzymać pod kloszem, chroniąc przed światem (za co dziecko zapłaci potrzebą kompetencji). Mogą mieć własny pomysł na przyszłość dziecka i nie uwzględniać jego woli czy potrzeb (koszt: autonomia dziecka). Mogą też wzbudzać poczucie winy, by w ten sposób zatrzymać dziecko przy sobie (koszt: przywiązanie). Dziecko nie jest przedłużeniem rodzica – to inny człowiek, ze swoimi unikatowymi wartościami, potrzebami i predyspozycjami. Warto o tym pamiętać. A wtedy dziecko, już jako dorosły człowiek, będzie czuło więź z rodzicem z głębi swego serca, nie z poczucia winy czy zobowiązania.


Czytaj także: „Wchodząc w okres dorastania, człowiek traci przywileje, jakie mają dzieci, a nie zyskuje żadnych praw osób dorosłych”


Przemysław Mućko – psychoterapeuta pracujący w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej i terapii schematu. Współtwórca Centrum Terapii Schematu InTeGral oraz autor bloga „Psychowiedza”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.