Sports

Była w drugiej ciąży. Diagnoza zwaliła wszystkich z nóg


Na boisku rozegrała wiele trudnych meczów. Najtrudniejszy czekał ją jednak poza nim. Angelika Wołynko walczyła z rakiem ze wszystkich sił.


Dawid Borek

Dawid Borek

Angelika Wołynko

Materiały prasowe

/ Na zdjęciu: Angelika Wołynko

Jej pasją od zawsze była siatkówka. Dostała kontrakt w drugoligowym zespole E.LECLERC Orzeł Elbląg. Układało się jej też w życiu prywatnym. Mąż, pierwsza córka, ciąża z drugą. Wtedy nadeszła diagnoza.

Świat runął w jednej chwili

Radosna nowina: ciąża. Laura, druga córka w drodze. Dziewięć miesięcy oczekiwania na jej narodziny nie były jednak błogim okresem. Wszystko zmieniły wyniki badań onkologicznych. Świat Angeliki Wołynko i jej rodziny runął w jednej chwili.

Już będąc w ciąży, siatkarka rozpoczęła leczenie silną chemią. I o ile te dawki pomogły, o tyle te przyjęte już po urodzeniu Laury tak skuteczne nie były. “Badania ukazały powiększające się guzy i już w grudniu poprzedniego roku Angelika zdecydowała się na szybką operację usunięcia piersi oraz węzłów chłonnych” – relacjonowali jej przyjaciele na założonej zbiórce.

ZOBACZ WIDEO: “Z Pierwszej Piłki”. Żaden Polak nie dokonał tego co Lewandowski. Ten rekord może przetrwać wieczność
Operacja powiodła się, wlała nową nadzieję w serca Angeliki i jej najbliższych. Wyniki dobrze rokowały. Wszyscy mieli nadzieję, że po pierwszym wygranym secie siatkarka pójdzie za ciosem i zwycięży kolejne partie tego najtrudniejszego meczu.

Rywal się nie poddawał. Badania kontrolne wykazały przerzuty na płuca.

Potrzebne 1,5 mln zł

Ruszył kolejny set najtrudniejszych zawodów w życiu Angeliki. Rozpaczliwe poszukiwanie pomocy. Padła kwota: 1,5 mln zł.

Tyle miało kosztować roczne leczenie. Koszt pojedynczej dawki leku: 20 tys. zł, samo jego podanie: 70 tys. zł. Pierwsza sesja: pierwszego dnia, druga: ósmego, kolejne: co 21 dni. Leczenie taką metodą może trwać nawet rok, stąd – sumując wszystkie koszty – wychodziło półtora miliona.

W pomoc włączyli się m.in. znani sportowcy. Zaangażowała się reprezentantka kadry siatkarskiej Joanna Wołosz, która przekazała swoją meczową koszulkę. Została zlicytowana za 4 tys. zł.

20 kwietnia, kilka dni przed śmiercią Angeliki Wołynko, jej przyjaciółka – zarządzająca grupą z licytacjami na rzecz siatkarki – przekazała dobrą nowinę: “kosztowny lek zostanie zrefundowany przez NFZ. Jest on poddany badaniom klinicznym i już w tym tygodniu Angelika powinna go przyjąć wraz z chemią”.

Lekarze powiedzieli “nie”

Angelika walczyła. Dla siebie, córek, męża, najbliższych. W ostatnich tygodniach życia słabła jednak z dnia na dzień. Miała problemy z poruszaniem się. Do tego silne gorączki, duszący kaszel, złe samopoczucie.

Do raka doszła niewydolność serca.

Sportsmenka – tak samo, jak na boisku – nie dawała za wygraną. Czekała, aż przyjmie kosztowny lek, dający nadzieję na powrót do zdrowia.

Jej stan diametralnie się jednak pogorszył, było gorzej z godziny na godzinę. “Wyniki są na tyle niekorzystne, że lekarze odmawiają podania leku oraz chemii, o co walczymy od dawna, żeby postawić ją na nogi…” – relacjonowała przyjaciółka Angeliki Wołynko.

Siatkarka zmarła w nocy z 22 na 23 kwietnia. Miała 31 lat.

Ten gest pokazał, kim była

“Angelika to silna, wysportowana, dobra i bezinteresowna dziewczyna, która zawsze chętnie pomaga, nie oczekując nic w zamian. Nigdy nie prosi o pomoc” – takimi słowami rozpoczynała się zbiórka na leczenie Angeliki.

Po jej śmierci jej przyjaciele poinformowali, czego zażyczyła sobie siatkarka przed opuszczeniem tego świata: “Angeliki nie ma, ale jej wolą było przekazanie pozostałych zebranych pieniążków na cele charytatywne”.

“Ostatnie tygodnie były dla niej bardzo ciężkie i pełne bólu, nie tylko fizycznego. Angela walczyła dzielnie do końca, była w pełni świadoma swojego stanu i tego, co się z nią dzieje. Ale tak jak i my wszyscy wierzyła, że jeszcze jest nadzieja” – opisała jej przyjaciółka.

– Angeliko, wszyscy pamiętamy cię jako cichą, skromną dziewczynę. Swoim niepowtarzalnym, delikatnym uśmiechem na ustach roztaczałaś wokół siebie niezwykłą aurę pogody i spokoju – wspomina Angelikę jej wychowawca w liceum Tomasz Gadaj.

Zobacz też:
Magdalena Stysiak: Czasami trzeba zamknąć rozdział
Podwójne powołanie Martyny Czyrniańskiej. “Jestem gotowa”

Zgłoś błąd

WP SportoweFaktySource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close