Politics

Ceny benzyny i gazu coraz wyższe. Kiedy skończy się kryzys paliwowy? Pytamy eksperta – BiznesSpółka przez większość ubiegłego roku czekała na okazję do podpisania nowego kontraktu, ceny najniższe są zazwyczaj latem. Ale się nie doczekała. Letniej promocji nie było, po wakacjach ceny zaczęły rosnąć. – Dziś płacimy sześć razy drożej niż w ubiegłym roku – mówi Wioletta Dudzik-Maczuga. – Liczymy, że sytuacja do marca się unormuje – dodaje.


Klientom huty już zaordynowano podwyżki, koszty działalności ścięto do minimum. Ale potężnej wanny wyłączyć nie można, trzeba by ją potem budować od nowa. Finansowe zaskórniaki firmy skończą się za kilka miesięcy. Gazowa drożyzna już teraz zbiera zresztą żniwo, w grudniu zamknięto jedną z lokalnych hut.


Czytaj też: Jak żyć z wysokimi cenami? „Wszyscy musimy zachować dużą czujność”Ceny gazu. Wstrząsy wtórne


To tylko niewielki wycinek problemów, jakie niosą ze sobą podwyżki cen gazu. Kuźmiuk, najstarsza piekarnia w Lublinie, poinformowała właśnie, że jej rachunki za gaz wzrosną od stycznia o prawie 900 proc. Część rolników rezygnuje właśnie z planowanych zakupów nawozów, bo przy ich obecnych cenach taka inwestycja się nie kalkuluje. Jesienią może to oznaczać niższe zbiory i dalszy wzrost cen żywności. Gospodarstwa domowe chronią jeszcze taryfy zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, ale po dwukrotnych podwyżkach cen w 2021 roku, od stycznia także i one po raz kolejny zapłacą więcej. Ci, którzy ogrzewają gazem domy, czyli mniej więcej co siódme gospodarstwo w Polsce, za sezon grzewczy wyłożą od 1 do 3 tys. zł więcej. To i tak nic w porównaniu z podwyżkami, jakie czekają niektóre wspólnoty mieszkaniowe lub zakłady mieszkań komunalnych. Zgodnie z przepisami, jeśli w bloku mieszkalnym jest choćby jeden lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, wystarczy sklep albo kawiarenka, to taki odbiorca gazu nie może zostać objęty taryfami URE chroniącymi konsumentów (to luka w przepisach; nowelizację złożyła już KO, swój projekt zapowiada też rząd).


W skali kraju koszt podwyżek cen gazu wyniesie kilka miliardów złotych i ostatecznie zapłacą je konsumenci. Tylko dlaczego ceny w Polsce tak bardzo wzrosły, skoro na rodzimym rynku błękitne paliwo podrożało nieznacznie?Gazowy miks


PGNiG, państwowa spółka, która rozdaje karty na rynku gazowym, inwestuje ostatnio w krajowe wydobycie, które zaspokaja 25 proc. popytu. Kolejni szefowie spółki powtarzają, że gaz krajowy zawsze jest najtańszy, a koszty jego wydobycia nie wzrosły w ostatnich miesiącach znacząco.


75 proc. potrzebnego gazu musimy jednak importować. 55 proc. tej puli pochodzi z Rosji. To gaz sprowadzany Gazociągiem Jamalskim w ramach długoterminowego kontraktu. – Szczegółów kontraktu nie znamy, ale z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że cena paliwa jest w nim powiązana przede wszystkim z ceną ropy naftowej, a punktem odniesienia jest średnia krocząca cen z poprzednich dziewięciu miesięcy – mówi Paweł Martynek, partner w kancelarii GSW Legal, ekspert rynku gazu.


Gazprom twierdzi, że w kontraktach długoterminowych ceny dla odbiorców w Europie wahają się w przedziale 230-250 dol. za 1000 m sześc. Jeśli w to wierzyć, są nieco wyższe niż rok czy dwa lata temu (w ciągu roku ropa podrożała o 60 proc.), ale porównywalne albo i niższe niż w połowie poprzedniej dekady. Szczególnie w Polsce, po tym jak PGNiG dwa lata temu wywalczyło w arbitrażu 6 mld zł odszkodowania od Gazpromu za niesłuszne zawyżanie stawek.


Czytaj także: Nowe podatki, niższe pensje, wyższe ceny, wyższe raty kredytów. Złe wiadomości od PiS nie mają końca


Bilans uzupełniają zakupy w Niemczech (około 21 proc. importu), gaz z Kataru (13 proc.) z USA (6 proc.) i z innych kierunków. Cen nie znamy, niewykluczone, że skroplony gaz katarski czy amerykański podrożał ostatnio zauważalnie, to jednak fundamentem rynku pozostają import z Rosji i wydobycie krajowe. A skoro ceny jednego i drugiego nie wzrosły aż tak znacząco, to skąd drastyczne podwyżki dla rodzimych odbiorców?Kumulacja


Title Transfer Facility (TTF) to zarejestrowana w Holandii najważniejsza europejska giełda błękitnego paliwa. Przed pandemią ceny były na stabilnym poziomie około 20 euro (ok. 100 zł) za MWh. Ale rozpoczęte w 2020 roku bezprecedensowe pompowanie pieniędzy w niemal wszystkie gospodarki przyniosło piorunujące ożywienie. W dodatku zima 2020/2021 była w Europie relatywnie długa i chłodna, co doprowadziło do nadwerężenia zapasów (18 stycznia 2021 r. w Polsce padł rekord zużycia gazu).


Swoją szansę dostrzegł w tym Gazprom. Rosyjską firmę wiążą z wieloma odbiorcami w Europie Zachodniej długoterminowe kontrakty i Rosjanie twierdzą, że się z nich wywiązują. Ale prawda jest taka, że Rosjanie, widząc pustawe po zimie magazyny (niektóre, np. w Holandii, Austrii czy Niemczech należą już do Gazpromu), nie spieszyli się do zwiększania dostaw ponad kontraktowe minima. Na europejskich rynkach zrobiło się nerwowo, bo kraje UE sprowadzają z Rosji połowę zużywanego gazu, a amerykański i katarski LNG tankowcami popłynął do Japonii i Chin, które zaoferowały wyższe ceny.Cele Gazpromu


W połowie 2021 roku stawki na TTF zaczęły rosnąć, najpierw do 30 potem do 40 euro za MWh. We wrześniu w Europie nieoczekiwanie przestało wiać: niska produkcja prądu z wiatraków zmusiła producentów energii do uruchomienia rezerwowych siłowni gazowych. To jeszcze bardziej podkręciło popyt. A późną jesienią wybuchła panika. Tuż przed świętami ceny kontraktowe na TTF przekroczyły 170 euro, co oznaczało wzrost o 850 proc. rok do roku. Potem ceny spadły do 70 euro, teraz sięgają 90. Kraje takie jak Hiszpania, które prawie cały gaz kupują na giełdzie, stanęły przed widmem niedogrzanych mieszkań. – W normalnych warunkach zliberalizowany rynek, na którym kontrakty długoterminowe grają mniejszą rolę, jest korzystny dla klientów, bo konkurencja wymusza obniżki cen. Kryzys związany niedoborami podaży w stosunku do popytu zmienił tę sytuację, ale to bez wątpienia stan przejściowy – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny branżowego serwisu biznesalert.pl.


Rosjanom jest to na rękę. Po pierwsze, trzymając Europę w szachu, próbują wymusić zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, który pozwoli im doprowadzić do kryzysu energetycznego na Ukrainie. Po drugie, zarabiają na tym niemałe pieniądze. Na dodatek nadwyżki z rekordowego wydobycia gazu bez problemu sprzedają w Azji, a wystraszonych europejskich odbiorców namawiają na kontrakty długoterminowe, choćby pięcioletnie, po cenach niższych niż teraz, ale zapewne i tak wyższych od tych, które na rynek wrócą za kwartał, dwa lub trzy.


Tylko co ceny na giełdzie w Holandii mają wspólnego z Polską, która gaz sama wydobywa i kupuje z Rosji w ramach kontraktu długoterminowego?Gra pozorów


Absolutnym dominatorem na rodzimym rynku gazu jest grupa państwowych spółek spod szyldu PGNiG. Jedne sprowadzają i kupują gaz, inne go sprzedają klientom indywidualnym albo firmom i instytucjom. Zgodnie z przepisami PGNiG co najmniej 55 proc. swojego gazu musi wprowadzić na rynek przez Towarową Giełdę Energii w Warszawie. Grupa PGNiG jest także głównym dystrybutorem gazu, więc w praktyce na TGE spółki z państwowej grupy sprzedają i kupują gaz od siebie. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), czyli podmiot, który odpowiada za dostarczanie gazu do gospodarstw domowych, 99 proc. paliwa kupuje na warszawskiej giełdzie. A że ceny na wszystkich giełdach w Europie są porównywalne, to i klienci kupujący gaz od PGNiG muszą płacić po stawkach wyraźnie wyższych niż rok temu. Nawet jeśli samo PGNiG za gaz, który dostarcza na rynek, płaci tyle samo albo niewiele więcej niż rok temu.


PGNiG jako dostawca paliwa, zarobi tej zimy wyjątkowo dużo. I między innymi dlatego w ciągu miesiąca wycena giełdowa państwowego molocha podskoczyła o kilka miliardów złotych. Ale za to jego spółka córka, wspominany PGNiG OD, który kupuje gaz na TGE, a sprzedaje klientom indywidualnym po cenach sztucznie zaniżanych przez URE, dokłada do interesu. Po rynku krąży plotka, że firma będzie potrzebowała w najbliższym czasie kredytu w wysokości 5-6 mld zł.


Jak długo potrwa obecny kryzys? Być można łagodna zima i zwiększenie dostaw LNG do Europy z USA i Kataru uspokoją rynek i zawirowania skończą się wiosną. Nie można jednak wykluczyć, że napięcia na Ukrainie wydłużą kryzys na cały 2022 rok. – Cena 1 MWh powinna się z czasem ustabilizować na poziomie ok. 30 euro. To o połowę więcej niż przed kryzysem, ale Europa będzie musiała takie ceny zaakceptować – uważa Paweł Martynek.Baltic Pipe zamiast Jamału


To o tyle ważne dla Polski, że znaczenie gazu w kraju ma rosnąć. Z końcem 2022 roku wygasa długoterminowy kontrakt z Gazpromem i nie zostanie przedłużony. To około 10 mld m sześc. rocznie. Dokładnie tyle wynosi maksymalna przepustowość gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski trafiać ma gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobycie PGNiG na Morzu Północnym ma wynosić 1,5-2 mld m sześc. rocznie, dzięki czemu do 2025 roku łączne własne wydobycie wzrośnie do prawie 7 mld m sześc.


Zgodnie z polityką energetyczną Polski do 2030 roku popyt na gaz wzrośnie jednak aż o połowę – z 20 do 30 mld m sześc. rocznie. To między innymi za sprawą zastępowania węglowych źródeł energii kotłami na nieco bardziej ekologiczny gaz. Już teraz daje to 10 proc. rynku energii elektrycznej. Z myślą o przewidywanym wzroście popytu trwa rozbudowa terminalu w Świnoujściu. Niewykluczone, że w Zatoce Gdańskiej za kilka lat zacumuje FSRU, czyli pływający gazoport. A ewentualne niedobory gazu ziemnego będą uzupełniane importem ze Wschodu, już na rynkowych warunkach.


W procesie spalania gazu ziemnego powstaje o połowę mniej CO2 niż przy spalaniu węgla, ale to nadal jedno z paliw kopalnych, od których świat odchodzi. W dodatku jego główny składnik, metan, który łatwo ulatnia się w czasie transportu, jest wielokrotnie groźniejszy dla klimatu niż CO2. Dlatego rozwój odnawialnych źródeł energii wcześniej czy później doprowadzi do zredukowania roli gazu ziemnego. Ale na razie Europejczycy muszą się trzymać za kieszenie.


Czytaj też: Zmęczenie telekonferencyjne. Jak zdalnie pracować i nie zwariowaćSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close