Sports

Dwukrotny polski mistrz olimpijski nie żyje


W wieku 92 lat zmarł dwukrotny mistrz olimpijski Józef Zapędzki. Zdobywał złote medale w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku (1968 rok) oraz Monachium (1972 rok).


Artur Babicz

Artur Babicz

Józef Zapędzki

Newspix
/ Eugeniusz Warminski
/ Na zdjęciu: Józef Zapędzki

Nie ma wątpliwości, że Józef Zapędzki to jedna z legend polskiego sportu. To właśnie on zdobył pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich w strzelectwie (w Meksyku 1968), a co więcej, ten wynik obronił cztery lata później w Monachium. Jego koronną konkurencją był pistolet szybkostrzelny 2x 30 strzałów do sylwetek, 25 m. W sumie aż 5-krotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich.

Medale olimpijskie to nie jedyne sukcesy w jego karierze. W 1966 roku zdobył srebrny medal mistrzostw świata w swojej koronnej konkurencji. Ponadto w swoim dorobku ma sukcesy w mistrzostwach Europy oraz aż 23-krotnie zdobywał tytuł mistrza Polski.

Józef Zapędzki kontakt z bronią miał na co dzień. Po ukończeniu szkoły oficerskiej we Wrocławiu służył w pułku w Gubinie. Treningi strzelectwa sportowego rozpoczął bardzo późno, bo dopiero w wieku 28 lat. To jednak nie przeszkodziło mu w osiągnięciu wielkich sukcesów. Po zakończeniu kariery był trenerem strzelectwa, a ponadto pracował jako taksówkarz.

Zobacz także: Tragedia na Atlantyku
Zobacz także: To ma pomóc polskim dzieciom

Zgłoś błąd

WP SportoweFaktySource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close