Politics

Dziewczyna odmówiła seksu i została wyrzucona przez okno. Przemoc domowa w Polsce – SpołeczeństwoGdy ona bezwładna leżała pod blokiem, on poszedł spać. Z początku udawał nawet zaskoczonego, co się stało; myślał bowiem, że dziewczyna sama wyszła z mieszkania nie oddając mu kluczy. Gdy ona, odzyskując przytomność, opowiedziała, co się stało, oskarżono go o usiłowanie zabójstwa, za co groziłaby mu kara dożywotniego więzienia.Jest za młody na dożywocie


Jednak Sąd Okręgowy w Lublinie, który prowadził sprawę, postanowił zmienić kwalifikację czynu z usiłowania zabójstwa na spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, realnie zagrażającemu życiu. W związku z tym zamiast dożywocia, chłopak otrzymał karę pięciu lat pozbawienia wolności, przy czym opuści więzienie latem 2023 r.


Skąd taka zmiana? Sąd uznał, że chłopak, kiedy wyrzucał dziewczynę przez okno, mógł mieć świadomość, że dozna ona ciężkich obrażeń ciała, ale „sam upadek z czwartego piętra nie zawsze skutkuje ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu bądź śmiercią”. Przy tym uzasadnieniu sędziowie podparli się opiniami lekarzy, którzy mieli stwierdzić, że obrażenia dziewczyny zagrażały jej życiu, ale jednocześnie jej stan zdrowia po upadku był stabilny. Okolicznością łagodzącą okazał się wiek chłopaka – 28 lat.Przemoc wobec kobiet w Polsce


Ta historia nie jest odosobniona. W Polsce co roku kilkadziesiąt tysięcy kobiet jest ofiarami przemocy ze strony mężczyzn, często swoich partnerów czy mężów. Do połowy listopada 2021 r. ponad 50 tys. kobiet wypełniło Niebieskie karty, z czego 9 tys. z nich – w trakcie już trwającej procedury – zgłaszały kolejne przypadki przemocy. W tym samym roku policja wydała ponad 3 tys. nakazów opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy i zakazu zbliżania się do ofiary.


Raporty policyjne wskazują również na płeć tej przemocy. W 2020 r. na 73 tys. osoby podejrzane o stosowanie przemocy, 66 tys. z nich to mężczyźni, z czego ponad 37 tys. stosowała przemoc po alkoholu. W tym czasie ofiarami przemocy było prawie 63 tys. kobiet, przy czym organizacje kobiece podkreślają, że są to szacunki i tak zaniżone.


– Co trzecia lub co czwarta kobieta doświadczająca przemocy szuka dla siebie pomocy, np. w instytucjach pomocowych czy w organizacjach pozarządowych, ale nie oznacza to, że tyle kobiet zgłasza przemoc policji. Dlatego statystyki policyjne, które przedstawiają liczbę założonych Niebieskich Kart lub liczbę zgłoszeń dot. przemocy domowej, są niepełne i nie pokazują rzeczywistej skali przemocy domowej w Polsce – mówi „Newsweekowi” Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.


Według raportu Kantar dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 2019 r., mężczyźni – zdecydowanie częściej od kobiet – uważają, że żona nie może odmawiać mężowi seksu (13 proc. mężczyzn do 7 proc. kobiet), jak i są zdania, iż gwałt w związku nie istnieje; myśli tak 11 proc. mężczyzn i 6 proc. kobiet.Kobietobójstwo


W Polsce problem tzw. kobietobójstwa, czyli zabójstwa ze względu na płeć – jak wskazuje Centrum Praw Kobiet – pozostaje tematem tabu.


Według szacunków organizacji ze względu na przemoc w naszym kraju ginie rocznie 400-500 kobiet (wliczane są w to zabójstwa, pobicia ze skutkiem śmiertelnym i samobójstwa). Należy tutaj dodać, że od 10 do 15 proc. przypadków śmierci kobiet z rąk bliskiego mężczyzny sądy kwalifikują nie jako zabójstwo, lecz jako spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym lub jako zabójstwa nieumyślne.


Zdaniem Joanny Gzyry-Iskandar „to dowód na słabość i nieefektywność polskiego systemu pomocowego”. – Tymczasem polski rząd podejmuje kroki ku wypowiedzeniu Konwencji Stambulskiej – dodaje.


Z tych powodów CPK postanowiło uruchomić (tydzień po tym, jak Sąd w Lublinie ogłosił wyrok ws. dziewczyny wyrzuconej przez okno) Obserwatorium ds. Kobietobójstwa.


Obserwatorium będzie zbierać historie i dane dotyczące zabójstw, a także zaginięć kobiet, monitorować sprawy sądowe i przedstawiać rekomendacje dot. zmian legislacyjnych i instytucjonalnych. Wszystko po, aby takim sytuacjom zapobiegać, zwłaszcza, że – co podkreśla działaczka CPK – „sytuacja ofiar przemocy stała się trudniejsza w czasie pandemii”.


– W 2020 r. liczba zgłoszeń do Centrum Praw Kobiet wzrosła – więcej pań dzwoniło na nasz telefon interwencyjny, tylko w Warszawie udzieliłyśmy konsultacji ponad 1800 klientkom. W 2019 r. było ich ponad 1300. W tym samym czasie liczba założonych przez policję Niebieskich Kart spada. Znamy takie sytuacje od pań zgłaszających się do CPK, że policja w czasie pandemii nie zawsze chce podejmować interwencje w sytuacjach przemocy domowej oraz nie zakłada NK wtedy, kiedy powinna – wyjaśnia Joanna Gzyra-Iskandar.Przemoc ze względu na płeć nie ma granic


Ale kobietobójstwo nie jest jedynie problem Polski. Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) w 2020 r na terenie 10 krajów Unii Europejskiej 444 kobiety zostały zamordowane przez swoich partnerów. Warto dodać, że nie wszystkie kraje robią tego typu statystyki, co oznacza, że ta liczba jest bardzo niedoszacowana.


W ciągu pierwszych dwóch dni 2021 roku we Francji zginęły 3 kobiety; dwie z nich zostały zasztyletowane, jedna uduszona. W każdym z zabójstw podejrzanymi są partnerzy/mężowie.


Francuskie feministki wz. z informacjami o śmierci kobiet zarzuciły rządowi brak zdecydowanych działań w walce z przemocą domową – pisał brytyjski dziennik „The Guardian”. Zarzuty te nie są bezpodstawne: co roku we Francji około 220 tys. kobiet zgłasza przemoc małżeńską, a ponad 80 proc. zabójstw, w których ofiarami są kobiety, wynika z wcześniejszej przemocy wobec nich.


„Nie, to nie są dramaty rodzinne, dramaty separacji czy zbrodnie namiętności. To są zabójstwa małżeńskie, dokonywane przez sfrustrowanych mężczyzn, którzy myślą, że mają prawo zabijać, którzy ze względu na patriarchalną edukację myślą, że posiadają swoje kobiety i mogą robić z ich życiem, co chcą” – to jeden z głosów francuskich działaczek prokobiecych, cytowanych przez dziennik.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close