Politics

“Fight Club” ocenzurowany w Chinach. Zmieniono zakończenie – Społeczeństwo
Cenzura po chińsku


W oryginalne główny bohater, grany przez Edwarda Nortona, zabija swoje wymyślone alter ego, Tylera Durdena, w którego wcielił się Brad Pitt. Film, opowiadający o dwóch kolegach, którzy z nudów założyli w klub, gdzie co wieczór biją się mężczyźni, kończył się eksplozją budynków. Ta scena, obserwowana przez głównego bohatera, miała symbolizować zniszczenie współczesnej zjedzonej przez kapitalizm cywilizacji.


W chińskiej wersji anarchistyczny wydźwięk oryginału zostaje zastąpiony wizją silnego państwa, w którym organy ścigania skutecznie łapią przestępców. Tym przestępcą okazał się być główny bohater, rozpracowany przez policję. W związku z jego fiaskiem scena eksplozji została usunięta, ponieważ policjanci zapobiegli wybuchowi bomby. Zamiast oryginalnych scen w miejscu zakończenia pojawiły się napisy na czarnym tle, z których widzowie dowiadują się, iż główny bohater został aresztowany, a następnie „umieszczony w zakładzie dla obłąkanych na leczenie psychologiczne”.


Nowe zakończenie wzbudziło oburzenie wśród chińskich widzów, zwłaszcza fanów filmu, którym udało się wcześniej obejrzeć oryginalną, piracką wersję.


Kto zlecił zmianę zakończenia w filmie? Nie wiadomo, czy był to chiński rząd, czy może decyzja producentów oryginalnego filmu. Niemniej jednak władze Chin chętnie stosują surową cenzurę filmów, prasy i wszelkich treści publikowanych w internecie, które nie są przychylne władzy albo przedstawiają ją w złym świetle.


Innym przykładem filmu, któremu w Chinach zmieniono zakończenie, jest „Lord of War” („Pan Życia i Śmierci”). W oryginale główny bohater handluje bronią i unika więzienia. W wersji chińskiej handlarz „przyznał się w sądzie do wszystkich oficjalnie zarzuconych mu przestępstw i został skazany na dożywocie” – podaje portal VICE.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.