Politics

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek uczy dzieci jak korzystać z internetu? Edukacja medialna w Polsce – SpołeczeństwoKażdy wie, jak założyć konto na Facebooku. Co zrobić, aby było ono dobrze chronione? To już o wiele większe wyzwanie. Podobnie jest z innymi mediami społecznościowymi, na których podajemy wiele prywatnych, a czasem nawet intymnych informacji. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą one zostać wykorzystane i to bez naszej wiedzy. Do tego czytamy masę wpisów, które nie zawsze są prawdziwe i co gorsza: udostępniamy je, powielając kłamstwo.


W Polsce, gdzie nie ma edukacji medialnej, trudno jest uczyć dzieci bezpiecznego korzystania z sieci, gdy sami dorośli nie wiedzą, jak mądrze się po niej poruszać. Dlatego polska fundacja Komos dla Dziewczynek przychodzi z odsieczą.


Przeczytaj także: „Nałogowe regulowanie emocji”. Jak pomóc dzieciom, które uzależniły się od internetu ?Przewodnik po internecie


Kosmos dla Dziewczynek na co dzień walczy ze stereotypami dotyczącymi tego, że dziewczynki nie mogą być dobre w naukach ścisłych, ponieważ są dziewczynami. Tym razem fundacja we współpracy z Komisją Europejską oswaja dziewczynkom (lecz nie tylko) korzystanie z internetu i przedstawia wskazówki, jak odpowiedzialnie się po nim poruszać.


W przewodniku omówiono, czym jest internet, kogo w nim spotkamy, jak korzystać z aplikacji na telefon, czym są słynne „ciasteczka” i co się stanie, gdy je zaakceptujemy. Ponadto przewodnik tłumaczy na czym polega programowanie, czym są błędy w kodzie, jakie tworzyć hasła, by nasze konta były bezpieczne i jak rozpoznawać fake newsy. Celem materiałów edukacyjnych jest również nauczenie dzieci, aby nie traktowały każdego zdjęcia na Instagramie jak odbicia rzeczywistości. Zwłaszcza takich, które umieszczają internetowi celebryci czy influencerzy.


– Kiedy zaczęła się pandemia, a dzieci po raz pierwszy zatknęły się z edukacją online, przygotowaliśmy „Hakerkę” – bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci – mówi Elżbieta Opiła, Prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. – Doradzaliśmy w nim, jak się poruszać po nim uważnie, mądrze, sprawczo i bezpiecznie. Nowy Przewodnik (…) porusza kwestie fake’ów, hejtu i tego, co kryje się za wyidealizowanym przekazem płynącym z social mediów – dodaje.


Fundacja podkreśla, że to właśnie sukces „Hakerki” sprawił, że do Kosmosu dla dziewczynek zwrócili się przedstawiciele Unii Europejskiej. A konkretnie Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT) z Komisji Europejskiej, która zamówiła wydawnictwo o bezpieczeństwie w sieci dla dzieci z wszystkich krajów UE.


Dowiedz się więcej: Co trzeci nastolatek chce wyglądać jak celebryta, co dziesiąty nienawidzi swojego ciała. Jak pomóc dzieciom w akceptacji?


Ale, jak podkreślają autorzy projektu, internet to nie tylko zasadzki – to również miejsce, gdzie można tworzyć nowe światy, np. gry komputerowe. Przewodnik m.in. omawia ich proces twórczy.Gdzie jest dostępny?


Bezpłatny „Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” od 20 grudnia dostępny jest w 24 językach. Dzięki niemu dzieci mogą się dowiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Przewodnik można pobrać tutaj!


– Przewodnik został przetłumaczony na 24 języki i może wspierać dzieci bez ograniczeń. Przeczyta go Norweżka, Greczynka, Irlandka, Portugalka, Węgierka czy Estonka. Mam poczucie, że dzięki jego wzmacniającym treściom jesteśmy w stanie razem zmieniać świat – mówi Sylwia Szwed, wiceprezeska i dyrektorka wydawnicza Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close