Politics

Gwałtowne wichury w całej Polsce. Ponad 1,2 mln domów bez prądu – SpołeczeństwoSzefernaker przypomniał też, że wystąpił problem z funkcjonowaniem linii alarmowej 112.


– Na co dzień średnio w ciągu dnia jest około 55–60 tys. zgłoszeń na linie 112. Dziś od północy do godz. 16 było 180 tys. zgłoszeń. To również jest rekord, jeśli chodzi o funkcjonalnie tej linii – powiedział. Tylko w ciągu jednej godziny przyjęto 27 tys. zgłoszeń.


– W związku z tym system znacząco spowolnił funkcjonowanie. Na tę chwilę jesteśmy po odprawie z wojewodami, którzy są przygotowani na zwiększenie liczby osób obsługujących numeru 112. System wraca do normalnego funkcjonowania i wiele wskazuje na to, że w późnych godzinach wieczornych system zacznie funkcjonować na nowo.


Z kolei Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak poinformował, że w całej Polsce w akcje ratownicze zaangażowanych jest ponad 100 tys. strażaków.


– W ciągu ostatnich czterech dób mamy ponad 40 tys. wyjazdów. To mówi o skali, z jaką się musimy zmierzyć.Mazowsze: 308 tys. odbiorców bez prądu


Jak mówił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, tylko na Mazowszu bez prądu jest 308 tysięcy odbiorców.


– O godz. 16.30 było to ponad 335 tysięcy gospodarstw bez prądu. Na szczęście mam sygnał, że ta liczba spada i teraz jest to 308 tysięcy. Dowodzi to tego, że służby energetyczne działają bardzo sprawnie. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku godzin sytuacja będzie zdecydowanie lepsza – powiedział na konferencji prasowej.


Dodał, że wiatr uszkodził dach na 125 domach mieszkalnych, 65 budynkach gospodarczych, trzech szkołach i jednym kościele.


– To są duże straty. Z całą pewnością te dotyczące domów mieszkalnych musimy jak najszybciej zabezpieczyć. Zarówno strażacy PSP jak i druhowie OSP od samego rana usuwają te awarie, zabezpieczają to wszystko, co jest do zabezpieczenia.W wyniku wichury cztery osoby nie żyją


Jak donoszą lokalne media, w kilku miejscach Polski wichura zebrała śmiertelne żniwo. Póki co wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych. W Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolska) nadłamane przez silny wiatr drzewo spadło na busa z pasażerami. Co najmniej jedna osoba zginęła, a inna została ranna.


Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w województwie lubelskim w miejscowości Międzyrzec Podlaski. Na drodze lokalnej drzewo przewróciło się na samochód, zabijając jedną osobę.


Dwie ostatnie ofiary pochodzą z Mazowsza. W Otwocku konar spadł na przechodzącego mężczyznę. Natomiast W Sulejowie w powiecie wołomińskim drzewo przygniotło przechodnia.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close