Politics

II wojna ¶wiatowa skoñczy³a siê 77 lat temu. Rocznica kapitulacji Niemiec | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


W wyniku podpisania 7 maja o godzinie 2.41 przez przedstawiciela niemieckiego admirała Karla Dönitza aktu kapitulacji Niemiec, dzień później, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego nastąpiło przerwanie działań sił zbrojnych. Wojna trwała sześć lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli.

Złożenie broni nastąpiło w Europie. Na Dalekim Wschodzie wciąż trwały walki. W sierpniu 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki spadły bomby atomowe i zmusiły Japończyków do kapitulacji. Dopiero 2 września 1945 r. definitywnie zakończyła się II wojna światowa. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

77. rocznica zakończenia II wojny światowa w Europie. Druga kapitulacja na żądanie Stalina

Józef Stalin zażądał ponownego uroczystego podpisania kapitulacji, która miała się odbyć w kontrolowanej przez przywódcę ZSRR stolicy upadającej Rzeszy. Przygotowany dokument zawierał te same warunki bezwarunkowego poddania się wojsk niemieckich, jakie ustalono poprzedniego dnia w Reims. Ceremonia odbyła się w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina – Karlshorst.

Zgodnie z ustaleniami z Reims akt kapitulacji Rzeszy wszedł w życie o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego. W ZSRR była już 1:01. Stąd też różnica w świętowaniu dnia zwycięstwa pomiędzy krajami zachodnimi a Rosją.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne.Zełenski: Nie zostałem wybrany prezydentem mini-Ukrainy

Wielka Trójka. Polska w sowieckiej strefie wpływów 

W lipcu i sierpniu 1945 roku w Poczdamie trwały spotkania koalicji antyhitlerowskiej tzw. Wielkiej Trójki – przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina, prezydenta USA Harry’ego Trumana, który zastąpił zmarłego w kwietniu Franklina Delano Roosevelta, oraz premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Ich celem było ustalenie: trybu likwidacji skutków II wojny światowej, losów Niemiec, opracowanie traktatów pokojowych i zasad organizacji powojennego świata. W wyniku ustaleń poczdamskich Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Nowy okupant zwalczał wszelkie dążenia naszego kraju do pełnej niepodległości, na które obywatele musieli czekać aż do 1989 roku.

Władimir PutinRosja. Będą kary za utożsamianie ZSRR i III Rzeszy. Przyjęto ustawę

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.