Jednym z głównych tematów Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie sprawa rosyjskiego gazu. Gazprom zapowiedział, że od środy (27.04) wstrzymuje całkowicie dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka domaga się płatności za surowiec w rublach. Polska natomiast od pewnego czasu zapowiadała, że nie będzie za gaz płacić w tej walucie, ponieważ takich zasad nie obejmowała zawarta z Gazpromem umowa.
Gazprom wstrzymał dostawy. Polski rząd zapewnia, że gazu nie zabraknie
Przedstawiciele polskiego rządu, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, podkreślali, że Polska już wcześniej przygotowywała się do dywersyfikacji źródeł gazu i do pozyskiwania tego surowca z różnych kierunków. – Nawet przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji – mówił premier.
Z kolei pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie w kwestii dostępu do gazu. Podkreślił, że wszyscy odbiorcy gazu w Polsce otrzymają go w tej samej ilości, w jakiej otrzymywali do tej pory. Anna Moskwa podkreśliła, że polskie magazyny gazu są zapełnione w około 76 procentach. Dodała, że stan zmienia się z minuty na minutę. Gaz do polskich magazynów jest nadal zatłaczany. Dodatkowo 1 października ruszy gazociąg Baltic Pipe, który pozwala przesyłać do Polski gaz z Norwegii.
Co z nowelizacją przepisów o Sądzie Najwyższym?
Z naszym gościem porozmawiamy także o zmianach w Sądzie Najwyższym, którymi zajmuje się Sejm. We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka w tej sprawie. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Na wtorkowym posiedzeniu pakiet poprawek zgłosiła Solidarna Polska.
Poseł partii Piotr Sak tłumaczy, że wprowadzają one m.in. nową przesłankę wyłączenia sędziego – “test apolityczności”. Dodał, że tym samym poprawka Solidarnej Polski przewiduje skreślenie “testu bezstronności i bezstronności”. Projekt prezydencki przewiduje wprowadzenie tzw. “testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, który ma umożliwić zbadanie okoliczności powołania sędziego i postępowania po powołaniu.
W związku z poprawkami Solidarnej Polski, przewodniczący komisji Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości przerwał posiedzenie po to, aby jak wyjaśnił, dać czas autorom projektu i posłom na zapoznanie się z zaproponowanymi zmianami. Nie przekazał jednak, kiedy odbędzie się kolejne posiedzenie komisji.
Zbigniew Ziobro chce zawieszenia składki członkowskiego do UE
Kolejnym tematem jest postulowane przez Solidarną Polskę zawieszenie składki członkowskiej do Unii Europejskiej. Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zaapelowali o to ministrowie Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik. – Zdecydowaliśmy się poddać pod rozwagę wystąpienie do Komisji Europejskiej o skorzystanie z możliwości zawieszenia składki na czas niespotykanego w historii napływu prawie trzech milionów uchodźców do Polski. Mamy prawo wystąpić z takim wnioskiem w oparciu o traktaty unijne – mówił Ziobro. Jak tłumaczył, Komisja Europejska powinna rozważyć częściowe zawieszenie składki. Pieniądze miałby zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom.