Politics

Jakie są najczęstsze błędy w internecie? Badanie – Społeczeństwo
Najczęstsze błędy językowe w 2021 r.


Pierwsze miejsce wśród błędów w 2021 r. zajęło słowo „napewno”, podobnie jak w 2020 r. Zaraz za nim były: „na prawdę”, „wogóle/wogule”, „narazie”, „po za tym/pozatym”, „wziąść”, „jusz”, „ktury” czy „muj”. Poprawnie te słowa zapisuje się kolejno: „na pewno”, „naprawdę”, „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „wziąć”, „już”, „który” i „mój”.


W porównaniu z 2020 r. z czołówki wypadły błędy „orginalny” oraz „złodzieji” (poprawnie – „oryginalny”, „złodziei”). Do pierwszej piętnastki dołączyło zaś słowo „ktury” (poprawnie „który”).Gdzie pojawia się najwięcej błędów?


Według raportu największym źródła błędów w 2021 r. był Facebook, gdzie pojawiło się ponad 40 proc. z nich. Jak podkreślili autorzy badania Facebook z roku na rok stanowi coraz większe źródło niepoprawnych form.


Za Facebookiem znalazł się Twitter (17 proc. błędów) oraz portale internetowe (także 17 proc.) W 2020 r. w czołówce – zamiast portali – był YouTube.


Zdaniem autorów raportu rozwiązaniem na błędy mógłby być system w mediach społecznościowych, który be je podkreślał.


Twórcy zwrócili także uwagę, że język się zmienia, przez co część błędów w przyszłości zostanie uznana za poprawne. Jednak, co zaznaczyli, „przekształcenia wbrew regułom gramatycznym i ortograficznym prowadzą do chaosu, a w efekcie jeszcze bardziej komplikują polszczyznę”.Młodzieżowy język w internecie


Oprócz punktowania najczęstszych błędów, Nadwyraz.com publikuje także raporty o najpopularniejszych słowach młodzieżowych w internecie. W 2021 r. najpopularniejszym słowem był „crush/krasz”, który oznacza „sympatię”. Chętnie używane były także „przegryw” (czyli „nieudanicznik”) i „sztosik” (coś, co robi wrażenie).


Nadwyraz.com wzięło pod uwagę ponad 3 mln słów, które zaczerpnięto z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Portal zbadał ich rzeczywistą frekwencję w internecie. I chociaż w plebiscycie na Młodzieżowego Słowa Roku zwyciężył „śpiulkolot”, raport nie potwierdził tej popularności. „Nasza analiza wykazała, że ‘śpiulkolot’ znajduje się dopiero na 73. miejscu w rankingu” – poinformowało Nadwyraz.com.


Dowiedz się więcej: Rada Języka Polskiego: Emocje, perswazje i liczne manipulacje na „paskach” Wiadomości TVPSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close