Sports

Jan-Krzysztof Duda wygrał Oslo Esports Cup!Oslo Esports Cup, czyli turniej rangi Major cyklu Meltwater Champions Chess Cup, prawie od początku szedł po myśli Jana-Krzysztofa Dudy. Po porażce z Magnusem Carlsenem polski zawodnik punktował w każdym kolejnym meczu, wygrywając cztery na pięć pojedynków. Dzięki temu zajmował on trzecie miejsce, a do wspomnianego Norwega i Praggnanandhy tracił zaledwie “oczko”.

Ostatnim przeciwnikiem 24-latka był Eric Hansen. Nie ujmując nic rywalowi, lepiej krakowianin trafić nie mógł. Kanadyjczyk nie zaliczył zmagań w Oslo do udanych. Hansen triumfował tylko raz i z nikłym dorobkiem trzech punktów zamykał tabelę zmagań.

Nic dziwnego, że Duda podchodził do rywalizacji po zwycięstwo w regulaminowych partiach, rozgrywanych tempem 15+10. Każde inne rozwiązanie byłoby małym rozczarowaniem.

Polak zaczął spotkanie od mocnego uderzenia. Rzadko się zdarza, by czarnymi bierkami osiągnąć przewagę na tyle szybko, by pokonać rywala już po 27. posunięciu. W drugiej partii kanadyjski szachista postawił się zdecydowanie bardziej, ale z czasem jego obrona się posypała. Hansen poddał się, gdy w końcówce z gońcami miał on o dwa pionki mniej od rywala.

Ostatnia partia nie okazała się formalnością. Rywal Dudy chciał godnie pożegnać się ze zmaganiami i dzielnie walczył o odrobienie strat. Przez chwilę nawet silnik szachowy wskazywał wyraźną przewagę Kanadyjczyka, ale złymi ruchami zaprzepaścił on swoją szansę. Ostatecznie po aż 86. ruchach doszło do remisu.

Wygrana dała Polakowi nadzieję na wygranie całego turnieju. By jednak tak się stało, rywale znajdujący się przed nim musieli pogubić punkty. Niespodziewanie do tego doszło. Carlsen wyraźnie przegrał z Szachrijarem Mamedjarowem. Rameshbabu Praggnanandhaa natomiast okazał się słabszy od Anisha Giriego. Porażki obu sprawiły, że zwycięzca zeszłorocznego Pucharu Świata zajął pierwsze miejsce. Rzutem na taśmę drugie miejsce zdobył natomiast Le Quang Liem.

Końcowa tabela Oslo Esports Cup:

1. Jan-Krzysztof Duda – 14 punktów
2 Le Quang Liem – 13 punktów
3. Magnus Carlsen – 12 punktów
4. Rameshbabu Praggnanandhaa – 12 punktów
5. Szachrijar Mamedjarow – 11 punktów
6. Jorden van Foreest – 10 punktów
7. Anish Giri – 9 punktów
8. Eric Hansen – 3 punktySource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close