Politics

Jill Biden z niezapowiadan± wizyt± w Ukrainie. Pe³ne symboliki przywitanie z Ze³ensk± [WIDEO] | Wiadomo¶ci ze ¶wiataPierwsza Dama USA Jill Biden z czterodniową wizytą w Europie. Biden odwiedza Rumunię i Słowację, gdzie spotyka się m.in. z władzami państwowymi oraz z ukraińskimi matkami i dziećmi.  Z informacji podanych ostatnio przez agencję ONZ ds. uchodźców wynika, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie Rumunia przyjęła do swojego kraju 840 tysięcy uchodźców, a Słowacja – 380 tysięcy.

Ze względów bezpieczeństwa służby prasowe Bia³ego Domu nie informowały jednak o krótkiej wizycie Jill Biden w Ukrainie, do której doszło w niedzielę.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Małżonka Joe Bidena spotkała się w Użhorodzie z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską. Biden i Zełenska przywitały się długim uściskiem.

Pierwsze damy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy wspólnie odwiedziły tamtejszą szko³ê będącą miejscem schronienia dla osób, które uciekły z regionów Ukrainy ogarniętych działaniami wojennymi. 

Zobacz wideo
Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

Wojna w Ukrainie. Wsparcie ze strony USA

Prezydent Joe Biden ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, tym razem o wartości 150 milionów dolarów.

“Stany Zjednoczone kontynuują silne wsparcie dzielnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed agresją Rosji” – oświadczył Joe Biden.

Najnowsza transza obejmuje 25 tysięcy pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, mobilne radary przeciwartylyjskie, drony i części zamienne. “Wysyłamy broń i sprzęt bezpośrednio na linię frontu wolności na Ukrainie” – napisał w oświadczeniu prezydent USA.

Joe Biden zaznaczył, że najnowsze wydatki w wysokości 150 milionów dolarów oznaczają, że jego rząd “prawie wyczerpał” środki na pomoc Ukrainie zatwierdzone wcześniej przez Kongres. Prezydent USA wezwał parlament do szybkiego zatwierdzenia nowego pakietu wydatków o wartości ponad 33 miliardów dolarów, który pozwoli na wspieranie Ukrainy do końca września.

Według Departamentu Stanu od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie około 3,8 miliarda dolarów pomocy wojskowej. Ukraina otrzymuje również od USA informacje wywiadowcze. Amerykańska administracja konsekwentnie jednak podkreśla, że nie zaangażuje się bezpośrednio w działania wojskowe na terenie Ukrainy, nie chcąc stać się stroną konfliktu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.