Politics

Komisja Europejska: lex TVN poważnie zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce – Polityka– Z niepokojem śledzimy najnowsze wydarzenia [w Polsce] – odpowiedział na pytanie o nowe prawo. – W ten weekend widzieliśmy również, jak ludzie zabierają głos w sprawie wolności mediów. Komisja oczekuje od państw członkowskich, aby ich polityka i ustawodawstwo nie wpływały na zobowiązanie do zapewnienia wolnego, niezależnego i zróżnicowanego sektora medialnego.


Czytaj też: „Jeśli TVN zniknie z medialnego krajobrazu, będzie to przełomowy moment”


Wigand przypomniał, że Komisja zwróciła uwagę na lex TVN w swoim raporcie na temat praworządności w naszym kraju.


– Piątkowe głosowanie to dalsze wywieranie presji na sektor medialny. Ustawa może skutkować wymuszoną zmianą struktury właścicielskiej spółek medialnych i poważnie zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce – powiedział rzecznik.


Jak zaznaczył, krajobraz medialny w naszym kraju już cierpi z powodu „rosnącego upolitycznienia”. – Ustawa nie weszła jeszcze w życie. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój wydarzeń” – podsumował.Stany Zjednoczone „skrajnie rozczarowane”


Głosowanie już w piątek skomentowała na Twitterze Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. „To kolejna próba wywarcia nacisku na i tak już niepokojony sektor medialny w Polsce” – napisała. „Gdy ustawa wejdzie w życie, Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności z prawem unijnym. Oczekujemy, że wszystkie kraje członkowskie będą szanować, chronić i promować wolność mediów”.


Przyjęcie ustawy skrytykował również Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce i obecnie najwyższy rangą amerykański dyplomata w naszym kraju (kandydat na ambasadora, Mark Brzezinski, wciąż nie został zatwierdzony przez amerykański Senat).


„Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP” – napisał Aliu. „Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” – dodał.Sejm przegłosował lex TVN


W piątek Sejm niespodziewanie wrócił do „zamrożonej” od miesięcy ustawy lex TVN i przegłosował nowelizację. Za przyjęciem lex TVN zagłosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz’15 i wiceminister sportu Łukasz Mejza, który pojawił się mimo zapowiadanego wcześniej „urlopu”.


Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta, który wcześniej sugerował, że ją zawetuje.


– Ustawa będzie przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta – powiedział Andrzej Duda w piątek wieczorem. – Ja już mówiłem na temat tego, z jakiego punktu widzenia będę tą ustawę oceniał i taką decyzję podejmę.


Czytaj też: Justyna Pochanke: Kto ma czyste sumienie, stacji TVN nie powinien się bać


Jeśli jednak Duda ustawę podpisze, Amerykanie będą musieli sprzedać większościowy pakiet udziałów w TVN Grupie Discovery. Zmieni się również sposób powoływania zarządów TVP i Polskiego Radia. Obecnie powołuje ich Rada Mediów Narodowych, a po zmianach będzie się tym zajmowała KRRiT.W całej Polsce protesty przeciwko lex TVN


W niedzielę w całym kraju odbyły się protesty przeciwko lex TVN, wzywające prezydenta do weta, zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji i Fundację Grand Press. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zebrało się kilka tysięcy osób.


– Nie chodzi tu wyłącznie o lex TVN, ale czy będziemy jeszcze mieli demokrację – mówił były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. – Stawką jest to, czy będziemy mieli wolne wybory w 2023 r. Czy będziemy mogli kontrolować rządzących, czy będziemy mogli ich oceniać i w sposób racjonalny głosować.


Podobne protesty odbył się w wielu innych miastach, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Białymstoku, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Jaśle, Katowicach, Koszalinie, Opolu i wielu innych miejscowościach.


Stacja TVN uruchomiła w niedzielę rano stronę, gdzie zamieściła „Apel w obronie TVN”. Do tej pory pod apelem podpisało się niemal 2,5 mln osób. Apel ma przekonać prezydenta do weta.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close