Politics

Komisja Europejska potrąci Polsce unijne fundusze w ramach kar za kopalnię Turów – Polityka
Kara za Turów


„Dokonując potrącenia, Komisja wypełnia swój prawny obowiązek pobierania kar finansowych nałożonych przez Trybunał zgodnie z jego postanowieniem z dnia 20 września 2021 r.” – dodał Ujvari i wskazał, że KE w tym zakresie postępuje zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu finansowym w przypadku braku płatności przez państwo członkowskie.


Komisja Europejska poinformowała 13 stycznia, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Ujvari przekazał wtedy, że zgodnie z procedurą KE potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE, jeśli nie otrzyma pieniędzy.Umowa z Czechami w sprawie Turowa


Pod koniec lutego 2021 roku Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd nie zastosował się do nakazu wstrzymania wydobycia.


20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.


Mateusz Morawiecki podpisał w zeszły czwartek w Pradze umowę z Czechami dotyczącą rozbudowy kopalni Turów. Po otrzymaniu 45 mln euro na mocy zawartego porozumienia, Czesi wycofali skargę do TSUE ws. kopalni węgla brunatnego w Turowie. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że „to kończy całkowicie sprawę”.


W piśmie do TSUE polski pełnomocnik wskazuje, że Polska i Czechy w sposób ugodowy zakończyły spór i zrzekają się “wszelkich roszczeń w tej sprawie”.


W kolejnym kroku rządy Czech i Polski poinformowały w piątek Trybunał Sprawiedliwości UE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów. Zgodnie z regulaminem prezes Trybunału postanawia o wykreśleniu sprawy z rejestru – poinformował w piątek PAP Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.


Czytaj więcej: W sprawie Turowa rząd PiS kłamał o porozumieniu, teraz kłamie o sukcesie. Zapłacimy za to 300 mln złSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close