Politics

KRRiT jednak przedłużyła koncesję dla TVN7. TVN Grupa Discovery wydała oświadczenie – PolitykaTo oznacza, że Rada wstrzymywała przyznanie koncesji przez ponad rok. W tym czasie udzieliła ich innym stacjom.


Jak podaje Polska Agencja Prasowa, koncesja dla TVN7 została przedłużona na następne 10 lat. Stało się tak dzięki zmianie zdania jednego z członków Rady, Andrzeja Sabatowskiego. Do przedłużenia koncesji potrzeba głosów czterech spośród pięciu członków KRRiT.Jeden z członków KRRiT zmienił zdanie


PAP publikuje uzasadnienie Sabatowskiego, który tłumaczy się ze swojej wolty.


„Konsultacje i rozmowy ostatniej doby, odnoszące się szczególnie do obecnych uwarunkowań międzynarodowych, spowodowały – mimo dużych zastrzeżeń prawnych, które wymagają niewątpliwie uporządkowania – że zmieniłem swoje stanowisko w sprawie nowej koncesji dla TVN7” – oświadczył.


Czytaj też: Sprawa lex TVN to kolejny sygnał, że PiS słabnie. Tych problemów nie da się już zagadać


Wcześniej Sabatowski uważał, że naziemna stacja łamie art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym koncesja może być przyznawana jedynie tym stacjom, których „siedziba lub stałe miejsce zamieszkania” znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym.


Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale firma jest kontrolowana przez amerykański koncern Discovery. Jesienią przewodniczący KRRiT wystąpił do Grupy TVN o przedstawienie struktury własnościowej. Spółka zrealizowała ten postulat, ale Rada opowiedziała na pismo dopiero przedwczoraj. W oficjalnym piśmie twierdzi, że „struktura właścicielska TVN to nadal poważny problem”.TVN: „Rada wykonała swój ustawowy obowiązek”


W ostatnich tygodniach Grupa TVN przeprowadziła w swoich mediach kampanię informacyjną, w której przekonywała, że – podobnie jak w przypadku stacji TVN24, której odnowiono koncesję po 18 miesiącach oczekiwania – nie było „żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie”.


– Rada wykonała po prostu swój ustawowy i konstytucyjny obowiązek, głosowała tak, jak powinna głosować – skomentował na antenie TVN24 pełnomocnik TVN Grupa Discovery mecenas Mikołaj Sowiński.


Czytaj też: Gambit Dudy. Prezydent dał sygnał Kaczyńskiemu


– Możemy oczywiście czuć dzisiaj satysfakcję. Szkoda, że stało się to tak późno, szkoda, że to czekanie trochę jednak zdestabilizowało, przynajmniej w jakimś sensie, rynek medialny. Na szczęście wracamy na normalne tory – dodał Sowiński.Andrzej Duda na straży dobrych stosunków z USA


Wstrzymywanie decyzji przez Radę psuło stosunki polsko-amerykańskie. Portal Wirtualnemedia.pl donosił, że było źle odbierane „zarówno w Waszyngtonie, jak i Pałacu Prezydenckim”. Andrzej Sabatowski, dzięki którego wolcie udało się koncesję przyznać, został powołany do Rady właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę.


Pod koniec grudnia prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę lex TVN, która zmuszałaby Amerykanów do sprzedaży Grupy TVN. Ustawa uderzająca w największą prywatną grupę medialną w kraju była szeroko krytykowana zarówno w Polsce, jak i w Brukseli czy Waszyngtonie.


Uzasadniając swoją decyzję prezydent stwierdził, że lex TVN stoi w sprzeczności z niedawnym przedłużeniem koncesji satelitarnej TVN24, może naruszać traktat gospodarczy USA i Polski z 1990 roku oraz wywołać spór, którego nie chce większość Polaków.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close