Politics

Kto os±dzi W³adimira Putina za zbrodnie wojenne? “Rozwa¿a siê utworzenie miêdzynarodowego s±du”


Adwokatka i była sędzia Anna Adamska-Gallant, która orzekała w sprawach o zbrodnie wojenne w Kosowie, była w niedzielę gościnią programu “Fakty po Faktach” emitowanym na antenie TVN 24. Została zapytana między innymi o to, przed jakim sądem Władimir Putin miałyby odpowiadać za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Adamska-Gallant powiedziała, że prezydent Rosji oraz inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne mogłyby stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Przekazała, że prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego kilka dni temu zdecydował się wszcząć postępowanie w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, które dzieją się w Ukrainie. – To nie chodzi tylko o zbrodnie wojenne z tych ostatnich kilkunastu dni, ale to śledztwo dotyczy również wydarzeń z 2014 roku, czyli poczynając od aneksji Krymu – podkreśliła.

Zobacz wideo
Zbombardowany przez Rosjan szpital dziecięcy w Mariupolu

Adwokatka: Rozważa się również utworzenie specjalnego, międzynarodowego sądu

 – Kolejna możliwość pociągnięcia odpowiedzialnych za wydarzenia w Ukrainie do odpowiedzialności karnej to sądy poszczególnych krajów. W bardzo wielu krajach istnieje taka możliwość, aby za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości ścigać sprawców, formułować akty oskarżenia, wnosić je i orzekać właśnie o odpowiedzialności – wytłumaczyła prawniczka. I powiedziała, że ukraińska prokuratura gromadzi materiał dowodowy już teraz, aby w przyszłości móc formułować akty oskarżenia. 

– Rozważa się również utworzenie specjalnego, międzynarodowego sądu, który miałby się zająć zbrodnią agresji – przekazała Anna Adamska-Gallant. I dodała “o ile Międzynarodowy Trybunał Karny może sądzić w przypadku wojny w Ukrainie, może orzekać w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni ludobójstwa, jeżeli takie zarzuty by się pojawiły, o tyle Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma kompetencji do orzekania o przestępstwo agresji, więc co do tego czynu również pojawiają się głosy o utworzeniu specjalnego trybunału”.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Wołodymyr Zełenski wizytuje żołnierzy w szpitaluZełenski odwiedził rannych żołnierzy. “Zdrowiejcie szybko chłopaki”

Rośnie liczba ofiar. W Mariupolu zginęło już ponad dwa tysiące osób 

Co najmniej 35 osób zginęło w rosyjskim ostrzale byłego NATO-wskiego centrum szkoleniowego na Ukrainie. To najpoważniejszy jak dotąd pojedynczy atak Rosjan podczas trwającej już dwa i pół tygodnia inwazji na Ukrainę. Rosyjskie samoloty miały wysłać na centrum szkoleniowe w Jaworowie przy granicy z Polską aż 30 pocisków. Część z nich została przechwycona w powietrzu, ale większość spadła na poligon i zrównała go z ziemią. Wszystko to działo się w spokojnych jak dotąd zachodnich regionach Ukrainy.

Władze ogłosiły, że w Mariupolu, najbardziej oblężonym mieście w Ukrainie, Rosjanie zabili już ponad dwa tysiące cywilów. Miasto cały czas jest bombardowane, a rosyjskie wojska skutecznie uniemożliwiają ewakuację cywilów.

Koło Mikojałowa Rosjanie zbombardowali szkołę, a w obwodzie ługańskim w Donbasie, według miejscowych władz, Rosja miała użyć zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb fosforowych. W Irpieniu niedaleko Kijowa zginął pierwszy zagranicznych dziennikarz w trakcie tej wojny. To Brent Renaud, amerykański fotoreporter.

Negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Doradca Zełenskiego: Ukraina nie zrezygnuje z żadnego punktuDoradca Zełenskiego: Negocjacje z Rosją zaczynają być “konstruktywne”

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomócSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.