Politics

Maciej Socha o związku z Mateuszem Wartęgą: to była miłość od pierwszego wejrzenia – Społeczeństwo– Ja podchodziłem do tego bardzo sceptycznie. Nie byłem wtedy wyoutowany przed samym sobą ani przed rodziną. Powiedzenie na pierwszej randce, że to miłość, to było dla mnie za dużo. Ale kiedy potrafiłem już żyć sam ze sobą, powiedziałem też o tym siostrze i tacie. Nie potrafiłem twarzą w twarz, więc zrobiłem to telefonicznie. Poczułem wtedy ulgę – dodaje Mateusz Wartęga, również lekarz i mąż Macieja.


– Mieliśmy przedziwną sytuację, która pokazuje, że miłość nie zawsze wygląda, jak w amerykańskiej komedii. Mateusz przyjechał do mnie, do Bydgoszczy. Zaplanowałem romantyczną kolację i orgastyczny seks, a on pięć minut po wejściu do mieszkania, spocony i prawie nieprzytomny położył się do łózka w sypialni – tak jedną z randek wspomina Maciej Socha.


– To prawda. Lał się ze mnie pot, a Maciej przynosił mi jedzenie, picie i leki. Przyniósł mi też podkłady ze szpitala. Wtedy poczułem, że Maciej mnie kocha, a ja kocham jego – dodaje Wartęga.OSTATNI COMING OUT


– Mam wrażenie, że w polskich warunkach, żyjąc w takim, a nie innym świecie, oddychając takim, a nie innym powietrzem, we wszechogarniającym nas “heteromatriksie”, bardzo często muszę się outować – mówi lekarz i po chwili dodaje: – Staram się żyć w zgodzie z samym sobą, ale mam wrażenie, że swoim outowaniem wprawiam w zakłopotanie inne osoby. To tak, jakby niechcący kopnąć kogoś w kostkę. Daleki jestem od przepraszania, ale widzę to zakłopotanie. To po prostu się dzieje.


WYJAZD Z POLSKI


– Zastanawialiśmy się nad wyjazdem z Polski i cały czas to robimy. Jako lekarze nie mielibyśmy problemu, bo nawet kraje, które restrykcyjnie podchodzą do imigracji, przyjęłyby nas z otwartymi rękami. Pytanie, czy godzimy się na to, by zostawić tu swoje życie – mówi Mateusz Wartęga.


– Czy chcemy wyjechać? Nie. Ja kocham ten kraj. Bardzo lubię Polskę, naszą kulturę, wszystkie niedoskonałości. Chcę nad nimi pracować, byśmy odrobili tę lekcję. Jako Polak mam uciekać przed własnym krajem? Nie ma na to we mnie zgody – podsumowuje Maciej Socha.Podcast „Codziennie coming out”


Nie ma jednego coming outu – mówią osoby LGBT. – Codziennie musimy decydować, czy chcemy się outować. Przed taksówkarzem, sprzedawczynią w sklepie, babcią, którą arcybiskup nauczył, że „elgiebety” to tęczowa zaraza. I za każdym razem jest wahanie, czy warto i strach: jaka będzie reakcja? Milczenie, zrozumienie czy niechęć. A może krzyk i agresja? – opowiadają.


Renata Kim ze swoimi gośćmi rozmawiać będzie o tym, jak im się żyje w kraju, gdzie codziennie trzeba upominać się o swoje prawa, bo państwo ich nie gwarantuje. Zaproszeni goście będą musieli zmierzyć się z pytaniami, jak często myślą o wyjeździe z Polski, dlaczego wciąż tego nie robią i jaką cenę płacą za to, że chcą żyć wyoutowani.


Czytaj także: Ginekolog o zakazie aborcji: „Jesteśmy w dupie. Problem w tym, że zaczęliśmy się w niej urządzać”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close