Politics

Marynarka wojenna. Czy „Miecznik” skończy lepiej niż „Gawron”? – GospodarkaTakie koleje losu przeszedł również „Miecznik”, który znalazł się w Planie Modernizacji Technicznej jako okręt obrony wybrzeża, by w 2016 roku zostać zamkniętym. Rok później rozpoczęto definiowanie offsetu, jednak wniosek skierowany do resortu obrony nie został rozpatrzony. Za to znów zmieniono wymagania, wysłano zaproszenie do negocjacji do PGZ S.A. i… znów postępowanie zostało anulowane.


MON postanowiło całkowicie zmienić kierunek rozwoju programu, więc rozpoczęto kolejną fazę analityczno-koncepcyjną. W lipcu 2020 postanowiono, że będzie to okręt wielozadaniowy. Znacznie większy, wyposażony w silne uzbrojenie przeciwlotnicze i przeciwokrętowe, dzięki któremu będzie w stanie nie tylko osłonić infrastrukturę strategiczną, jak porty czy platformy wiertnicze, ale stać się także skuteczną platformą walki w zintegrowanym systemie obrony na wschodniej flance NATO na Bałtyku.„Miecznik” nabiera kształtów


Po zmianie koncepcji Mariusz Błaszczak narzucił iście sprinterskie tempo prac. W marcu 2021 roku został podpisany wniosek o zakup sprzętu. Miesiąc później utworzono konsorcjum PGZ-MIECZNIK, które ma zbudować prototyp i dwie jednostki seryjne we współpracy z zagranicznym partnerem.


Powołanie konsorcjum to kamień milowy w projekcie budowy fregat dla Marynarki Wojennej RP. Kolejnym ważnym krokiem będzie złożenie do Inspektoratu Uzbrojenia wstępnego formularza ofertowego. Jesteśmy gotowi do zaprojektowania i wybudowania okrętów takich jak fregata, opartych na najnowocześniejszych technologiach i o dużym stopniu skomplikowania mówił prezes PGZ, Sebastian Chwałek.


Prezes mija się jednak nieco z prawdą. Żadne polskie biuro projektowe nigdy nie pracowało nad projektem okrętu tego typu i nie posiada takich zdolności. Dlatego przyszłe fregaty będą bazować na projektach jednego z producentów zagranicznych: brytyjskiego Babcocka, hiszpańskiej Navanti niemieckiego tkMS. W grudniu 2021 r. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że opracowano trzy warianty wyposażenia, od minimalnego, przez optymalny, który mieści się w założonym budżecie i maksymalnym, który te założenia przekracza.Zagraniczne propozycje


Babcock proponuje Polsce fregaty Arrowhead 140 PL, oparte na konstrukcji duńskich jednostek typu Iver Huitfeldt, a które w Royal Navy, jako fregaty typu 31, będą spełniać funkcję fregat drugiej linii i chwilą wybuchu konfliktu na morzu ustąpią miejsca fregatom uderzeniowym typu 26 City oraz niszczycielom typu 45 Daring.


W październiku 2019 roku brytyjski rząd podpisał umowę na pięć okrętów tego typu. Będą to pierwsze jednostki tej klasy budowane przez Babcocka.


Navantia zaskoczyła nieco, proponując jako bazę dla „Miecznika”, zmodyfikowany projekt F-100 PL, na podstawie którego od 2002 roku hiszpańska marynarka wojenna otrzymała pięć okrętów. Kolejnych pięć, w pomniejszonej wersji, otrzymała w latach 2006-2011 marynarka wojenna Norwegii, a dalsze trzy flota Australii w latach 2017-2020.


Niemiecki Thyssenkrupp Marine Systems oferuje projekt MEKO A-300PL. Jest to najnowsze dziecko niemieckiego koncernu. Niemcy mają także największe spośród wszystkich oferentów doświadczenie w projektowaniu i budowie okrętów tej klasy, a w szczególności w partnerskiej współpracy ze stoczniami w krajach swoich klientów.


Dotychczas fregaty niemieckiego holdingu stoczniowego znalazły się na wyposażeniu 19 marynarek wojennych na całym świecie, w tym sześciu flot NATO. Co jednak najważniejsze, Niemcy dostarczają zagranicznym partnerom technologie i know-how oraz wspierają ich przy pracach budowlanych. Dzięki temu ponad 50 proc. zbudowanych dotąd jednostek powstało w stoczniach lokalnych docelowego operatora.


Wszystkie trzy proponowane projekty fregat dla „Miecznika” mają od około 140 do 155 metrów długości i wyporność około 5-6 tys. ton, na których można skonfigurować wyposażenie wedle własnych wymagań na etapie projektu (szczegółowe dane wszystkich jednostek nie są dostępne). Ale to niemiecka propozycja jest szczególnie atrakcyjna zarówno pod względem oferowanego okrętu, jak i wiarygodności założeń zbudowania „Miecznika” w Polsce.Długa współpraca


Koncern tkMS od lat blisko współpracuje z polskimi prywatnymi przedsiębiorstwami. Niemal wszystkie budowane w Kilonii okręty są wyposażone w rury pochodzące ze szczecińskiej firmy Zinkpower. Stal, podobnie jak elementy systemów wentylacji i klimatyzacji oraz szereg armatury, również pochodzą z polskich zakładów. Niemcy bardzo cenią sobie polskie produkty.


Nieco ironicznie można powiedzieć, że polskie stocznie również mają ogromne doświadczenie w budowie jednostek projektowanych przez tkMS, a zwłaszcza w dostosowywaniu projektu do zmieniających się planów i pomysłów polityków. ORP Ślązak został zaprojektowany w Niemczech jako korweta typu MEKO A100. W polskich warunkach projekt był wielokrotnie zmieniany, w trakcie trwającej 18 lat budowy, a było to możliwe właśnie dzięki modułowej konstrukcji jednostki.


Na przykład pomieszczenia przeznaczone na systemy artyleryjskie są tak zaprojektowane, aby można było zamontować tam każdą dostępną na rynku armatę. Tak samo można wymieniać maszty z wyposażeniem radarowym, kompletne moduły wyrzutni rakiet, czy wyposażenia specjalistycznego.


Okręty są budowane niczym z klocków, co nie tylko ułatwia dobór wyposażenia do wymagań klienta, ale w dłuższej perspektywie ułatwia prowadzenie przeglądów, a przede wszystkim obniża koszty modernizacji. Po prostu wyciąga się jeden moduł i instaluje nowy o podobnych parametrach masowo – gabarytowych, ale znacznie już nowocześniejszy. Radykalnie skraca się dzięki temu czas spędzony w stoczni. Zamiast trzech lat gruntowna modernizacja może trwać zaledwie pół roku.Jak wybudować w Polsce?


Jednym z polskich wymagań jest budowa jednostek w trójmiejskich stoczniach. Niestety, wiodąca w konsorcjum Miecznik PGZ Stocznia Wojenna nie słynie ani z terminowości, ani z najwyższej jakości swoich usług. Szwedzi zabrali z niej nieukończony kadłub okrętu rozpoznawczego, aby skończyć go na swoich pochylniach.


Remonty okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej ciągną się latami, a terminy nie są dotrzymywane. Ratunek, jakim miało być kupno Stoczni Marynarki Wojennej przez PGZ, okazał się kamieniem u szyi. O ile do 2017 r. stocznia pod rządami syndyka przynosiła niewielki dochód, tak od czasu przejęcia przez państwowego giganta przynosi coraz większe straty.


Nie może dziwić, że marynarze krytycznie patrzą na pomysł budowania okrętów w Gdyni. Hiszpanie i Niemcy nie widzą w tym jednak problemu. Od czasu opracowania modułowego systemu MEKO w 1982 roku, na jego podstawie powstało 82 okrętów. Od dużych niszczycieli, przez fregaty do najmniejszych korwet. Spośród nich aż 37 powstało w stoczniach klientów dzięki transferowi technologii lub pakietów materiałowych.


Tak postąpiła w ostatnich latach Brazylia, która w 2019 roku postanowiła na podstawie projektu MEKO A100 wybudować cztery lekkie fregaty. Okręty powstaną w 60proc. na podstawie przesłanych gotowych pakietów, a pozostałe 40 proc. zostanie wytworzone w Brazylii. Zza granicy nad Amazonkę trafi głównie wyposażenie specjalistyczne: radary, systemy rakietowe i kompletne systemy zarządzania okrętem oraz systemami uzbrojenia.


W podobnej sytuacji jest Polska. Nikt nad Wisłą nie produkuje tak wyrafinowanego wyposażenia – silniki, wszelka elektronika i uzbrojenie będą pochodziły z importu. W Polsce zostaną jedynie zamontowane i zintegrowane. Dlatego warto spojrzeć na niemieckie doświadczenie w transferze technologii i nadzorze nad budową.


Jak może wyglądać realizacja tak skomplikowanych i dużych projektów jak „Miecznik” w nieprzygotowanej do tego stoczni, można przekonać się na przykładzie małej niemieckiej stoczni Stahlbau Nord w Bremerhaven, gdzie powstają obecnie jednocześnie trzy jednostki MEKO A200 dla jednego z odbiorców zagranicznych. Stocznia ta budowała do tej pory jachty oraz jednostki typu offshore, a budowa fregat stała się dla jej zespołu nowym wyzwaniem.


Pod nadzorem tkMS projekt realizowany jest bez opóźnień, zgodnie z harmonogramem prac i w założonych kosztach. W ciągu niespełna trzech lat od pierwszego cięcia blach, na etapie końcowego wyposażania znajdują się obecnie dwie jednostki, a trzecia będzie wkrótce wodowana. Stało się to możliwe dzięki doświadczeniu w realizacji budowy okrętów w stoczniach zewnętrznych, gdyż tkMS nie posiada własnej stoczni budującej okręty nawodne oraz nowoczesnym rozwiązaniom wspierającym projektowanie i zarządzanie projektem.Wirtualna stocznia


Stoczniowcy wypracowali procedury, które dziś pozwalają wpierać partnerów na każdym etapie budowy. Kiedyś zwykle pierwszą jednostkę stawiało się w stoczni projektanta przy współpracy stoczniowców z zakładu, który miał budować kolejne okręty. Uczyli się oni procedur, nowych technologii i przenosili to na własny grunt. Dziś, dzięki nowym technologiom, proces jest uproszczony, a przede wszystkim, w długiej perspektywie, tańszy.


Niemieccy inżynierowie cztery lata temu rozpoczęli prace nad systemem Shipyard 4.0, który pomaga inżynierom i stoczniowcom w rozplanowaniu kolejności prac, wykonaniu poszczególnych elementów, a nawet wykonaniu pomiarów. Dzieje się tak, ponieważ każdy pracownik wyposażony w specjalne okulary i tablet może nie tylko sprawdzić dostępność elementów, ale wirtualnie sprawdzić, czy przygotowane części pasują.


– Kiedyś tworzono model trójwymiarowy. Przenoszono go na papier w dwóch wymiarach, a potem pracownik musiał z dwóch wymiarów stworzyć trójwymiarową część. Dzięki oprogramowaniu część papierową pomijamy – mówi jeden z inżynierów tkMS. I dodaje: – Pracownik otrzymuje wszystkie potrzebne dane wprost na tablet i trójwymiarowe gogle. Znacznie ułatwia to pracę.


Dzięki tabletowi i zamontowanej w goglach kamerze każdy z pracowników może połączyć się z biurem konstrukcyjnym, aby rozwiać wątpliwości, czy przekazać uwagi. Może to robić, leżąc pomiędzy wręgami i na żywo dyskutować, czy przymierzać wirtualnie wyposażenie.


Dzięki takim nowinkom polskie stocznie mogłoby wkroczyć w zupełnie nowy świat. Tym bardziej, że przedstawiciele koncernu stwierdzają wprost, że stocznie w Polsce posiadają doświadczenie i wyposażenie, dzięki którym mogą stać się konkurencyjne. Brakuje im tylko impulsu do działania. Czy takim stanie się program „Miecznik”, i czy nie powtórzy błędów „Gawrona”, przekonamy się za kilka lat. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego partnera.


Czytaj też: Polska Marynarka Wojenna idzie na dno. Niemoc, chaos decyzyjny. „Jedyny nowy okręt ma charakter grillowo-bankietowy”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close