Politics

Mateusz Morawiecki oskarża Tuska o to, że Putin szantażuje Europę – Polityka– Europejska Partia Ludowa na której czele stoi kto? Donald Tusk. Donald Tusk pobiera tam zapewne pensję, Donald Tusk ma tam swoich mocodawców za granicą. Dlatego wzywam pana Donalda, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej – oświadczył premier.


– To poprzez Nord Stream 2 niestety ta błędna polityka Europejskiej Partii Ludowej spowodowała, że mamy dzisiaj taką sytuację, iż Putin ma instrumenty szantażu w swoim ręku. Nie dywersyfikowaliście dostaw gazu, nie byliście za ochroną naszej granicy. Przynajmniej teraz nie przeszkadzajcie – powiedział.


– Panie Donaldzie warto być przyzwoitym, warto zrezygnować z przewodniczenia EPL, która doprowadziła do tego, że dzisiaj Putin […] próbuje szantażować cała Europę. Na bok wszystkie uszczypliwości, i warto podjąć męską decyzję – powtórzył szef rządu.Donald Tusk do Morawieckiego: „Potrzebne są twarde decyzje”


Apel premiera to odpowiedź na wcześniejszą wypowiedź Donalda Tuska, który zaledwie kilka godzin wcześniej skrytykował udział Polski w spotkaniu sympatyzujących z Moskwą partii nacjonalistycznych. Spotkanie zaplanowane jest na jutro w Madrycie.


Portal France24.com informował, że do stolicy Hiszpanii zjechać mają m.in. premier Węgier Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki, liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen, a także skrajnie prawicowi politycy z Austrii i Belgii, Bułgarii, Estonii, Litwy, Rumunii i Holandii.


Jak mówił w rozmowie z France24.pl lider Vox Santiago Abascal, celem zjazdu jest „kontynuacja prac rozpoczętych na szczycie w Warszawie”, zmierzających do „obrony Europy przed zewnętrznymi i wewnętrznymi zagrożeniami” i obrony „suwerenności narodów”.


Czytaj też: Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Dąży do świata sprzed 1989, gdy Polska była na jej łasce


– Jesteśmy świadkami dramatycznego momentu w historii Europy – mówił na specjalnej konferencji prasowej Donald Tusk, odnosząc się do możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. – Rozstrzygnie się pytanie, gdzie jest granica politycznego Zachodu i czy Polska znajdzie się po stronie Zachodu, czy po stronie Rosji.


Lider opozycji zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by „nie spotykał się z politykami, którzy jawnie wspierają Rosję”.


– Apeluję do wszystkich rządzących: jeśli chcecie budować solidarność Zachodu wokół Ukrainy, potrzebne są twarde decyzje. Proszę zdementować informacje o uczestnictwie Polski w prawicowej antyeuropejskiej hucpie. Musimy jako Polska jak najszybciej zacząć odbudowywać relacje z naszymi zachodnimi sojusznikami. Musimy uwierzyć w to, że Polska chce być bastionem Zachodu – dodał były premier i przewodniczący Platformy Obywatelskiej.Le Pen: „Ukraina należy do sfery wpływów Rosji”


Pierwsze spotkanie liderów skrajnej prawicy z całej Europy odbyło się w grudniu w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział łącznie 13 ugrupowań, a miało ono – jak tłumaczył wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński – służyć „budowaniu jedności dwóch prawicowych grup w Parlamencie Europejskim”.


Dziennikarze wypominali wówczas PiS-owi zaproszenie na spotkanie m.in. Marine Le Pen, która znana jest z sympatii wobec Moskwy. Jej Front Narodowy w przeszłości zaciągnął m.in. 9 mln euro kredytu w banku powiązanym z Kremlem.


Po zjeździe Le Pen udzieliła wywiadu „Rzeczpospolitej”, w której przekonywała, że prezydent Rosji nie zdecyduje się wkroczyć na Ukrainę.


„Nie sądzę, aby Putin zrobił taki błąd. Ale uważam też, że w tej sprawie Unia odegrała rolę strażaka-piromana. Można mówić, co się chce, ale Ukraina należy do sfery wpływów Rosji. Próbując naruszyć tę strefę wpływów, tworzy się napięcia, lęki i dochodzi się do sytuacji, jakiej dziś jesteśmy świadkami. A powinniśmy wszyscy razem walczyć z realnym zagrożeniem, jakie wisi nad Europą: islamizmem” – przekonywała Le Pen.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.