W sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa głos zabierze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk będzie rozmawiać między innymi z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, kanclerzem Niemiec Olafrem Scholzem i amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris.
Do głównych tematów konferencji należy pogłębiający się kryzys na rosyjsko-ukraińskiej granicy i agresywne działania Moskwy. Wśród dzisiejszych panelistów konferencji w Monachium głos zabierze także premier Mateusz Morawiecki.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Scholz: Rosja zrobiła z kwestii ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO casus belli
Konferencję rozpoczął kanclerz Niemiec Olaf Scholz. – Rosja zrobiła z kwestii ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO casus belli, co jest paradoksem, ponieważ nie jest przewidziana decyzja w tej sprawie – powiedział Scholz. Zaznaczył jednak, że Zachód jest gotowy do negocjacji w sprawie rosyjskich żądań dotyczących bezpieczeństwa, ale “nie będąc naiwnym”.
Najnowsze doniesienia o sytuacji na Ukrainie można śledzić w relacji na żywo TUTAJ.
– Nie ma uzasadnienia dla zgromadzenia 100 tys. żołnierzy przy granicach Ukrainy – podkreślił kanclerz. W jego ocenie agresja wojskowa Rosji przeciw Ukrainie będzie “poważnym błędem ze znaczącymi politycznymi, gospodarczymi i geostrategicznymi kosztami dla niej”.
Kamala Harris: Zobowiązanie wobec art. 5 NATO jest święte. USA je podtrzymuje
Wiceprezydentka USA w czasie swojego wystąpienia na wstępie podziękowała przywódcom europejskim za zaangażowanie w sytuacji na Ukrainie. – Granice państw nie powinny być zmieniane siłą. Rosja udaje, że jest niewinna. Tworzy fałszywe preteksty do inwazji. Widzimy, że gromadzi siły na naszych oczach. Rozprzestrzenia dezinformację, kłamstwa i propagandę – mówiła.
– Zobowiązanie wobec art. 5 NATO jest święte. USA je podtrzymuje – dodała polityczka.
Jak podkreślała, chociaż Rosja twierdzi, że jest gotowa do rozmów, to zawęża ich drogę. – Działania Rosji przeczą jej słowom – stwierdziła. – Jeśli Rosja będzie dalej prowadziła najazd na Ukrainę, wówczas USA z partnerami nałożą znaczące i bezprecedensowe koszty ekonomiczne na tej kraj – zaznaczyła.
Harris zapowiedziała sankcje finansowe i kontrolę eksportu Rosji. Podkreśliła, że uderzą one także w tych, którzy wspierają inwazję Kremla. Na koniec Kamala Harris zaznaczyła wsparcie USA dla wschodniej flanki NATO.
Stoltenberg: Trwa rozbudowywanie liczebności rosyjskich wojsk przy granicy
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że wysłał wiadomość do szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa z apelem, aby Rosja zaangażowała się w dialog z Radą NATO. Stoltenberg potwierdził także raz jeszcze, że ryzyko konfliktu nadal jest realne.
– Nie ma oznak wycofywania się rosyjskich wojsk, trwa rozbudowywanie ich liczebności przy granicy z Ukrainą – mówił Jens Stoltenberg.
Ursula von der Leyen: UE nie może polegać na dostawach gazu z kraju, który grozi wojną
Szefowa KE w swoim wystąpieniu ostrzegła Moskwę, że jej myślenie rodem z “mrocznej przeszłości” może kosztować Rosję dostatnią przyszłość. – Świat z niedowierzaniem patrzy na największą koncentrację wojsk na europejskiej ziemi od czasów najciemniejszych dni zimnej wojny – mówiła szefowa KE na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak dodała, Kreml próbuje podkopać całą strukturę bezpieczeństwa w Europie.
Ursula von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska nie może w tak dużym stopniu zależeć od dostaw gazu od kraju, który grozi rozpętaniem wojny na kontynencie. Powtórzyła, że jeśli Rosja rozpocznie inwazję, poniesie tego poważne konsekwencje.
– Zagrożenie ze strony Rosji wobec Ukrainy może zmienić cały międzynarodowy porządek – stwierdziła.