Politics

MSZ potwierdza: Polak zosta³ zatrzymany w Iranie. “Podejmowane s± dzia³ania konsularne i dyplomatyczne” | Wiadomo¶ci ze ¶wiataIrańska telewizja państwowa poinformowała o zatrzymaniu kilku obcokrajowców za rzekome działania szpiegowskie. Wśród zatrzymanych miał być Polak, pracownik jednego z uniwersytetów.

Do zatrzymania obcokrajowców miało dojść na pustyni, na której odbywały się ćwiczenia rakietowe przeprowadzane przez Gwardię Rewolucyjną. Według irańskiej telewizji obcokrajowcy, w tym polski naukowiec, mieli zbierać próbki gleby na obszarach o ograniczonym dostępie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

“Informacja podana przez irańskie media dotyczy wydarzeń z września ub. r. Jeden z naszych pracowników pozostaje od tego czasu w Iranie. Jesteśmy w stałym kontakcie z MSZ, który może udzielić najpełniejszej informacji w tej sprawie” – przekazał nam w czwartek przed południem rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Marcin Czyżniewski.

Zobacz wideo
Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?

Polak zatrzymany w Iranie. MSZ o działaniach

Do sprawy odniósł się w komunikacie resort spraw zagranicznych. Ministerstwo potwierdza, że Polak został zatrzymany we wrześniu.

“Służby konsularne od samego początku pozostają w stałym kontakcie z naszym obywatelem oraz jego rodziną, zatrzymanemu udzielona została pomoc prawna. Podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić naszemu obywatelowi jak najszybszy powrót do Polski” – informuje rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jak dodaje przedstawiciel ministerstwa, dalsze kroki koordynowane są również z państwami sojuszniczymi.

“Mając na względzie dobro uznanego naukowca, MSZ nie będzie podawać szczegółów sprawy i prosi o uszanowanie prywatności naszego obywatela oraz jego rodziny” – dodaje Jasina.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close