Politics

Negocjacje pokojowe s± w martwym punkcie, Bucza to fa³szywka


PRZEJDŹ DO RELACJI NA ŻYWO

We wtorek dyktatorzy Rosji i Białorusi spotkali się w Rosji, gdzie wzięli udział w uroczystości z okazji 61. rocznicy lotu Jurija Gagarina w Kosmos. Odbyły się one w nowym rosyjskim kosmodromie, który budowany jest ok. 5,5 tys. kilometrów na wschód od Moskwy, nieopodal granicy z Chinami.

Przy tej okazji W³adimir Putin po raz pierwszy od ponad tygodnia podzielił się poglądami na temat przebiegu rosyjskiej napaści na Ukrainę, którą nazywa się w Rosji “operacją specjalną”, od kiedy wojska rosyjskie wycofały się z północnej części Ukrainy po przegranej w bitwie o Kijów.

Putin: Wszystko idzie zgodnie z planem

W najmocniejszej dotąd deklaracji gotowości do kontynuowania wojny Putin ocenił, że negocjacje pokojowe z Ukrainą znalazły się w “martwym punkcie”.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że osiągniemy nasze szlachetne cele. Spokojnie i rytmicznie – powiedział Putin.

Przywódca Rosji zaprzeczył również dowodom popełnianych przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych, których dokumentowanie wciąż trwa na terenach z których wycofali się Rosjanie. Putin nazwał je “fałszywką” i zalecił zachodnim przywódcom, by zajęli się rozważaniami na temat zniszczeń dokonywanych przez Stany Zjednoczone w Syrii i Afganistanie.

– Widzieliście to syryjskie miasto obrócone w ruinę przez amerykańskie lotnictwo? Ciała rozkładały się w ruinach miesiącami. Nikogo to nie obchodziło, nikt nawet tego nie zauważył. Ale nie było takiej ciszy, kiedy robiono prowokacje, przypisywano użycie broni chemicznej rządowi Asada. Potem się okazało, że to była fałszywka. Taka sama fałszywka, jak w Buczy – brnął Putin.

Putin kpił również z zachodnich sankcji, które określił jako tak nieskuteczne jak te, które miały uniemożliwić Związkowi Radzieckiemu konkurencję z Zachodem w wyścigu kosmicznym.

– Sankcje były totalne, izolacja zupełna, ale to Związek Radziecki był w komosie pierwszy. Nie zamierzamy być w izolacji i nie jest możliwe, by jakieś państwo poważnie odizolować, szczególnie taki duży kraj jak Rosję – przekonywał Putin, dzieląc się z inżynierami i pracownikami ośrodka swoimi wspomnieniami, gdy jako ośmioletni chłopiec podziwiał lot rosyjskiej rakiety w kosmos.

Stara śpiewka Putina

Zdecydowaną większość z tego, co mówił rosyjski prezydent stanowiły powtórzenia tez reprodukowanych przez rosyjską machinę propagandową od początku wojny z Ukrainą. Pojawiło się więc również zdanie o Ukrainie będącej pacynką Zachodu, czy uzasadnianie wojny niepotwierdzonymi niczym tezami o ludobójstwie, którego Ukraina miała dopuszczać się na rosyjskojęzycznej ludności.

– To, co robimy, to z jednej strony pomaganie ludziom i ich ratowanie, a z drugiej zagwarantowanie bezpieczeństwa samej Rosji. Jest jasne, że nie mieliśmy innego wyboru – przekonywał Putin, według którego zbliżenie Ukrainy z Zachodem przekształcało ją w “trampolinę dla wrogów Rosji”.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.