Politics

Nowy numer Newsweek 51-52/2021. Spis treści – PolskaBÓG NIE LUBI LENIWYCH Człowiek nikomu niepotrzebny staje się zawalidrogą, traci napęd i sens życia. Codziennie jestem w pracy, szpital mi daje siłę po udarze. Tylko już cholera nie operuję – mówi prof. Marian Zembala, kardiochirurg.


TRZEBA PO PROSTU BIEC Bez prawników nie da się rozwalić państwa prawa. Ale jeżeli wielu prawników zaangażuje się w to, żeby to państwo ratować na wszystkie sposoby, to bardzo trudno je zniszczyć – mówi prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.


JAKIŚ ANIOŁ STRÓŻ MNIE PILNUJE Jak pomyślę, że mam umrzeć w PRL bis i to gorszym niż tamten, bo na życzenie połowy społeczeństwa… – mówi Krystyna Zachwatowicz.WSTĘPNIAK


POLSKIE BETLEJEM W tym roku mieliśmy kilka przedświątecznych miesięcy, by powitać Jezusa. Ogromna większość z nas nie tylko z tej szansy nie skorzystała, ale ostentacyjnie ją odrzuciła – pisze Tomasz Lis.SPOŁECZEŃSTWO


STOI ZA MNĄ WIELU LUDZI Na Podlasiu poranki są jak z bajki, wszystko ośnieżone, oszronione. Ale my się nie zachwycamy, tylko myślimy, jak zimno musi być w lesie.


KOLEGA KIEROWNIK WRÓCIŁ Nie ma czasów, które by się nie nadawały do komedii. Pytanie, czy znaleźliby się odbiorcy. Na razie nie przeczuwam tłumów, które chciałyby na ekranie oglądać absurdy kaczyzmu – mówi Jacek Fedorowicz.


PRZYGODA ŻYCIA Nigdy nie chciałam być miss świata – mówi jedyna Polka z tytułem Miss World. Aneta Kręglicka została celebrytką, zanim Polacy poznali znaczenie tego słowa.


PÓŁTORA SANDAŁKA Każdy potwór ma w sobie coś ludzkiego. Mnie zdarzyło się tego doświadczyć kilka razy – mówi Halina Birenbaum, pisarka i poetka ocalona z Zagłady.


MARZENIA PANA TORPEDY Nie pozwalają sobie na bycie dziećmi. Jakby od razu wskakiwały w dorosłość. W dojrzałość człowieka, który spodziewa się, że odejdzie.ŚWIAT


WYSPY ZACZAROWANE „Jedno jedyne słowo adekwatnie opisuje sposób, w jaki Darwin zmienił bezwartościowe w bezcenne: czary” – pisał Kurt Vonnegut o Galapagos w powieści o tym samym tytule. Czar Galapagos trwa. Przekonałem się o tym na własne oczy.


ŚWIAT NA KRAWĘDZI Nie pogodziłem się ze swoją śmiertelnością. Mam jeszcze tak wiele do zrobienia, tak wiele historii do napisania – mówi słynny pisarz Ken Follett.


ŚWIT ŻYCIA Chcą zabrać nam całe Jeevodaya – mówi mi Manoj. – Szkoła, internat, nawet cmentarz będą tylko dla zamożnych, a nie nasze, założone przez trędowatych oraz ludzi ich wspierających dla trędowatych.


KNAJPY NOWEGO JORKU Na listę 50 najlepszych restauracji trafiły zaledwie trzy z Nowego Jorku, a jednak metropolia pozostaje gastronomiczną stolicą globu.


HOMELAND – Podoba ci się taka Ameryka? – pyta mnie Alice. – Bez napinki na sukces i całego tego blichtru, podsycanego kultem pieniądza?HISTORIA


POKÓJ SIĘ NIE OPŁACA JFK nie kłaniał się wojsku, jak robił to każdy amerykański prezydent przedtem i później. Był szansą na to, by konflikty ustały – mówi „Newsweekowi” słynny reżyser Oliver Stone.ZIELONY NEWSWEEK


ŚWIADOMYCH ZIELONYCH ŚWIĄT Brytyjczycy policzyli, że w Święta Bożego Narodzenia dostają tyle jednorazowych torebek, wstążek i papieru kolorowego, że mogliby czterema warstwami pokryć powierzchnię Hyde Parku. Polacy jeszcze tego nie policzyli…


Z RYBĄ PRZY STOLE Jesiotry wyginęły, węgorze znikają z naszych rzek i jezior, dorsze i makrele duszą się w Bałtyku, nawet śledzie mają kłopoty. Dlaczego najlepszym ekologicznym wyborem na święta jest… tradycyjny lokalny karp.


CZAS SADZIĆ Nieprzypadkowo unijny pakietu Fit For 55, wyznaczający ambitny cel redukcji emisji dwutlenku węgla aż o 55 proc. do 2030 roku, zakłada zasadzenie w Europie trzech miliardów drzew.


ŻĄDAM PRZYNAJMNIEJ BUKARESZTU To wcale nie jest drwina. Jeśli idzie o samochody, to jesteśmy już parę ładnych lat za Rumunami. I dystans rośnie – pisze Marcin Marczak.NAUKA


ZWIERZAKI Z SOWIEGO DWORU Bociany z połamanymi skrzydłami, poranione przez kombajny młode sarny, osierocone zajączki i pustułki. W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt znajdują pomoc, a potem zdrowe wracają do natury.


KUCHMISTRZOSTWO Karpia na wigilijne stoły nie wprowadził komunista Hilary Minc, jak się powszechnie uważa. Był żelazną pozycją już w wigilijnej kuchni Zygmunta III Wazy czy Jana Sobieskiego.KULTURA


MOGŁEM ZOSTAĆ NAUCZYCIELEM W pierwszej scenie filmu „Piosenki o miłości” mówię: „Wiele rol zagrałem, z kilku jestem dumny, o niektórych pamiętam, a o większości chciałbym zapomnieć”. Też tak mógłbym powiedzieć. A nawet więcej: zapomniałem.


WYSTARCZY SŁUCHAĆ INNYCH Co się stało z religią, która zniknęła z liberalnego świata? Dlaczego mimo to ludzie chcą być dobrzy? – pyta najsłynniejszy pisarz USA.


MOŻE JESTEM Z DZIKIEGO KRAJU Były jedynymi cudzoziemkami w kamienicy. Francuzi nie witali się z nimi w windzie. Podejrzewano je o zatykanie rury kanalizacyjnej żwirem z kuwety kota Wacława.


MÓJ BRAT I JA O pożegnaniu z młodością opowiadają Bartek i Piotr Waglewscy, czyli Fisz i Emade, twórcy jednej z najlepszych płyt mijającego roku.


DOTKNIĘTY RĘKĄ BOGA Mężczyzna po pięćdziesiątce ma prawo stać się nostalgiczny. Taki jest Paolo Sorrentino w swoim nowym filmie.FELIETONY


MANUELA GRETKOWSKA


KRZYSZTOF VARGA


ZBIGNIEW HOŁDYSSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close