Politics

Nowy numer Newsweek 8/2022. Spis treści – PolskaRACHUNEK ZA PIĘĆ LAT ROZRZUTNOŚCI Ograniczanie inflacji zawsze dokonuje się poprzez pot i łzy kredytobiorców – mówi dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej.WSTĘPNIAK


OSTATNIA PIŁKA Nie jest normą, gdy naczelny pisma poświęca swój wstępniak autorowi pisma konkurencyjnego, tym bardziej zmarłemu. Proszę więc ten tekst bardziej niż jak wstępniak naczelnego potraktować jak garść refleksji czytelnika gazet, a jednego autora w szczególności – pisze Tomasz Lis.POLITYKA


PRAWDZIWA POLSKA JEST INNA Zwolennicy Kaczyńskiego i jego partyjnej armii to tylko 30 proc., ale zarazem serce historycznej polskości, dziedzice szlachty zagrodowej, dziewic konsekrowanych – mówi prof. filozofii, etyczka Magdalena Środa.


KACZYŃSKI BAWI SIĘ W WOJNĘ PiS jest gotowe tylko na wojnę propagandową i prężenie muskułów na niby. W obliczu prawdziwego konfliktu władza Kaczyńskiego byłaby bezradna.


KIEDYŚ KRZYCZAŁAŚ DO EKRANU Antoni Pawlak pyta posłankę partii rządzącej o niepotrzebne śmierci.SPOŁECZEŃSTWO


ŚWIATEŁKO W TUNELU Nie oszukujmy się, nadal mamy pandemię. Jeżeli teraz zdejmiemy wszystkie restrykcje, to więcej osób po prostu umrze – mówi Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Oksfordu.


PRZEŻYŁ JUŻ SWOJĄ WOJNĘ Daniel Passent, jak wielu ocalałych z Holokaustu, najchętniej szedłby przez życie środkiem, łagodnie. Ale nie zawsze się udawało.


O DZIECIACH, KTÓRE NIE CHCĄ ŻYĆ Zdarza się, że młody człowiek budzi się po próbie samobójczej i pyta: „Dlaczego mi to zrobiliście? Trzeba mi było dać umrzeć”.ZIELONY NEWSWEEK


LEPIEJ ĆWICZYĆ, NIŻ MIEĆ Z ręką na sercu mogę powiedzieć, jeżeli przez dwa tygodnie nie ruszam się, czuję się cała zanieczyszczona – mówi Maja Włoszczowska.


ZRÓB TO SAM: TARCZA ANTYINFLACYJNA Żeby powalczyć o niższe rachunki za prąd i gaz, trzeba najpierw wydać, i to niemało, na energooszczędne rozwiązania. Albo zmienić zwyczaje i standard życia.


MAMY PROBLEM Z METANEM Już za kilka miesięcy może się okazać, że zastępowanie siłowni węglowych gazowymi pomoże w walce z ociepleniem klimatu jak umarłemu kadzidło.


ELEKTRYCZNA ŚCIEMA ROKU Do bajek premiera Morawieckiego o milionie aut elektrycznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopisało właśnie nową. Jeszcze śmieszniejszą.ŚWIAT


LEK, KTÓRY ZABIJA Kiedyś patrzyliśmy na narkotyki przez pryzmat heroiny i innych zakazanych używek. Dziś wiemy, że to substancja przepisywana przez lekarzy sieje największe spustoszenie – opowiada Barry Meier, autor „Zabić ból”, najważniejszej książki poświęconej epidemii opioidów.


ŻYJEMY NA LINII FRONTU Jak zaczynają mocniej strzelać, to przez tydzień nie ma prądu. Do wsi przy linii frontu w Donbasie nie dojeżdżają autobusy, nie ma szkół ani sklepów. Ludzie, którzy tu zostali, nie mają gdzie uciekać.


CZEGO NAPRAWDĘ BOI SIĘ PUTIN Rosję stać na to, by napaść na Ukrainę, ale jej prezydent waha się, bo na szali jest znacznie więcej niż setki miliardów dolarów. Krwawa wojna może naruszyć stabilność systemu, dzięki któremu rządzi.BIZNES


PALĄCY PROBLEM W cieniu pandemii rozgrywa się dramat, który kosztuje społeczeństwo porównywalną liczbę przedwczesnych zgonów. I w przeciwieństwie do COVID-19 zależy wyłącznie od naszej woli. No i od skuteczności lobbingu producentów tytoniu.NAUKA


KARDIOLOGICZNE TSUNAMI Dolegliwości mogą rozwinąć się kilka miesięcy po przechorowaniu COVID-19 i pojawić się także u tych, którzy dotychczas mieli serce jak dzwon.KULTURA


UCIEC PRZED RUTYNĄ Nie skupiałem się jedynie na graniu, ale też na pływaniu, kartingu i innych hobby. Dla mnie to nie są rozpraszacze – mówi pianista Bruce Liu, zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego.


MÓJ BELFAST – Od 50 lat wiedziałem, że zrobię ten film – mówi Kenneth Branagh o „Belfaście”, który zdobył siedem nominacji do Oscarów.


UCIEC, ALE DOKĄD? Artur Zaborski o nowym filmie Anki i Wilhelma Sasnalów


KULTURALNY PRZEWODNIK „NEWSWEEKA” Najlepsze płyty, książki, filmy, wystawy w tym tygodniu.FELIETONY


MANUELA GRETKOWSKA


KRZYSZTOF VARGA


ZBIGNIEW HOŁDYS


KRZYSZTOF MATERNA


DARIUSZ ĆWIKLAKSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close