Politics

Obrocy Mariupola pokazuj, w jakim stanie s ranni onierze. Domagaj si ewakuacji | Wiadomoci ze wiata


Zobacz wideo
Mieszkańcy Irpienia wracają do zniszczonych i obrabowanych domów

Gigantyczny kompleks hutniczy to ostatnie miejsce w Mariupolu, gdzie bronią się ukraińscy wojskowi. Rosjanie od kilku dni systematyczne bombardują Azowstal, a w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że zdołali dostać się na jego teren. 

We wtorek obrońcy Azowstalu opublikowali wiadomość na swoim kanale na Telegramie. Pokazali w niej zdjęcia niektórych rannych żołnierzy. “Cały cywilizowany świat musi zobaczyć warunki, w jakich żyją okaleczeni obrońcy Mariupola!” – pisali. Podkreślili, że ranni przebywają w całkowicie nieodpowiednich warunkach: nie ma minimum higieny, rany są opatrzone resztkami bandaży, brakuje leków oraz pożywienia. 

Przeczytaj więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl

“Wzywamy ONZ i Czerwony Krzyż, aby pokazały swoje człowieczeństwo ratując rannych, którzy nie uczestniczą już w walkach” – napisano. “Żądamy natychmiastowej ewakuacji rannych żołnierzy na tereny kontrolowane przez Ukrainę, gdzie otrzymają pomoc i należytą opiekę”.

W Azowstalu jednak dalej są cywile

Lokalne władze informowały we wtorek, że w podziemiach huty Azowstal w Mariupolu nadal są cywile. Wcześniej zarówno ONZ jak i Ukraina oraz Rosja twierdziły, że wszyscy zostali wywiezieni ze schronów. Teraz okazuje się, że jest inaczej. Teraz trwa walka z czasem. 

Miejscowe władze informują, że w podziemiach huty jest około tysiąca żołnierzy oraz setka cywilów. – Żeby wywieźć wszystkich i przeszukać wszystkie schrony i upewnić się, że cywilów już nie ma, konieczne jest ściśle przestrzegane zawieszenie broni. Teraz takiej możliwości nie ma – mówił w czasie wideokonferencji prasowej burmistrz Mariupola Wadim Bojczenko.

Mariupol został w przeważającej większości zrównany z ziemią przez Rosjan. Miasto jest też niemal w całości kontrolowane przez Rosję. Szacuje się, że w całym Mariupolu jest kilkadziesiąt tysięcy cywilów. Siły okupacyjne miały wprowadzić pozwolenia na wyjazd z miasta a nawet na wychodzenie z domów. 

Rosja. Zdrowie Putina analizowane po Dniu Zwycięstwa. Gruby koc na kolanach i ukrywanie lewej rękiRosja. Spekulacje o zdrowiu Putina po obchodach Dnia ZwycięstwaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.