Politics

“Odebrali¶my cztery sygna³y z lamp górników”. Nowy komunikat ws. akcji ratowników w Zofiówce


Zlokalizowano sygnały z czterech nadajników w lampach górników poszukiwanych po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka – przekazał na konferencji prasowej prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny. Zapowiedział także, że planowane jest wypompowywanie wody z zalewiska.

Akcja jest kontynuowana, ale do rana nie powinno być wydarzeń, które ją zdynamizują

– dodał.

Dotychczas potwierdzono, że śmierć w wyniku katastrofy poniosło sześciu górników. Cały czas trwa akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do czterech pozostających w wyrobisku poszkodowanych.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

– Odebraliśmy cztery sygnały z lamp. Mamy pewne zaburzenia, te sygnały są na 112, 117 i 118 metrze. (…) Dwa sygnały praktycznie nakładają się na siebie – podał Tomasz Cudny.  Jak zaznaczył, ratownicy dotarli do lokalizacji indywidualnych nadajników, które są zamontowane w lampach. Ostatni odcinek o długości 55-metrów jest zatopiony do 1,5 metra. W związku z tym woda ma zostać wypompowana, by umożliwić ekipie poszukiwawczej dotarcie do ratowników.

Zobacz wideo
Piotr Woźny: Przed polską energetyką dekada gigantycznych wyzwań

Premier: Kontrole we wszystkich kopalniach. Prokuratura wszczęła śledztwo

W sobotę około 3.40 doszło do wstrząsu w kopalni Zofiówka – w rejonie wstrząsu było 52 górników. 42 wyszło z kopalni o własnych siłach, a dziesięciu zostało pod ziemią. Potwierdzono śmierć sześciu z nich, czterech wciąż jest poszukiwanych.

Miniony tydzień już jest nazywany “czarnym tygodniem górnictwa”,  bo w zeszłą środę do wybuchu i zapalenia metalu doszło z kolei w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Do kolejnego wybuchu metanu doszło, gdy na pomoc górnikom ruszyli ratownicy.

W poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Polsat News, że wszystkie kopalnie zostaną skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa warunków pracy. To reakcja na śmiertelne wypadki w dwóch zakładach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Morawiecki mówił, że należy sprawdzić, czy doszło do niedopatrzeń, błędów proceduralnych, czy też jedynie do “zbiegów okoliczności”. Szef rz±du przekazał też kondolencje rodzinom zmarłych górników.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Joanna Smorczewska, poinformowała w poniedziałek, że wszczęte zostało śledztwo w sprawie katastrofy w kopalni Zofiówka. Jak zaznaczyła w rozmowie z TVN24, postępowanie dotyczy “sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach poprzez dopuszczenie do prowadzenia robót górniczych w rejonie zagrożonym ryzykiem tąpnięcia i wypływem metanu”.

Mahusz, 3 kwietnia.Zbiorowy grób pod Mariupolem na zdjęciach satelitarnych

Prezes WUG powołał komisję do zbadania przyczyn i okoliczności wypadków w kopalni Zofiówka

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał komisję do zbadania przyczyn i okoliczności wypadków w kopalni Zofiówka.

Komisja będzie pracowała pod przewodnictwem dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego. W jej skład weszli eksperci, specjaliści i naukowcy m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki ¦l±skiej i Głównego Instytutu Górnictwa.

Do głównych zadań Komisji będzie należało m.in.: określenie mechanizmu wstrząsu wysokoenergetycznego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK “Borynia-Zofiówka” Ruch “Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju z 23 kwietnia oraz jego przyczyn; analiza zagrożenia metanowego w kontekście tąpnięcia; przygotowanie opinii w zakresie wpływu prowadzonych robót na sejsmiczność w rejonie zaistniałego zdarzenia oraz możliwości dalszego prowadzenia ruchu zakładu górniczego w tym rejonie, a także ocena akcji ratowniczej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.