Politics

Ogrzewanie podłogowe. Ciepła podłoga to jest to – Zielony NewsweekEksperci podkreślają, że ogrzewanie podłogowe jest korzystne dla zdrowia. Nasze stopy lubią ciepłe podłoże, temperatura jest rozprowadzana równomiernie po całym pomieszczeniu, powietrze nie jest tak suche jak przy ogrzewaniu tradycyjnymi kaloryferami. Ponadto w każdym pomieszczeniu można oddzielnie regulować poziom ciepła, nie trzeba zajmować się konserwacją instalacji ani odkurzaniem grzejników. I możemy swobodniej aranżować domową przestrzeń. Nie bez znaczenia są również niskie koszty inwestycyjne takiego rozwiązania. Do ogrzewania podłogowego możemy wybrać maty grzewcze lub przewody grzewcze. Na podłogach najlepiej sprawdzą się terakota, gres, marmur, granit, wykładziny dywanowe czy parkiety dębowe. Warto przy tym pamiętać o dobrej termoizolacji.Żeby ciepło było optymalne


Odpowiednie zabezpieczenie przed utratą ciepła zapewnią płyty styropianowe. Ponieważ będą układane na podłodze, która jest narażona na duże obciążenia (np. gdy postawimy na niej ciężki regał z książkami), muszą charakteryzować się odpowiednim poziomem naprężeń ściskających oraz wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Trzeba także sprawdzić, jakie wymagania wobec styropianowych materiałów termoizolacyjnych ma producent instalacji grzewczej, którą wybieramy.


Styropian Austrotherm EPS 037 Dach/Podłoga przeznaczony jest właśnie do zabezpieczenia podłóg, w których przewidziana jest instalacja ogrzewania podłogowego. Charakteryzuje się wysokim poziomem naprężeń ściskających. To oznacza, że na 1 mkw. podłogi może naciskać aż 2400 kg. Styropian ten ma także bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Ponadto deklarowany poziom odkształcenia w określonych warunkach obciążenia ściskającego i temperatury (DLT(1)5) gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania samej podłogi i znajdującej się w niej instalacji grzewczej.Jak prawidłowo montować ogrzewanie podłogowe?


Nie wszystkie domy mają piwnice. W tych bez podpiwniczenia podłoga kładziona na gruncie jest podłogą pomieszczeń mieszkalnych. Z jednej strony narażona jest na działanie wysokiej temperatury z ogrzewania podłogowego, a z drugiej – na wilgoć od gruntu. A to wymaga termoizolacji o odpowiedniej grubości. Z kolei do układania izolacji termicznej na podłodze, która jest jednocześnie stropem, zastosujmy takie płyty, np. Austrotherm EPS 037 Dach/Podłoga, które będą stabilnym podłożem dla podkładu oraz instalacji ogrzewania podłogowego.


Przygotowując się do układania ogrzewania podłogowego, pamiętajmy o kilku zasadach. Po pierwsze, przed rozpoczęciem prac izolacyjnych otynkujmy ściany i dokładnie oczyśćmy powierzchnię, na której będzie układana podłoga. Wystające nierówności betonu, pręty zbrojeniowe, placki zaprawy muszą zostać usunięte, tak aby cała warstwa izolacyjna przylegała do podłoża. Po drugie, na przygotowanej powierzchni należy rozłożyć odpowiednią liczbę warstw płyt termoizolacyjnych. Układanie płyt zaczynamy od narożnika pomieszczenia. Ostatnią płytę w każdym rzędzie odpowiednio docinamy. Po trzecie, na płytach styropianowych należy ułożyć warstwę poślizgową z folii budowlanej i zalecaną dla ogrzewania podłogowego dylatację obwodową.


Dzięki temu unikniemy w przyszłości pękania podłogi oraz trudnych do usunięcia usterek samej instalacji grzewczej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close