Politics

Olaf Scholz przeciwny propozycji Jaros³awa Kaczyñskiego. Chodzi o “misjê pokojow± NATO” w Ukrainie | Polityka


Zobacz wideo
Co wynika z wizyty premierów w Kijowie? Szrot: Czytelny akt solidarności i wsparcia

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wrócili w środę z Kijowa. Byli tam razem z premierami Czech i Słowenii – Petrem Fialą i Janezem Janszą. Spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, któremu prezes PiS mówił o konieczności powołania misji pokojowej NATO w Ukrainie.

Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie działała na terenie Ukrainy, i która będzie w stanie się obronić. To jest w tej chwili coś, czego Ukraina, Europa i cały demokratyczny świat najbardziej potrzebuje

– stwierdził Kaczyński.

Słowa wicepremiera skomentował Michał Dworczyk. Szef KPRM doprecyzował na antenie Polskiego Radia, że “Polska ani Sojusz Północnoatlantycki nie brały, nie biorą i nie będą brać udziału w działaniach wojennych” i że “nie ma mowy o wojnie NATO z Rosją”. Dodał, że był to apel wicepremiera do partnerów z Europy, ale i “całego wolnego świata”, o wypracowanie wspólnego rozwiązania, które mogłoby pozwolić na zatrzymanie rosyjskiej agresji.

Podróż premierów do Kijowa: Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef PiS Jarosław Kaczyński (na zdjęciu), premier Słowenii Janez Jansa, oraz szef czeskiego rządu Petr Fiala podczas rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. 20. dzień agresji Putina na Ukrainę, 15 marca 2022Co miał na myśli Kaczyński? Dworczyk: Nie ma mowy o wojnie NATO z Rosją

Olaf Scholz odrzuca propozycję Kaczyńskiego. Jego zdaniem, trudno sprecyzować charakter misji NATO

Propozycję prezesa PiS odrzucił kanclerz Niemiec Olaf Scholz – powiadomił w środę po południu serwis Tagesschau, powołując się na rzecznika rz±du RFN Steffena Hebestreita. Rzecznik przypomniał, że Scholz już wcześniej “wyraźnie mówił, iż żaden reprezentant personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany do Ukrainy“. Zaznaczył, że w tej sprawie wciąż musi obowiązywać “czerwona linia” – podał portal, w rozumieniu nieprzekraczalności granic NATO.

Hebestreit zwrócił też uwagę, że nie można dokonać wyraźnego rozróżnienia między “misją pomocy humanitarnej czy misją ratunkową” a “misją bojową” NATO. Wskazał, że prezydenci Francji i USA, Emmanuel Macron i Joe Biden, również odrzucali możliwość misji NATO w Ukrainie. Biden ostrzegał, że interwencja podjęta przez sojusz wojskowy mogłaby skutkować wybuchem trzeciej wojny światowej.

Dzisiejsza okładka 'La Repubblica', w tle spotkanie w Kijowie z 15 marca 2022Światowe media komentują wizytę premierów. “Europa w Kijowie”

Misja pokojowa NATO w Ukrainie? Szef NATO jest przeciwny

Pomysł Jarosława Kaczyńskiego nie spotkał się także z uznaniem szefa NATO Jensa Stoltenberga. – Wspieramy każdy proces pokojowy, wzywamy Putina do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy, ale nie planujemy wysłania natowskich żołnierzy do Ukrainy – powiedział sekretarz generalny, cytowany przez Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 w Brukseli.

***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>>Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.