Politics

Patriarcha Cyryl w kazaniu na Kremlu: „ Rosja będzie niezwyciężona tak długo, jak będziemy zjednoczeni” – PolitykaPatriarcha Cyryl wezwał również Rosjan do stanięcia w obronie swojego kraju i jego „prawdziwej niezależności od potężnych ośrodków władzy, które sieją niezgodę, tworzą nowych idoli i promują nowe pseudowartości, niszcząc zwycięskiego ducha naszego narodu”.


Według niego, zwycięstwo jest zawsze nie tylko zwycięstwem fizycznym, nie tylko zwycięstwem broni. – Zawsze jest to zwycięstwo ducha – przekonywał – A dziś wielu ludzi chciałoby, aby ten duch zniknął. A żeby tak było, trzeba siać zamęt, tworzyć nowe bożki, zwracać uwagę na nowe pseudowartości, przenosić ludzką świadomość z wertykalnego wymiaru życia, który łączy człowieka z Bogiem, na horyzontalny, na który nakładają się wszystkie potrzeby ludzkiego ciała – dodał.


Patriarcha przypomniał, że obecne nabożeństwo odbywa się w cerkwi-pomniku, założonej w XV wieku jako znak zjednoczenia ziem ruskich, i życzył, aby bohaterskie przykłady z przeszłości inspirowały Rosjan do obrony kraju, prawdziwej niepodległości przed potężnymi ośrodkami władzy, które istnieją dziś na ziemi.


– Niech Pan zachowa nas w prawdziwej wolności, a wszystko to jest bezpośrednio związane z zachowaniem wiary prawosławnej w sercach i umysłach naszego narodu – zakończył.


W tym samym czasie ponad 430 księży Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego zażądało, aby przeciwko patriarsze Cyrylowi odbył się „sąd kościelny”. To instytucja zainicjowana przez Sobór Prymasów Starożytnych Kościołów Wschodnich (Pentarchię).


Księża oskarżają Cyryla o popieranie doktryny „rosyjskiego świata”, która powinna być potępiona jako herezja. Odpowiada on według nich również za „etyczne zbrodnie” przez usprawiedliwienie wojny na Ukrainie.


Czytaj również: Przywódców krajów Europy można podzielić na dwie grupy. Jedna nie rozumie, że świat się zmieniłSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.