Politics

Probiotyki na osteoporozę, osteoporoza jak z nią walczyć? – Zdrowie
Wiadomo, że dla zdrowych kości niezbędna jest zdrowa dieta, ruch, a także wapń i witamina D3. Czy teraz do tej listy dołączą probiotyki?


W ostatnich latach opublikowano wiele badań, które potwierdzają skuteczne działanie probiotyków w profilaktyce i terapii osteoporozy. W 2019 roku w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet Rheumatology” opisano m.in. wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu. Wzięło w nim udział 249 zdrowych kobiet po menopauzie, podzielonych na dwie grupy: pierwsza grupa otrzymywała probiotyk, druga placebo.


Uczestniczki przyjmowały tabletki przez rok. Okazało się, że kobiety, które brały probiotyk, miały większą gęstość mineralną kości niż te, które przyjmowały placebo. A im większa gęstość, tym mniejsze ryzyko złamania. Warto dodać, że najlepsze wyniki osiągnęły kobiety będące do 6 lat po menopauzie, a to oznacza, że z profilaktyką osteoporozy nie należy czekać.W jaki sposób probiotyki poprawiają stan kości?


Zacznijmy od tego, że mikroorganizmy bytujące w jelitach oddziałują na układ kostny w 3 aspektach: poprzez układ odpornościowy, układ hormonalny oraz wpływ na wchłanianie wapnia i wit D. U kobiet po menopauzie zmienia się skład flory jelitowej, co z kolei wpływa na barierę nabłonkową i reakcje immunologiczne.


Wśród mechanizmów, które mogą wyjaśniać korzystne działanie probiotyków na masę kostną, jest wzmocnienie bariery jelitowej. Związane z menopauzą obniżenie poziomu estrogenów jest bowiem jednym z czynników, które naruszają jej integralność, a to rozpoczyna kaskadę niepożądanych zdarzeń. Produkty bakterii „uciekają” poza jelita, co wywołuje alarm w układzie immunologicznym. Stan zapalny uaktywnia komórki zwane osteoklastami, które demineralizują kości. Probiotyki – chroniąc szczelność jelit – chronią pośrednio też kości.Czy wszystkie probiotyki mają tak dobre działanie na układ kostny?


Wspomniane badanie szwedzkich naukowców wykazały skuteczność 3 szczepów z gatunku Lactobacillus: Lactobacillus paracasei DSM13434, Lactobaciluus plantarum DSM 15312 i Lactobacillus plantarum DSM 15313. Są to szczepy dostępne w Polsce w produkcie SANPROBI Osteo. Badane kobiety otrzymywały probiotyk przez 12 miesięcy. Jednak probiotyki mają status bezpiecznych suplementów, więc nie ma przeciwwskazań, aby przyjmować je dłużej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close