Politics

Proces Johnny Depp i Amber Heard, czyli hollywoodzkie szambo – ŚwiatAktorka pisała, że reprezentując miliony pozbawionych głosu kobiet jako ofiara przemocy domowej, naraziła się na ostracyzm przemysłu rozrywkowego. Po dwóch latach współpracy znana firma kosmetyczna zerwała z nią kontrakt. Przyjaciele ostrzegali, że straci rolę Mery w „Lidze Sprawiedliwości” i „Aquamanie”. Przez wiele miesięcy nie opuszczała domu, bała się anonimowych gróźb, wyposażonych w kamery dronów, a także reporterów pieszych i zmotoryzowanych. Nie wymieniając nazwiska eksmęża, porównała go do wielkiego okrętu – wpływowi inwestorzy załatają każdą dziurę, by nie poszedł na dno.


Czytaj też: Keanu Reeves mówi nie gwiazdorstwu. Pobiera taką pensję, jak anonimowi aktorzy, jeździ metrem, jada w fast-foodachTypowo hollywoodzka przypadłość


Lęki okazały się nieuzasadnione. Ról nie straciła. Umowę reklamową z Guess Girl owszem, tyle że w roku 2014, długo przed rozwodem. A wkrótce po publikacji tekstu zawarła nową, znacznie bardziej lukratywną – została twarzą L’Oreal. Natomiast Deppowi wskutek oskarżeń Heard wytwórnia Walt Disney Pictures podziękowała za udział w szóstej części „Piratów z Karaibów” oraz innych przedsięwzięciach objętych licencją. Stąd żądanie 50 mln rekompensaty. Poprzedni odcinek serii („Na nieznanych wodach”) przyniósł mu 55 mln, i podobną gażę skasowałby po nakręceniu „Zemsty Salazara”.


Do bojkotu przyłączyło się studio Warner Bros., eliminując aktora z franczyzy „Fantastyczne zwierzęta”. Jerry Bruckenheimer wycofał obietnicę powierzenia mu głównej roli w murowanym hicie – serialu o najsławniejszym magiku wszech czasów Harrym Houdinim. Branżowy „The Hollywood Reporter” uznał Johnny’ego za persona non grata filmowego światka, wyliczając, że w ciągu 13 lat poprzedzających rozwód zarobił 650 mln, a dziś dostaje honoraria rzędu 3-6 mln. Przy czym zdaniem wtajemniczonych upadku gwiazdora nie zapoczątkował wcale artykuł Heard, lecz jego własna histeryczna reakcja na zaczepkę.


– Typowo hollywoodzka przypadłość – mówił tygodnikowi producent dobrze znający Deppa. – Przez ponad trzy dekady nie usłyszał słowa „nie”. Choć nigdy nie widziałem, by kogoś porąbało aż do tego stopnia.


Pożegnanie z Amber nie tyle złamało gwiazdorowi serce, co uraziło jego miłość własną. Rozwód sfinalizowali w sierpniu 2016 r. Na mocy ugody aktorka otrzymała 14 mln dol. i obiecała przekazać całą sumę Amerykańskiej Unii Swobód Cywilnych (ACLU) oraz szpitalowi dziecięcemu w Los Angeles. Strony wydały oświadczenie, że „małżeństwo było płomienne, chwilami burzliwe, lecz zawsze oparte na fundamencie gorącej miłości”.


W świetle ujawnionych przed zawarciem porozumienia dowodów trafniejsze zdawało się określenie: toksyczne, chwilami grożące śmiercią lub kalectwem.


Skandal mógłby jednak przyschnąć, gdyby Johnny nie wytoczył procesu „The Sun”. Brytyjski tabloid nazwał go „żonobijcą” tudzież „damskim bokserem”, zaś sądy dwóch instancji orzekły, że słusznie, gdyż Amber kilkanaście razy padła ofiarą rękoczynów. Adwokaci koncernu News Group Newspapers przedstawili na procesie materiały wskazujące, że Deppa zżera patologiczna wręcz nienawiść.

Johnny Depp przekonywał ławników, że Heard stosowała wobec niego przemoc fizyczną i werbalną


Johnny Depp przekonywał ławników, że Heard stosowała wobec niego przemoc fizyczną i werbalną

Fot.: Elizabeth Frantz/Reuters / Forum


Prosząc byłego agenta Amber o wydanie kompromitujących ją esemesów, pisał: „Zasłużyła na globalne upokorzenie. Ciągnęła Muskowi krzywego druta, więc jej załatwił osranych prawników. Nie mam odrobiny litości dla tej lecącej na kasę, taniej, karczemnej, gąbczastej, śmierdzącej targiem rybnym cipy, zużytej i sflaczałej. Kurewsko się cieszę, że chce wojny. Przypieprzy łbem w mur, aż zemdleje. Nie mogę się doczekać zdeptania lachociąga. Nie dotknąłbym jej w cholernej rękawiczce”.


Podobnych zwierzeń wyszło na jaw więcej, lecz negatywny PR nie powstrzymał Johnny’ego. Zdaniem speca od wizerunkowych kryzysów Erica Schiffera żądza zemsty odebrała mu zdrowy rozsądek.


– Gdyby dał sobie spokój, miał szanse odzyskać dawne wpływy – uważa ekspert. – Dysponuje rzeszą zagorzałych miłośników przypominających elektorat Donalda Trumpa. Kaptuje ich charyzmą, skalą emocji, magią kreowanych postaci. Pryncypia się nie liczą.


Jednak gdy Depp wszczął kolejny sądowy spór, tym razem z samą Heard, producenci stwierdzili, że entuzjazm fanów nie zrekompensuje obciachu.Latały butelki, trzaskały meble


Przez trzy tygodnie Depp przekonywał ławników z Wirginii, że został zniesławiony wyjątkowo podle, bo Amber sama stosowała przemoc fizyczną i werbalną. Zaprezentował fotografie swej poobijanej twarzy i zniekształconego palca. Według prawników żona „dwukrotnie uderzyła poszkodowanego pięścią, następnie butelką wódki zmiażdżyła, niemal odcinając, koniuszek paliczka dystalnego”, ponieważ spóźnił się na jej 30. urodziny 22 kwietnia 2016 r.


– Krew lała się strumieniami – zeznał aktor. – Doznałem ostrego załamania nerwowego. To nie życie, myślałem. Nikt nie powinien cierpieć tego rodzaju katuszy. (…) Zielona plamka, którą widać na zdjęciu ze szpitala, jest raną powstałą, gdy pani Heard wyrwała mi żarzącego się papierosa i zgasiła, przyciskając do policzka po tym, jak palca już nie miałem.


Czytaj też: Stworzyła fałszywą tożsamość, by wejść do najdroższych apartamentów na ziemi. Co zobaczyła?


Adwokaci utrzymywali, jakoby Amber przed rozprawą rozwodową w 2016 r. wymalowała sobie na twarzy siniaki, a tym samym dokonała oszustwa sądowego zagrożonego karą pięciu lat więzienia. Jeśli chodzi o alkohol i narkotyki, dotrzymywała kroku Deppowi. Czekając na męża we wspomniane urodziny, upiła się, zdefekowała na łóżko i wysmarowała kołdrę kałem. Twierdziła, że pościel zabrudził jeden z psów, lecz według powołanych na wniosek Johnny’ego biegłych, yorkshire terrier nie zdołałby się załatwić równie obficie.


Zdjęcia Heard z podbitymi oczami i rozciętą wargą mające dowieść, że 21 maja 2016 r. „została zaatakowana wyjątkowo brutalnie i bała się, czy przeżyje” wydrukował magazyn „People”. Ówczesna prawniczka Deppa Laura Wasser argumentowała, że Amber sfałszowała fotografie, by wynegocjować korzystniejsze warunki ugody. Ową tezę zdawały się potwierdzać raporty policji.


Dziennikarka iO Tillett Wright zeznała, że rozmawiając z Heard przez telefon usłyszała, jak Johnny wpada w szał, więc zadzwoniła pod alarmowy numer 911. Tymczasem zapisy kamery ochroniarskiej wskazywały, że domniemany napastnik wyszedł z domu o 20.30 i już nie wrócił, a dyspozytor policji przyjął zgłoszenie Wright po 22.00. Funkcjonariusze nie znaleźli w mieszkaniu śladów bijatyki, Heard była cała i zdrowa.


Ponieważ zdyskredytowali domniemane rękoczyny z maja, Amber zażądała odrzucenia pozwu, przywołując zdarzenia, które zaszły ponoć 15 grudnia 2015 r. Wtedy również mąż miał jej podbić oczy. W odpowiedzi adwokaci aktora zaprosili do sądu fryzjerkę Samanthę McMillen. Zeznała pod przysięgą, że nazajutrz czesała Amber i „przyglądając się jej twarzy przez kilka godzin z odległości paru centymetrów, w jasnym świetle, nie zauważyła stłuczeń, krwiaków, otarć, skaleczeń ani żadnych innych obrażeń”. Księgowy Deppa pokazał kwity świadczące, że wydatki gospodarstwa na alkohol w okresie trwania małżeństwa zamykały się sumą 160 tys. dol. rocznie, a obecnie są bliskie zera.


Powód zakończył prezentację oskarżeń w miniony wtorek. Pałeczkę przejęła pozwana. Wywodzi, że Johnny sam skaleczył się w palec, rozbijając o ścianę słuchawkę telefonu, po czym wypisał krwią na lustrze nazwisko Billy’ego Boba Thorntona, o którego był zazdrosny. Złożyła też oświadczenie, jakoby mąż, którego nazywa „Bestią”, zaczął ją bić rok po nawiązaniu znajomości. Szczególnie brutalnego aktu dopuścił się ponoć w Australii, kręcąc „Na nieznanych wodach”. Wcisnął twarz żony w poduszkę, i trzymał tak długo, aż zaczęła tracić przytomność.


– Mógł mnie wtedy zabić, ale pewnie nie zdawał sobie sprawy, co robi – powiedziała. Renowacja apartamentu po bijatyce kosztowała 50 tys. dol.Chce się rzygać


Zdaniem pozwanej wskutek nadużywania alkoholu i narkotyków Johnny może nie pamiętać również innych wyczynów: kopania, plucia, rzucania butami, szklankami, telefonami, ubliżania, wyrywania włosów. Reprezentujący Heard mecenas Ben Rottenberg pokazał przysięgłym wysłany przez Deppa do kumpla Paula Bettany’ego SMS z 30 maja 2014 r.: „Chlałem całą noc przed odwiezieniem Amber na lotnisko. Upodlenie, bracie. Zero żarcia od paru dni. Tylko proszek. Pół butelki whisky. Wściekły agresywny Indianiec na zerwanym filmie, bluzgający każdemu, kto się, kurwa, zbliży”.


Aktor wyjawił też Marilynowi Mansonowi: „Od zawsze używałem ziół i pigułek jako środka otępiającego”. Patti Smith napisał, że „zdarza mu się traktować Amber jak gówno”. Wymieniając wiadomości z siostrą Christi Dembrowski określił ówczesną żonę mianem „ohydnej dziwki”.


Podczas procesu okazało się, że Heard nie przeznaczyła rozwodowej rekompensaty na szczytne cele. Tłumaczy, jakoby datki zamierzała rozłożyć na 10 lat i ACLU wypłaciła już przez anonimowych pośredników 950 tys. dol., a szpitalowi – 850 tys.


Obóz Deppa lansuje tezę, że opieszałość i niejasne losy pieniędzy stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność pozwanej. Mimo niedotrzymania finansowych obietnic została honorową ambasadorką ds. kobiet rzeczonej organizacji i pełniąc tę funkcję zamieściła feralny artykuł. A właściwie podpisała tekst przygotowany przez ACLU. Prawnicy wykreślili fragmenty jej autorstwa, bo kolidowały z warunkami rozwodu.


Media nie stanęły murem za Heard jak w przypadku ofiar Harveya Weinsteina czy Billa Cosby’ego, więc 1 maja zrezygnowała z PR-owych usług firmy Precision Strategies. Zatrudniła nową ekipę pod wodzą Davida Shane’a, który szukał haków na Johnny’ego pięć lat temu, gdy aktor procesował się z menedżerami. W sumie zajmujący kolejno fotel dla świadków doradcy, agenci, odźwierni, kamerdynerzy, gosposie, ochroniarze, psycholodzy, lekarze pozostawili głęboki niesmak.


– Gdyby to ode mnie zależało, posłałabym oboje na przymusowy odwyk z regularnym kontrolowaniem poziomu alkoholu i narkotyków w moczu, a po detoksie zaleciłabym program 12 kroków – komentuje nowojorska terapeutka Darcy Starling. – Nie ma lepszego sposobu, by zredukować patologicznie napompowane ego, samouwielbienie, postrzeganie się w kategoriach ofiary i obwinianie całego świata o własne błędy.


Można oczekiwać, że podobnie ocenią byłych małżonków przysięgli i oboje dostaną figę. Dla Hollywood proces jest koszmarem. Zwłaszcza że nie opadła jeszcze fala niechęci wobec rozbestwionych celebrytów, którą wywołał Will Smith, policzkując w czasie oscarowej gali Chrisa Tuckera.


– Kult gwiazd filmowych zawsze opierał się na wciskaniu kitu, że są takie same jak my, pieką ciasteczka, kochają zwierzaki, używają produktów, które można kupić w supermarkecie – mówi medioznawca Derek Long. – Kiedy widzimy to piekło, czujemy się oszukani. By nie rzec: chce się nam rzygać.


Czytaj też: „Czas homofobów i mizoginów nareszcie naturalnie się kończy. I nic ich już nie ocali”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.