Politics

Rosjanie zawiesili sowiecką flagę w kosmosie – Świat„Pomysł wyniesienia kopii Sztandaru Zwycięstwa w kosmos należy do kosmonauty Roskosmosu Olega Artemiewa. To on kilka dni temu złożył taką propozycję. Inicjatywa była wspierana na wszystkich poziomach. Nikt nie pozostał obojętny” – zaznaczył w oświadczeniu Roskosmos.


Rosyjska agencja kosmiczna przeprowadziła w internecie relację na żywo z wywieszania w kosmosie repliki sztandaru. W jej trakcie słychać było melodię rosyjskiego hymnu, która jest taka sama jak melodia hymnu ZSRR.Sztandar Zwycięstwa jak relikwia


Sztandar Zwycięstwa jest w Rosji niemal relikwią. Został zawieszony przez żołnierzy Armii Czerwonej na dachu Reichstagu w Berlinie 30 kwietnia 1945 r., gdy kończyły się walki o to miasto. Tego samego dnia Adolf Hitler popełnił samobójstwo w pobliskim bunkrze, w którym się chronił wraz ze swoją najbliższą świtą.


Wkrótce flaga została wywieziona do Moskwy na paradę zwycięstwa, która odbyła się 20 czerwca 1945 r. Obecnie Sztandar Zwycięstwa przechowywany jest w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Znajduje się na nim napis: „150 Strzelecka, odznaczona Orderem Kutuzowa 2 klasy, Idricka Dywizja, 79 Korpus Strzelecki, 3 Armia Uderzeniowa, 1 Front Białoruski”.


Akcja z wywieszeniem kopii Sztandaru Zwycięstwa wpisuje się w nadchodzące obchody rocznicy. W Rosji 9 maja jest dniem wolnym od pracy i jednym z najważniejszych świąt państwowych. Scenariusze obchodów wpisują się w politykę historyczną prowadzoną przez reżim prezydenta Rosji Władimira Putina.Rosja łączy przeszłość z teraźniejszością


W oficjalnych przekazach podkreśla się ciągłość historyczną, łączącą zwycięzców w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (tak w Rosji określa się okres II wojny światowej, zaczynający się od napaści Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 r.) z obecnym państwem rosyjskim. Dzięki temu zabiegowi krytykę obecnych władz Rosji utożsamia się z obrażaniem tych, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami.


W tym roku podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa też nie zabraknie nawiązań do współczesnych wydarzeń. Nad Placem Czerwonym w Moskwie mają przelatywać samoloty w szyku tworzącym literę „Z”, która stała się symbolem „specjalnej operacji wojskowej”, jak w Rosji określa się agresję na Ukrainę.


Czytaj też: „Zawiązali mi oczy i ręce taśmą. Używali paralizatorów i wciąż pytali o ukraińskie wojsko”. Tak torturują RosjanieSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close