Politics

Rosyjski dron wlecia³ w polsk± przestrzeñ powietrzn±


Rzecznik dowództwa Sił Powietrznych – Jurij Ihnat – w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych tłumaczy, że wojskowe radary zarejestrowały w poniedziałek ruch bezzałogowego statku zwiadowczego typu Forpost nad poligonem w Jaworowie.

Zdaniem ukraińskiej armii dron badał prawdopodobnie skalę zniszczeń jednostki wojskowej po niedzielnym ataku rakietowym. Następnie maszyna miała przekroczyć granicę i wlecieć w przestrzeń powietrzną Polski. Gdy wróciła na terytorium Ukrainy, została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą. Informacji tej nie potwierdziły jeszcze polskie służby ani NATO.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Siły Powietrzne Ukrainy mają także informację o wypadku drona Orlan-10 w Rumunii. To sprzęt, który jest na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych.

Zobacz wideo
Mariupol zniszczony przez rosyjskie wojska. Wideo z drona

– Rosjanie kontynuują swoje prowokacyjne działania i nie wahają się wlatywać w przestrzeń powietrzną państw członkowskich NATO – powiedział Ihnat.

MariupolMTK w Hadze 16 marca wyda wyrok ws. zbrodni wojennych w Ukrainie

Wojna w Ukrainie. 20. dzień inwazji Rosji

W dziewiętnastym dniu agresji Rosji na Ukrainę Wołodymyr Zełenski poinformował, że chce przedłużenia stanu wojennego na terenie kraju o kolejne 30 dni. Polityk wniósł do parlamentu projekt, w którym zapisano, że ma on potrwać do 25 kwietnia. Trwający obecnie stan wojenny wprowadzono na 30 dni 24 lutego. Od tego czasu Rosja nie ustaje w ostrzeliwaniu ukraińskich miast – ogromne zniszczenia są m.in. w Irpieniu czy w Charkowie, gdzie zniszczono co najmniej pół tysiąca domów, a także 50 szkó³ i szereg placówek medycznych, w tym szpitali położniczych. Mariupol jest na granicy katastrofy humanitarnej – brakuje wody, jedzenia i elektryczności.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomócSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.