Politics

Rosyjski samolot zwiadowczy wlecia³ w przestrzeñ powietrzn± Szwecji. “Ca³kowicie niedopuszczalne” | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


Sytuacja była śledzona przez szwedzkie służby. Samolot został też sfotografowany. Maszyna leciała na wschód od Bornholmu, duńskiej wyspy na Bałtyku, a potem skierowała się na terytorium Szwecji.

Szwecja: rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną

Do sytuacji odniósł się minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, który powiedział, że “naruszenie szwedzkiej przestrzeni powietrznej jest całkowicie niedopuszczalne”. – To działanie nieprofesjonalne i biorąc pod uwagę ogólną sytuację bezpieczeństwa, bardzo nieodpowiednie – dodał minister. – Szwedzka suwerenność musi być zawsze szanowana – zaznaczył.

Zobacz wideo
Długa lista problemów Michniewicza. “Będziemy obserwować go z drżącym sercem”

Po ataku Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja w połowie maja mogą złożyć wnioski o przystąpienie do NATO – poinformowali w sobotę szefowie dyplomacji obu państw. W Szwecji nadal potrzebna jest zgoda stronnictw parlamentarnych, ale rząd chce, aby aplikacja Sztokholmu wpłynęła tego samego dnia, co aplikacja Finów.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z powodu Rosji kilkakrotnie w ostatnich czterech dniach podrywano myśliwce NATO

Pod koniec tygodnia myśliwce NATO były kilkakrotnie podrywane, bo rosyjskie samoloty pojawiły się w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. W akcji wzięły udział maszyny kilku krajów, w tym Polski – poinformowała kwatera główna NATO.

26 kwietnia Połączone Centra Operacji Powietrznych kilkakrotnie podrywały myśliwce z Polski, Danii, Francji i Hiszpanii, by pilnowały nieba nad Morzem Bałtyckim, natomiast piloci z Rumunii i Wielkiej Brytanii przeprowadzali operacje nad Morzem Czarnym. Radary NATO-wskie wykryły bowiem wiele niezidentyfikowanych samolotów w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. Tym razem nie doszło do jej naruszenia.

Myśliwce NATO - zdjęcie archiwalnePolskie myśliwce poderwane w związku z obecnością rosyjskich maszyn

NATO: Rosyjskie samoloty nie składają planu lotu, nie komunikują się z kontrolerami

Według informacji NATO, rosyjskie samoloty wojskowe często nie wysyłają kodu z transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość, nie składają również planu lotu i nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego. Takie czynności mają stanowić potencjalne zagrożenie dla samolotów pasażerskich.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej ŁawrowŁawrow znowu prowokuje: Zachód musi zdyscyplinować kolegów z Polski i Ukrainy

“Myśliwce NATO pełnią służbę przez całą dobę, gotowe do startu w przypadku podejrzanych lub niezapowiedzianych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników” – poinformowano w komunikacie.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close