Politics

Rozszerzenie NATO. Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i FinlandiiPaństwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. — To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa — powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szwecja i Finlandia mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO będzie trwał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde. — Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy — powiedział Jens Stoltenberg.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji — uniknął odpowiedzi.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Ankara może blokować ten proces. Oczekuje, że Helsinki i Sztokholm spełnią żądania Turcji w sprawie ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm, powiązanych z kurdyjskimi organizacjami terrorystycznymi.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close