Politics

Samoloty polecą. Jest porozumienie PAŻP z kontrolerami ruchu. Nie będzie paraliżu ruchu lotniczego w Polsce – Biznes– To nie jest koniec wojny. To jest rozejm – przekazał Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.PAŻP wdraża postulaty kontrolerów


Od kilku tygodni toczyły się negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania. Kontrolerom przedstawiono nowe umowy o pracę, które były dla nich mniej korzystne finansowo. Wielu kontrolerów ich nie przyjęło. Pojwaiła się groźba, że na lotniskach nie będzie miał kto obsługiwać samolotów. Groziło to drastycznym zmniejszeniem liczby obsługiwanych lotów, zwłaszcza na lotniskach w Warszawie i Modlinie.


PAŻP poinformowała już w środę, że postulaty zgłoszone przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczące procedur bezpieczeństwa zostały zaakceptowane i uzgodniono ich wdrożenie. W wydanym w środę wieczorem komunikacie zaznaczono, że „zgodnie z obowiązującą w lotnictwie zasadą stałego dążenia do doskonalenia procedur bezpieczeństwa i praktyk operacyjnych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdraża 24 postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego”. Chodziło m.in. o ograniczanie „jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających, ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy”.


Całościowego kompromisu wciąż jednak nie było i kolejne spotkanie zaplanowano na czwartek o godz. 9. Około południa w czwartek zaczęły się pojawiać informacje, że strony osiągnęły porozumienie. Ma ono obowiązywać przez dwa miesiące. Ma to być czas na uzdrowienie atmosfery i ustalenie szczegółów.


– Najważniejsze, że nie grozi nam paraliż ruchu lotniczego nad Polską. Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą – zapewnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close