Politics

Spotkanie Putina i Łukaszenki. “Moskwa musiała rozpocząć operację wojskową w Ukrainie” – ŚwiatWedług Putina rozpoczęcie wojny w Ukrainie było właściwą i nieuniknioną decyzją. Stwierdził, że „specjalna operacja” była konieczna, ponieważ „Stany Zjednoczone wykorzystywały Ukrainę do grożenia Rosji” i że „Moskwa musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy przed prześladowaniami”.


Powtórzył też swoje wcześniejsze propagandowe twierdzenia o „neonazistowskich” rządach w Kijowie. Podkreślił, że w Donbasie dochodziło do „ludobójstwa rosyjskojęzycznych osób”.


– Nasze cele są całkowicie jasne i szlachetne. Z jednej strony pomagamy i ratujemy ludzi, z drugiej, podejmujemy środki dla bezpieczeństwa samej Rosji. Jest jasne, że nie mieliśmy wyboru – powiedział.


Stwierdził, że rosyjskie wojsko korzysta z najnowocześniejszych technologii, a żołnierze działają „odważnie, sprawnie i skutecznie”.


Nie odpowiedział oczywiście, co naprawdę kryje się pod tymi określeniami. Nie wspomniał też o tym, że rosyjscy żołnierze mordowali cywili w Buczy czy Borodziance pod Kijowem. Jak napisał prokurator generalny Ukrainy: „Podczas okupacji miasta Bucza wojskowi Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, łamiąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, zabili cywilów i w celu ukrycia zbrodni podpalili ich ciała”. W trakcie działań śledczych ustalono, że na ciałach ofiar są ślady śmierci nienaturalnej i tortur.


W wypowiedzi Putina nie było też słowa o Mariupolu, w którym według doniesień mera Wadyma Bojczenki z rąk rosyjskiego wojska zginęło ponad 10 tys. osób.


Jednocześnie, rosyjskie wojsko nie radzi sobie wcale tak dobrze, jak przedstawia to Putin. Według ukraińskiego sztabu generalnego, od początku wojny w Ukrainie rosyjska armia straciła około 19,6 tys. żołnierzy oraz m.in. 732 czołgi, 1946 bojowych wozów piechoty, 140 śmigłowców i 157 samolotów.Putin o sankcjach


Dyktator odniósł się też do sankcji, które zostały nałożone na Rosję w związku z agresją na Ukrainę. Stwierdził, że jego państwo nie chce się izolować od świata. Jednocześnie podkreślił, że zrobi wszystko, by Rosja nigdy więcej „nie zależała od Zachodu”.


Odnosząc się do wątku „kosmicznego” przypomniał, że 61 lat temu Związek Radziecki też był poddany sankcjom, a jego „izolacja była kompletna”, a i tak udało się mu być – przy pomocy Jurija Gagarina – pierwszym mocarstwem w kosmosie.


– Rozwiniemy własne kompetencje, by zastąpić te, które wcześniej mogliśmy kupić za petrodolary – powiedział Putin.


Realnie sankcje nakładane przez Unię Europejską, czy szerzej rozumiany Zachód, dotyczą przede wszystkim zakazu zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane. I nie zakładają natychmiastowej realizacji.


Z Rosji wycofało się też wiele międzynarodowych firm. Do tego część rosyjskich banków została odłączona od systemu SWIFT, nie działają też międzynarodowe systemy kartowe, takie jak Visa czy Mastercard, co oznacza ograniczenie możliwości operacji finansowych dla obywateli Rosji.


Sankcje odbijają się na rosyjskiej gospodarce, jednak – jak podkreślał wielokrotnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – wciąż są zbyt małe, by Putin zdecydował się zakończyć wojnę.


Czytaj także: „Wiadomości” entuzjastycznie o teoriach Macierewicza. Ale w prawicowych mediach widać pęknięcieSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.