Politics

Święta brytyjskiej rodziny królewskiej. Jak królowa Elżbieta II spędza Boże Narodzenie? – PolitykaW tym roku królewskie święta będą bardziej kameralne, niż w poprzednich latach. Po pierwsze ze względu na nieobecność księcia Filipa, po drugie na stan zdrowia królowej, a po trzecie na szalejący nad Tamizą omikron. Brytyjska królowa zmuszona była odwołać przedświąteczny lunch dla dalszej rodziny z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się tego wariantu koronawirusa. Mimo wszystko monarchini spędzi Boże Narodzenie z najbliższymi – ze swoimi dziećmi, wnukami i prawnukami. Tym razem nie tradycyjnie w posiadłości Sandringham, ale w Windsorze.Nie zawsze Sandringham House


Wielu ta informacja zmartwiła, bo spacer rodziny Windsorów z kościoła św. Marii Magdaleny po bożonarodzeniowej mszy do wiejskiej posiadłości Sandringham jest jedną z niewielu okazji, podczas których Brytyjczycy mogą mieć najsłynniejszą rodzinę królewską na wyciągnięcie ręki.


– To był taki nasz rodzinny rytuał, w święta zamiast opychać się ciastami jeździliśmy do Sandringham, zabieraliśmy znajomych albo dzieci i ustawialiśmy się wzdłuż drogi, aby pozdrowić królową i jej bliskich. Oni są dla nas zawsze tacy mili, dziękują nam za przybycie, składają życzenia, zwłaszcza William i Harry, również książę Karol. W tym roku będziemy oglądać królową tylko w telewizji, bo Windsorowie odwołali wszystkie publiczne wystąpienia – podkreśla Christine Parkin z Norwich.


– Najważniejsze, żeby zobaczyć królową, wysłuchać orędzia i wznieść toast – mówi fan rodziny królewskiej, Edward Hopkins z Cambridge. – Od lat jeździmy z przyjaciółmi w święta do Sandringham, aby zobaczyć królową i jej krewnych po nabożeństwie. To taka nasza tradycja. Raz książę Harry nawet skinął mi głową, a ciocia Betty zrobiła śliczne zdjęcie księżnej Kate – chwali się świątecznymi trofeami z Sandringham Anglik. – To już drugi rok z rzędu, kiedy nie widzimy rodziny królewskiej na żywo, takie czasy. Zostało nam tylko świąteczne przemówienie królowej. Trochę szkoda, ale doskonale to rozumiem. Tam, gdzie pojawia się rodzina królewska, pojawiają się dziennikarze i fani, a taki tłum trudno kontrolować.


Brytyjska królowa sama postanowiła nie wyjeżdżać tej zimy do Norfolk, posłuchała zaleceń specjalistów, aby nie narażać siebie i innych. W taki sposób chciała też dać przykład innym, aby zachowali szczególną ostrożność w czasie, kiedy omikron rozprzestrzenia się na Wyspach w galopującym tempie. Królowa nie odwiedzi swojej posiadłości w Boże Narodzenie już po raz drugi z rzędu; w ubiegłym roku, po 32 latach, z powodu pandemii przerwano tę rodzinną tradycję Windsorów.


Jeśli chodzi o Boże Narodzenie, rodzina królewska rzadko odchodzi od tradycji. Według królewskich reporterów, w tym Rebeki English z dziennika „The Daily Mail” i Royi Nikkhah z „The Times”, Jej Wysokość zmieniła plany. „Decyzja ma charakter zapobiegawczy. Królowa żałuje, ale uważa, że jest to właściwe” – napisał na Twitterze korespondent Times’a.


„Podobnie jak w wielu innych rodzinach, będzie to pierwszy raz, kiedy Jej Wysokość będzie mogła spotkać się ze swoją rodziną po tak długim okresie rozłąki z powodu pandemii koronawirusa i gorszego samopoczucia królowej” – komentował w telewizji śniadaniowej Nikkhah.


Według królewskiego komentatora, Phila Dampiera, w tym roku w Boże Narodzenie monarchini w Windsorze towarzyszyć będzie nie więcej niż 15 członków najbliższej rodziny.W rodzinnych pieleszach


Gdyby nie pandemia, Windsorowie rozpoczęliby świętowanie Bożego Narodzenia już tydzień temu. Przed śmiercią księcia Filipa, Elżbieta II wspólnie z małżonkiem organizowała spotkanie dla członków rodziny w Pałacu Buckingham. Zjeżdżali się wówczas do Londynu wszyscy krewni monarchini, wnuczęta i prawnuczęta, a także utytułowani kuzyni z pierwszej, drugiej i trzeciej linii. Zjazd odbywał się według specjalnego planu, najpierw przyjeżdżali najmłodsi, a potem starsi członkowie rodziny królewskiej.


Windsorowie świętowali zawsze już w Wigilię. Najpierw raczyli się popołudniową herbatką, potem wymieniali prezentami, aby w końcu pałaszować wykwintny obiad. „Święta w Sandringham to były ciągłe przebieranki. Do lunchu zasiada się w innym stroju, na spacer idzie w innym, a do kolacji jeszcze w innym, co posiłek – to inne ubranie” – zdradza były kamerdyner księżnej Diany, Paul Burrell.


Jedzenie i moda idą w parze w Sandringham, a wiele zasad i tradycji określa, kiedy i jak należy spożywać posiłki oraz w co należy być ubranym podczas śniadania, lunchu, podwieczorku i kolacji.


„Kiedy Jej Wysokość wybierze sukienkę w której pojawi się na kolacji, w korytarzu przypięta jest odręczna notatka z informacją, w co będzie ubrana, aby pokojówki mogły wybrać odpowiednią sukienkę dla innych dam.”


– To może być dość wyczerpujące – twierdzi królewski ekspert Richard Kay w filmie dokumentalnym „A Very Royal Christmas: Sandringham Secrets.” – Te ciągłe przebieranki to był jeden z rytuałów, do którego trudno było się przyzwyczaić zarówno księżnej Dianie, jak i księżnej Yorku – dodał Kay.


„Księża Diana uciekała do swojego pokoju przy każdej nadarzającej się okazji albo schodziła do kuchni na pogawędki z pracownikami” – zdradził jeden z pracujących w pałacu kucharzy.Filmy, karty i naśladowanie


Windsorowie, podobnie jak wielu ludzi na całym świecie, lubią w święta oglądać filmy. W Sanndringham pokaz organizuje się w sali balowej. Królowa ma dostęp do wszystkich nowości, dziennikarze twierdzą nawet, że Elżbieta II otrzymuje kopie na długo przed oficjalnymi premierami. Co lubi oglądać monarchini i jej bliscy? Są to na ogół filmy akcji oraz te, w których nie ma wielu niecenzuralnych słów. Rodzina królewska często „bawi się” w naśladowanie innych. Elżbieta II podobno najchętniej wciela się w premierów, często w Margaret Thacher.


Królowa lubi grać w brydża, do stolika z monarchinią zasiada więc każdy, kto ma ochotę na pogawędkę z nią sam na sam. – Nietrudno sobie wyobrazić, że przy tym stole odbywają się bardzo prywatne rozmowy, prośby, przeprosiny, rady – twierdzą królewscy komentatorzy. – Jeśli ktoś chce coś „załatwić” u Elżbiety II, to jest jedyna okazja, aby do niej dotrzeć – twierdzi dziennikarka BBC Jennifer Bond.


Po rozrywkach członkowie rodziny królewskiej mogą iść do swoich komnat, ale nie wcześniej niż królowa. – Szczęściem dla wielu nestorka rodu, która ma ponad 90 lat, nie przetrzymuje rodziny do rana – żartuje Burell.Wytworne menu?


Każdy dom ma swoje ulubione specjały świąteczne, ma je również brytyjska rodzina królewska. Na stole pojawią się kilogramy marchewki i brukselki – jak w każdym brytyjskim domu. Tych warzyw nie może zabraknąć w święta na królewskim stole, a także puree z ziemniaków i kapusty. Bywa też bardziej wykwintnie, na świąteczny lunch Windsorowie pałaszują na ogół sałatkę z krewetkami lub homarem, a także pieczonego indyka i kiełbaski w bekonie. Deser jest zawsze taki sam: świąteczny pudding z sosem z brandy. Według filmu dokumentalnego telewizji Channel 5, w Wigilię rodzina królewska je sześciodaniowy posiłek przy świecach, z menu często pisanym po francusku.


Ciekawostką jest również fakt, iż po świątecznym posiłku w sali pojawia się szkocki kobziarz, który okrążając stół i grając ulubioną melodię królowej, daje sygnał do wstania od stołu.


W tym roku, ze względu na stan zdrowia, Elżbieta II zapewne będzie musiała obejść się bez swojego ulubionego koktajlu znanego pod nazwą „Zaza” na bazie ginu i aperitifu Dubonnet. Książę Karol nie będzie musiał natomiast stronić od wypicia wiśniowego koniaku.


Wytworne jest nie tylko menu. Windsorowie spędzają święta w rodzinnych pieleszach, ale nie zwalnia ich to z przestrzegania etykiety. Wszyscy zobowiązani są do punktualności, odpowiedniego stroju, a także manier. – Każdy zna swoje miejsce, zaczyna jeść na znak królowej i wstaje od stołu na znak królowej. Nikt nie ma wątpliwości, kto tu jest najważniejszy – opowiada Paul Burrell.Świąteczne orędzie


Zgodnie z brytyjską tradycją, co roku w dzień Bożego Narodzenia królowa Elżbieta II przemawia do swoich poddanych. W swoim wystąpieniu odnosi się do wydarzeń minionego roku. Ten zwyczaj wprowadził w 1932 r. Jerzy V, dziadek królowej. Świąteczne coroczne przemówienie telewizyjne królowej – w odróżnieniu od innych – nie jest dyktowane przez rząd. Orędzie zostaje nagrane kilka tygodni przed świętami w Pałacu Buckingham, emitowane jest zawsze 25 grudnia o godzinie 15:00 w BBC1, ITV, Sky 1 i Sky News.


Poniżej pierwsze orędzie Elżbiety II z 1957 roku:Głupiutkie prezenty


Podobnie jak w Polsce, rodzina królewska wymienia prezenty w Wigilię. Windsorowie słyną z niezwykłego poczucia humoru. Znawcy dworu twierdzą, że to właśnie powód wręczania sobie „śmiesznostek” na święta. Złośliwi z kolei mówią, że bogate, koronowane głowy, które mają wszystko, czego dusza zapragnie, mogą pozwolić sobie na prezenty-żarciki. A o tych w Zjednoczonym Królestwie krążą legendy.


Książę Harry rzekomo kilka lat temu podarował swojej babce gumowe rękawice do zmywania naczyń, a także czepek z dość frywolnym napisem, a księżniczka Anna swojemu bratu, księciu Karolowi, białą skórzana nakładkę na deskę klozetową. Według byłego królewskiego sekretarza prasowego, Dickiego Arbitera, księżniczka wręczając następcy tronu prezent powiedziała: „Teraz masz swój tron”. Potwierdzonym przez dwór prezentem jest ten wręczony przez księżną Kate Harry’emu, a mianowicie zestaw do samodzielnego wyhodowania własnej dziewczyny. Harry wręczył babci naczynie do cukru z plastikową muchą w środku. Brytyjska prasa donosi, że Elżbieta II dostała kiedyś pod choinkę fartuch. Prezentem była oczarowana podobnie jak żaroodpornym naczyniem do pieczenia. Jeśli wierzyć pracownikom pałacu, Windsorowie często obdarowują się kaloszami. – Nie ma w tym nic dziwnego, członkowie rodziny królewskiej słyną z zamiłowania do natury i długich spacerów – komentuje biograf rodziny królewskiej, Andrew Morton.


Podczas królewskich świąt prezenty dostają też psy królowej. Paul Burrell opowiadał w telewizji ITV, że wielokrotnie musiał pakować kości, ciasteczka i zabawki dla pałacowych psów rasy corgi.


Brytyjska królowa ponoć uwielbia obdarowywać, słynie z wielkiego gestu. Kiedyś sama przechadzała się po piętrach luksusowego domu towarowego Harrods w Londynie. Pracownicy dworu zapewniali, że Elżbieta II najczęściej wybierała podarki z działów sportowych, zwłaszcza dla amatorów jazdy konnej, dla miłośników czworonogów, a także w hali z gadżetami dla podróżników. Od lat Elżbieta II nie pojawia się w domu handlowym osobiście ze względów bezpieczeństwa, choć zakupy nadal robi w Harrodsie, teraz jedynie online.


Nie wiadomo, jakie prezenty Elżbieta II wręczy swoim najbliższym w te święta, wiadomo natomiast, co otrzymają jej współpracownicy. Z oficjalnej strony rodziny królewskiej wynika, że królowa zatrudnia 1500 osób, a swoim pracowników we wszystkich posiadłościach, włączając w to pałacową pocztę i straż – wręczy pudding. Kiedyś monarchini wybierała świąteczne rarytasy z najlepszych domów handlowych, z Harrodsem włącznie, jeszcze parę lat temu „załoga” królowej otrzymywała też kupony na książki, w tym roku Elżbieta II zamówiła świąteczne specjały w Tesco, za około 6 funtów każdy.


– Oczywiście prezent to prezent, ale szczerze mówiąc, to te podarki uważam za głupiutkie. Królowa jest jedną z najbogatszych osób w kraju, mogłaby sprezentować swoim pracownikom coś bardziej królewskiego – podsumował informacje o puddingach od królowej londyński taksówkarz, Jerome Evans.


Zobacz także: Elżbieta II zdetronizowana na Barbadosie. Gdzie jeszcze rządzi brytyjska monarchini? [MAPA]Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close