Politics

Szefowa KE: “Ukraina idzie w kierunku europejskiej przysz³o¶ci”. Pierwszy krok do cz³onkostwa w UE | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ursula von der Leyen w piątek odwiedziła Kijów i Buczę, gdzie na własne oczy widziała efekty “okrucieństwa armii Putina”. Szefowa Komisji Europejskiej do Ukrainy zabrała ze sobą kopertę z dokumentami, które pozwolą ubiegać się zaatakowanemu przez Rosję państwu o status kandydata do Unii Europejskiej. Wręczyła ją Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Zobacz wideo
Wiadomości Morawiecki po spotkaniu z Ursulą von der Leyen: Ukraina musi widzieć nadzieję przed sobą. Proponujemy plan odbudowy, np. 100 mld euro finansowane przez Unię

Szefowa UE przekazała Zełenskiemu formularz ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej

– Jesteśmy gotowi 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, aby pomagać wam w wypełnianiu tego formularza. Wiemy o sobie wiele, ponieważ w ostatnich latach intensywnie ze sobą współpracujemy. Zatem jeżeli będziemy ściśle ze sobą współdziałać, to sformułowanie tej opinii nie będzie kwestią lat, lecz tygodni – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Odbierając formularz, prezydent Ukrainy powiedział, że zostanie on wypełniony w ciągu tygodnia.

Von der Leyen stwierdziła, że właśnie zrobiono pierwszy krok w kierunku członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Wyraziła też przekonanie, że czas wypełniania dokumentu zajmie tygodnie, a nie lata.

– Rosja pogrąży się w finansowej, gospodarczej i technologicznej ruinie, podczas gdy Ukraina idzie w kierunku europejskiej przyszłości – stwierdziła w piątek szefowa KE na konferencji prasowej po rozmowach z Zełenskim.

Skomentowała też atak Rosjan na dworzec w Kramatorsku, nazywając go “haniebnym i straszliwym”.

Atak na dworzec w KaramatorskuKramatorsk. Rośnie liczba ofiar. 50 osób straciło życie w wyniku rosyjskiego ataku

Szefowa KE pojawiła się w Buczy, gdzie mówiła o koniecznym wsparciu dla Ukrainy, która jej zdaniem stanowi “granicê Europy”. W miejscu masakry dokonanej na ludności cywilnej zwróciła uwagę na szczególne okrucieństwo, z jakim działa wojsko Putina.

Prezydent Wo³odymyr Ze³enski zapowiedział, że uda się znaleźć rozwiązanie problemów, dotyczących współpracy między Ukraina a Unią. Podkreślił też, że choć wojna z Rosj± przyniosła wiele ofiar, to zjednoczyła w obronie Ukrainy Unię Europejską i świat.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.