Politics

Szpiedzy w Polsce. Zatrzymano Bia³orusinów i Rosjanina


Do zatrzymania doszło 6 kwietnia. “Kolejny szpieg zatrzymany! Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Rosji prowadzącego działania wywiadowcze na szkodę RP. Mężczyzna został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową i usłyszał zarzuty” – napisał Stanisław Żaryn na Twitterze. Śledztwo prowadzi Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jako dodał, z ustaleń SKW wynika, że “mężczyzna pozyskiwał na zlecenie rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO”. Podejrzany dostał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego.

Jak przekazują służby, mężczyzna w Polsce mieszka od 18 lat. “Prowadził w naszym kraju działalność gospodarczą. W śledztwie zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest analizom. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanego” – czytamy w komunikacie.

Zatrzymano też dwóch Białorusinów

Żaryn zaznaczył, że dowody zebrane przez służby w innej sprawie pozwoliły na zatrzymanie w ostatnich dniach także dwóch “obywateli Białorusi podejrzanych o prowadzenie w Polsce działań wywiadowczych na rzecz białoruskich służb specjalnych”.

Zatrzymani 4 kwietnia Białorusini mieli realizować na terenie RP “zadania polegające na rozpoznawaniu obiektów o strategicznym i krytycznym znaczeniu dla obronności”.

W marcu ABW zatrzymało pracownika Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Polak miał kopiować i przekazywać dokumenty rosyjskiemu wywiadowi cywilnemu.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.