Politics

Ukraińcy zrobią wszystko, by zepsuć Putinowi Dzień Zwycięstwa – ŚwiatCzytaj także: Putin jak tlenu potrzebuje jakiegoś zwycięstwa. Co powie 9 maja?Rosjanie będą musieli szukać innej drogi?


Ukraińcy atakują Izjum z dwóch kierunków. Na zachód od miasta posuwają się od strony Śpiwakiwki przez Pridonieckie, a bardziej na północ od wsi Rudnewe. Ze wschodu uderzają od Drobyszewa przez Jarową, Sosnowe i Krymki. Obrońcy do kontruderzenia rzucili pododdziały przynajmniej trzech brygad pancernych. W operacji uczestniczy także część 128. Brygady Piechoty Górskiej. Elementy trzech brygad zmechanizowanych oraz trzy brygady aeromobilne.


Być może udało się przerzucić spod Czernichowa 1. Samodzielną Brygadę Pancerną, która po walkach wokół Kijowa odtwarzała gotowość bojową. To z niej pochodzą filmy pokazujące czołgi T-72 w polskim kamuflażu.


W ciągu dwóch dni Ukraińcy odzyskali około 20 kilometrów terenu. Walki toczą się zaledwie 600 metrów od granic miasta. Duże zasługi w udanym kontruderzeniu oddał ciężki sprzęt przekazany przez sojuszników. Podczas walk Ukraińcy wykorzystali systemy artyleryjskie M777 podarowane przez Amerykanów, słowackie samobieżne haubice Dana i Suzana, a także transportery opancerzone.


Dzięki nim pod Izjum została rozbita 64. Gwardyjska Samodzielna Brygada Zmotoryzowana armii rosyjskiej, odpowiedzialna za masakrę w Buczy. Na nagraniach widoczne są precyzyjne pociski uderzające w samobieżne armatohaubice systemu 2S3 Akacja o kalibrze 152 mm.


Jest mało prawdopodobne, aby siły ukraińskie bezpośrednio zagroziły rosyjskim liniom komunikacyjnym na północ od Izjum. Bardziej prawdopodobne, że zmusi to Rosjan do przerzucenia części sił spod Charkowa, aby nie dopuścić do całkowitego rozbicia sił pod Izjum. Odbicie miasta spowodowałoby wyłamanie prawego skrzydła rosyjskiego uderzenia na Donbas. Gdyby tak się stało, Rosjanie ponownie musieliby zmienić plany i szukać innej drogi do zwycięstwa.Zbombardowa Wyspa Węży


Ukraińcy zadbali także o odpowiednią oprawę wizerunkową przed rosyjskim Dniem Zwycięstwa. W kilku etapach zniszczyli instalacje wojskowe na okupowanej wyspie. Najpierw przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB-2 zneutralizowali obronę przeciwlotniczą, niszcząc dwa samobieżne zestawy rakietowe 9K330 Tor.


Tory są przeznaczone do obrony przeciwlotniczej na krótkim i średnim dystansie. W tym do przechwytywania i niszczenia bezzałogowców jak Bayraktar. Tym razem zawiodły, a wyspa pozostała bez obrony przeciwlotniczej. W nocy tego samego dnia na rosyjskie pozycje uderzyły dwa myśliwskie Suchoj Su-27. Całą operację obserwował z odległości TB-2.


Dzięki temu na opublikowanym nagraniu można zobaczyć, jak bomby uderzają w stację radiolokacyjną, przystań i barkę desantową projektu 11770 typu Sarna. Okręt zatonął w wyniku uderzenia. Była to jedna z dwóch jednostek tego typu, jakimi dysponowała Flota Czarnomorska.


Szybkobieżne barki desantowe typu Sarna zostały skonstruowane w celu szybkiego przerzutu oddziałów, które na brzegu mają przygotować przyjęcie głównego desantu. Jednostki tego typu mogą transportować jeden czołg podstawowy, albo dwa transportery opancerzone lub 92 żołnierzy desantu. Nie są duże. Mają zaledwie nieco ponad 25 metrów długości i załadowane w pełni wypierają niespełna 100 ton.


Czytaj także: Rosjanie są przekonani, że nadal walczą z nazistami. „Czują strach, ale też dumę. To mieszanka wybuchowa”Zepsute święto?


Wygląda na to, że Rosjanie nie będą mieli zbyt wielu powodów, aby 9 maja świętować Dzień Zwycięstwa. 6 i 7 maja musieli wycofać do Rosji oddziały 4. Dywizji Pancernej oraz 106. Dywizji Powietrznodesantowej, które w okolicach Izjum poniosły znaczne straty.


Również na południu Ukraińcy koncentrują swoje siły, co może oznaczać próbę kontruderzenia u ujścia Dniepru. Dla Rosjan Dzień Zwycięstwa jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Można przypuszczać, że Ukraińcy postarają się, aby je zepsuć.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.