Politics

Ukrainie zagraża prawie milionowa armia Rosji – Polityka„The Guardian” podkreśla, że zdaniem niektórych ekspertów takie działanie Rosji może świadczyć o planach ataku na Ukrainę także od strony Białorusi. Oznaczałoby to, że ukraińska armia będzie musiała stawić czoła atakowi z trzech stron. Niezależnie od tego, czy do inwazji – przed którą ostrzegają ukraiński i amerykański wywiad rzeczywiście dojdzie – obecność rosyjskich jednostek na Białorusi zwiększy presję na Kijów. Z danych wywiadu USA wynika, że Rosja już zgromadziła wokół granic Ukrainy ok. 100 tys. żołnierzy.


O tej presji mówił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. – Mi jako wojskowemu nie podoba się ta liczba 100 tys. Proszę mi uwierzyć, że pojutrze ta liczba może sięgnąć 210 tys., a za tydzień – 780 tys. Rosja ma ku temu wszelkie możliwości – powiedział generał ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform.


– Mówmy o tym bezpośrednio i otwarcie: mamy do czynienia z armią Federacji Rosyjskiej, która na dzień dzisiejszy liczy prawie milion wojskowych – dodał. I podkreślił: – To nie iluzja, to prawdziwe zagrożenie.


– Widzimy, co się dzieje i zdajemy sobie sprawę, że nasz główny wróg na dziś, to oczywiście Federacja Rosyjska. To właśnie ona tymczasowo okupowała Krym, znaczną część obwodów donieckiego i ługańskiego, kontynuuje bojowe działania przeciwko Ukrainie i grozi rozszerzeniem okupacji – podsumował generał konflikt Ukrainy z Rosją.


Dowiedz się więcej: „To nie będzie dla Rosjan szybka, zwycięska wojna”. Czy Ukraina się obroni?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close